Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις τελειωσαμε με ενα φιλο ηλεκτρολογο μηχανολογο το noiz overdrive....φοβερη εμπειρια!!!βεβαια αν δεν εχεις ξαναδει σχεδιο(οπως εγω πχ...) δεν προκειται να βγαλεις ακρη...χρειαζεται καποιες βασικες γνωσεις ηλεκτροτεχνιας.

 

 

 

μεταφερω χαρακτηριστικα ατακες μου :"Και γιατι ρε φίλε να το γειωσουμε?"-"Ο πυκνωτης συμπυκνωνει το σήμα και για αυτο βγαινει παραμορφωση?και αν ναι γιατι δεν εχει delay???" 8O

 

 

 

βεβαια στο τελος καταλαβα πολλα πραγματα για το πως δουλευει και ισως επιχειρησω και κατι μονος μου...το πιο θετικο ηταν οτι ο κολλητος καραγουσταρε και ηδη βαλαμε μπρος το fuzz face!!!

 

 

 

μηπως γνωριζει καποιος που θα βρω το AC128 που χρειαζεται?η ατακα στα περισσοτερα μαγαζια ηταν¨"Σε ποια εποχη ζεις ρε φιλε??"

βεβαια μου ειπαν οτι υπαρχει ενα αντιστοιχο το AC187...θα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για το ff μπορεις να βαλεις(αντι του ac-128) oc76,ac188,nkt275,oc44,nte158

το ac187 νομιζω οτι ειναι npn!

καλυτερα φτιαξε ενα silicon fuzz που θα βρεις ποιο ευκολα τρανζιστορ!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω να φτιάξεις Fuzz Face με τρανζίστορ γερμανίου...ο ήχος είναι πιο γλυκός και ζεστός και δεν χάνεις και το cleanability του fuzz...προσωπικά όσα fuzz έχω ακούσει με silicon τρανζίστορ τα ακούω πολύ harsh.

 

Σου προτείνω λοιπόν το εξής :

 

Ο Φανός έχει κάποια γερμανίου AF126 τα οποία έχουν συμπαθητικό ήχο...φτιάξε το κύκλωμα σου, βάλε βασούλες στα τρανζίστορ (μην τα κολλήσεις δηλαδή στην πλακέτα), και στην θέση της αντίστασης 8,2Κ βάλε ένα πολύστροφο τριμμερ 20Κ για το BIAS.

 

Τέσταρε το πετάλι σου με τα AF126, και όταν το έχεις έτοιμο, βρες AC128 ή NKT275 που είναι τα καλύτερα τρανζίστορ για fuzz. Aν δεν μπορείς να βρεις, μπορώ να σου δώσω και εγώ ένα ζευγάρι να κάνεις την δουλειά σου :wink:

 

Για να ακούγεται σωστά το fuzz επίσης, πρέπει τα τρανζίστορ να είναι σωστά ματσαρισμένα και να μην έχουν πολύ leakage (απώλεια ρεύματος...)...αυτά όμως άστα για το τέλος... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειάααα.....

 

Να ρωτήσω....Ξερω μερικά μαγαζια που έχουν υλικά για το project τέλος πάντων..απλά όλα όσα ξέρω είναι κέντρο αθήνα...Ξέρετε κανένα μαγαζί βόρεια προαστια στο οποίο να μπορώ να βρω τα υλικά που χρειάζονται....??

 

 

Φχαριστώω....:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειάααα.....

 

Να ρωτήσω....Ξερω μερικά μαγαζια που έχουν υλικά για το project τέλος πάντων..απλά όλα όσα ξέρω είναι κέντρο αθήνα...Ξέρετε κανένα μαγαζί βόρεια προαστια στο οποίο να μπορώ να βρω τα υλικά που χρειάζονται....??

 

 

Φχαριστώω....:lol:

Ο μοναδικός που μου έρχεται στο μυαλό(αυτή την στιγμή) για ηλεκτρονικά στα βπ, είναι ο

Μίχος.Αν θυμάμαι καλά είναι στην οδό Χαλανδριου 5,( 20-30μ πριν το φανάρι της Μεσογείων).

Πάρε ένα τηλ μόνο για να δεις αν έχει τα υλικά που θες: 210-6011632.

Για να πάρεις μια ιδέα που είναι τσέκαρε

εδώ

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες αρχισα να φτιάχνω το overdrive αλλά το τελειώσα και υπάρχει ενα προβλημα ...

 

Επειδη δεν είχα DPDT διακόπτη προσπαθησα να το χρησιμοποιησω χωρίς bypass....Αλλα δεν δούλευε....

 

Μπορεί καποιος να μου εξηγησει αν είναι ευκολο να βρει κανείς DPDT διακόπτη (γιατί δεν βρήκα πουθενα...και μου έδωσαν έναν απλό ποδοδιακόπτη)...και 2ον αν δεν ξέρετε να κυκλοφορεί πολύ DPDT καποιο τρόπο να δουλέψει...??

 

Θα το μετρησω μήπως παίζει πρόβλημα και δεν περνάει κάπου ρεύμα (παιζει να έχω κάνει βλακεία με τις διόδους)...απλά νομίζω πως δεν φταίει κάτι.../

 

Επίσης ξέρετε κανένα site με υλικό και tutorials τέτοιου είδους σχετικά με πετάλια...??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι,

 

έφτιαξα το κύκλωμα και παρατήρησα ότι κόβει κάποια μπάσα.

Επίσης, η παραμόρφωσή του είναι περιορισμένη. Πώς μπορώ να την αυξήσω;

 

Για τους φίλους που δεν βρήκαν διακόπτη να πω ότι δεν είναι αναγκαίος, αν δεν θέλετε να επιλέγετε μεταξύ bypass και κυκλώματος. Απλά συνδέετε τα βύσματα στους αντίστοιχους πυκνωτές εισόδου και εξόδου απευθείας.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί καποιος να μου εξηγησει αν είναι ευκολο να βρει κανείς DPDT διακόπτη (γιατί δεν βρήκα πουθενα...και μου έδωσαν έναν απλό ποδοδιακόπτη)...και 2ον αν δεν ξέρετε να κυκλοφορεί πολύ DPDT καποιο τρόπο να δουλέψει...??

 

Ο dpdt διακόπτης είναι απο τους πιο συχνούς που θα συναντήσεις σε ενα μαγαζί ηλεκτρονικών.

Αυτό που είναι δύσκολο να βρεις είναι dpdt σε μορφή "ποδοδιακόπτη".

Τα περισσότερα μαγαζιά επισκευής κιθαρών μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό το θέμα...

 

Αν δεν θες να συνδέσεις τον διακόπτη δοκίμασε το εξής.

 

Το in του κυκλώματος στο tip (ή σήμα) του jack στο οποίο συνδέεις τη κιθάρα.

Το out του κυκλώματος στο tip του jack που πάει στον ενισχυτή.

Μετά σύνδεσε το ground του κυκλώματος με τα 2 jacks (στη γείωση) και είσαι έτοιμος.

 

Το πετάλι βέβαια θα είναι πάντοτε on.

 

έφτιαξα το κύκλωμα και παρατήρησα ότι κόβει κάποια μπάσα.

Επίσης' date=' η παραμόρφωσή του είναι περιορισμένη. Πώς μπορώ να την αυξήσω; [/quote']

 

Υπάρχουν σχετικά posts στην αρχή του topic με το θέμα που σε απασχολεί.

Βέβαια, το όλο project είχε σκοπό να σε βάλει στο παιχνίδι με ενα ηχητικά καλό πετάλι. Μην περιμένεις όμως ενα απλό τρανζίστορ να σου δώσει τα πάντα...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου