Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αυτό

@Kwstas' date=' toneless. Στο στρατό θυμάμαι η υπηρεσία "σκοπός στην πύλη" ήταν από τις δυσκολότερες. Ελπίζω να μην έμαθε ο επιλοχίας ότι έχεις ειδικότητα "gate keeper" και σε συνδέσει μονίμως με την πύλη :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Ναι βρε συ, καλό είναι αυτό που προτίνεις αλλά φαντάσου ότι ενα eq είναι απο μόνο του πολύπλοκο (αν είναι active). Και απο ότι βλέπω θα χρειαστεί τουλάχιστον ενα booster και αρκετούς διακόπτες, κάτι που μάλλον θα δυσανασχετίσει τους περισσότερους.

 

By the way, λόγω "ιατρικής ειδικότητας", δεν κάνω σκοπιές...χιχιχι

 

Σήμερα τελείωσα και με το δικό μου!!!!

 

Kαταπληκτική εμπειρία!!!!

Thnx mr Toneless!!!! :D

 

Μπράβο ρε μεγάλε' date=' δεν το περίμενα...!

Ωραίος...περιμένω τα κλίπ μιας και εγώ δεν αξιώθηκα να φτιάξω κάποιο.

 

...το ποτενσιομετρο ειναι "αναποδο" δλδ τερμα δεξια ειναι κλειστο και τερμα αριστερα ειναι μαξ ανοιχτο.

 

επισης οταν ειναι κλειστο το σημα περναει γεματο χιονια. δλδ δεν εχει μονο λιγο θορυβο απο πισω αλλα ο θορυβος ακουγετε περισσοτερο απο τον ιδιο τον ηχο!

και οταν ειναι ανοιχτο το κυκλωμα δεν περναει καθολου σημα μονο θορυβος του ιδιου ειδους τον οποιο μαλιστα μπορω να ελεγχω απο το αναποδο ποτενσιομετρο :P

 

καμια ιδεα το τι μπορει να τρεχει???

οι πυκνωτες που χρησιμοποιησα τελικα ειναι κατι μικροι μπλε (οχι κεραμικοι) που δεν ειναι πολωμενοι και το κουτακι μου ειναι πλαστικο (δεν ξερω εαν παιζει ρολο γιατι με εχουν μπερδεψει οι γειωσεις).

 

Το ποτενσιόμετρο είναι συνδεδεμένο ...ανάποδα!

Τσέκαρε τις κολλήσεις σου, σίγουρα θα βρεις τουλάχιστον άλλο ενα λάθος.

Με τους πυκνωτές δεν έχεις πρόβλημα αλλά κάπου ανάφερα ότι το κύκλωμα μπορεί να τοποθετηθεί σε πλαστικό κουτί αλλά αυτό είναι λάθος. :oops:

 

Τσέκαρε τα posts και θα δεις τι πρέπει να κάνεις για να το βάλεις σε πλαστικό κουτί, χρειάζεται άλλη μια γείωση στο input jack αν θυμάμαι καλά.

 

Για να πώ και την αλήθεια μου, δεν περίμενα να υπάρχει ανταπόκριση για το όλο θέμα περί diy. Απλά ήθελα να φτιάξω ενα άρθρο να υπάρχει και να βοηθήσει κάποιον που θα ψάξει στο δίκτυο και θέλει κάτι στα ...ελληνικά. :wink:

 

Α! Πολύ καλή ιδέα μου ακούγεται το orange squeezer... αν και πέρασε η εποχή του... :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπα, δεν πέρασε καθόλου η εποχή του, εγώ πάντως ξέρω πολλούς που θα γούσταραν ένα τόσο transparent compressorάκι! Είδικά πολλούς στρατοκαστεράκηδες με κόλλημα στον (παλιό) ήχο του Knopfler... ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη ιδέα που μόλις μου ήρθε είναι η κατασκευή ενός απλού προενισχυτή για piezo, ότι πρέπει δηλαδή για ακουστικά όργανα που δεν έχουν ηλεκτρικά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους. τα καταφερα. δουλευει το μαραφετι.

και διορθωθηκε το προβληματακι με το ποτενσιομετρο

και ολα καλα ολα ωραια!!!

 

περιμενω πως και πως το επομενο project (αν και σκεφτομαι να κανω κανενα απλο απο tonepad.com πρωτα)

 

μπραβο Toneless good job thanx a lot :)

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwstas79 to orange squeezer ή/και ενα fuzz είναι καλές ιδέες και μάλλον προς τα εκεί τείνει το όλο θέμα, αν και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι την επόμενη φορά θα έφτιαχνα κάτι για τους πληκτράδες (κάνα ring modulator) γιατί πολλοί κιθαρίστες μαζεύτηκαν εδω πέρα... :lol:

 

Evarian για πόσταρε καμιά φώτο...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε effect στον keyboard-ικό λαό...

 

Μr toneless...να σου ρίξω μια πρόταση....Σκεφτηκαμε με ενα φίλο ένα effect που φαίνεται έυκολο αρχικά αλλα δεν ξέρουμε πως να το φτιάξουμε...

 

Αυτο που λέμε είναι...ενα πραγμα με ενα fader που θα περνει μια στερεοφωνική έισοδο και θα την κανει pan σε 2 μονοφωνικές....

 

Θα είναι πολύ βολικό ειδικά για live αλλά δεν ξέρω τα ποτενσιομετρα τι θα πρεπει να είναι και γενικά δεν ξέρω λεπτομερειες....

 

Πάντως σιγά σιγά ετοίμαζε το ring modulator... :lol: και ας τους κιθαρίστες....(μπάαα...και αυτοί θα το χρησιμοποιουν)...

 

Επισης θα ήθελα να μου πείς πώς θα μπορούσα να φτιάξω ένα hold pedal (ενας διακοπτης δεν είναι)??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwstas79 to orange squeezer ή/και ενα fuzz είναι καλές ιδέες και μάλλον προς τα εκεί τείνει το όλο θέμα' date=' αν και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι την επόμενη φορά θα έφτιαχνα κάτι για τους πληκτράδες (κάνα ring modulator) γιατί πολλοί κιθαρίστες μαζεύτηκαν εδω πέρα... :lol:

 

Evarian για πόσταρε καμιά φώτο...[/quote']

 

ενα ring modulator για όλους!!!!!! :D

 

Πιστεύω πως θα είναι ποιο χρήσημο από ένα fuzz ή ένα compressor και θα έχει ποιο πολύ πλάκα!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε effect στον keyboard-ικό λαό...

Αυτο που λέμε είναι...ενα πραγμα με ενα fader που θα περνει μια στερεοφωνική έισοδο και θα την κανει pan σε 2 μονοφωνικές....

Θα είναι πολύ βολικό ειδικά για live αλλά δεν ξέρω τα ποτενσιομετρα τι θα πρεπει να είναι και γενικά δεν ξέρω λεπτομερειες....

...Επισης θα ήθελα να μου πείς πώς θα μπορούσα να φτιάξω ένα hold pedal (ενας διακοπτης δεν είναι)??

 

Θέλετε να γίνει _μίξη_ του στερεοφωνικού σήματος και μετά να περνάει σε δύο μονοφωνικές;

 

Τί εννοείς "hold pedal"?

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hold pedal είναι κατι αντίστοιχο με το sustain και το expression pedal...το οποίο κραταει την (τις) νότες που παίζεις...Βοηθαει πάρα πολύ όταν έχεις 2 πληκτρα και θες ας πούμε να κρατας pads ή strings απο το ένα και στο αλλο να παίζεις...

 

Σχετικά με το αλλο....Στην ουσία θέλουμε να γίνεται panning σε ενα στερεοφωνικό σημα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον να ρωτησω και εγω κατι πολυπλοκο.

 

εχουμε 2 πλακετες

εχω βρει το λαιαουτ για να τα βαλω σε ενα κουτι

 

αλλα τωρα ερχονται τα ωραια.

 

ας πουμε οτι και τα δυο εφφε ειναι βρωμια.

το πρωτο ειναι καναλι Α και το δευτερο καναλι Β.

 

θελω να παταω το κουμπι του Α και να αναβει το Α.

παταω το Β και σβηνει το Α και αναβει το Β.

παταω το Β οταν ειμαι στο Β και κλεινει το πεταλακι εντελως.

παταω το Α οταν ειμαι στο Α και κλεινει το πεταλακι εντελως.

 

χωρις ψιφιακουρα γινεται ? :P

 

και κατι ακομα.

ποιο ειναι ενα καλο χαι γκειν ντιστορσιον πεταλακι να φτιαξω? και λινκς δεν θα ηταν ασχημα. τι λετε για το προκο ρατ???

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου