Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να βγάλω καλύτερο ήχο αν χρησιμοποιήσω κουρδισμένα τρανζίστορ, καλώδια με υφασμάτινο περιτύλιγμα, εξωτικούς πυκνωτές και διόδους από την εποχή του Jimi Hendrix;

 

Όχι.

 

 

εδω θα διαφωνησω...

 

καποια πραματα στις σωστες θεσεις κανουν διαφορα.

Τωρα, αν ειναι "καλυτερος" η οχι ο ηχος, ειναι αλλο θεμα...

 

αλλα διαφορα υπαρχει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον, πηρα ολα τα πραματα, μονο που δε βρηκα το τρανζιστορ. Εχω σπιτι βεβαια τρανζιστορ διαφορετικων τυπων. Αναρωτιεμαι: αμα βαλω καποιο διαφορετικο, και οχι αυτο που λεει το αρθρο, αλλαζει κατι? Αλλαζουν πολλα? Μηπως παλι δεν αλλαζει τιποτα?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πηρα ολα τα πραματα, μονο που δε βρηκα το τρανζιστορ.

 

Είναι το πλέον συνηθισμένο τρανζίστορ, το οποίο μπορείς να βρεις παντού.

Δοκίμασε οποιοδήποτε npn amplifier και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, δε αντεξα να περιμενω, και εβαλα ενα τυχαιο τρανζιστορ, για το οποιο δεν ξερω τιποτα... Και ενω το bypass δουλευε κανονικοτατα, (αν και με αρκετο βομβο θα ελεγα), οταν το κυκλωμα ενεργοποιουταν, το σημα πεθαινε... Η λογικη μου λεει οτι φταιει το τρανζιστορ, χωρις να ξερω βεβαια. Θα προσπαθησω να ανεβασω καποια ηχογραφηση και των δυο αργοτερα....

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δε παιζει ηχογραφηση... Οταν το συνδεω κατευθειαν στο pc, ο ηχος που εβγανε στον ενυσχητη οταν το κυκλωμα ηταν ενεργοποιημενο, δεν ακουγεται καθολου...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φίλο που ρώτησε πως να συνδέσει δύο ζευγάρια διόδων για εναλλαγή στους ήχους...

 

 

Το σχέδιο που έστειλες έχει κάποια λαθάκια.

Κοίτα πως έχεις βάλει το ποτενσιόμετρο στο σχέδιο και πως το έχω βάλει στο άρθρο... Αν δεν κάνω λάθος έχεις βάλει το μεσαίο ποδαράκι στη γείωση, που είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος.

 

Λοιπόν, θες να βάλεις δύο ζευγάρια διόδων.

α) Κολλάς τα ζευγάρια διόδων μεταξύ τους.

Άρα τώρα έχεις δύο ζευγάρια κολλημένα με δύο άκρες το καθένα.

 

β) Χρειάζεσαι ενα διακοπτάκι spdt.

Το spdt διακοπτάκι έχει 3 επαφές και δύο θέσεις.

Συνδέεις τη μεσαία επαφή με το πυκνωτή C2 και με το ποτενσιόμετρο.

 

γ) Τώρα σου μένουν τα δύο ακριανά ποδαράκια απο το διακοπτάκι.

Συνδέεις λοιπόν, τα ακριανά με μια άκρη απο το κάθε ζευγάρι διόδων.

 

δ) Στέλνεις τις άλλες άκρες απο τις διόδους στη γείωση.

 

Κομπλέ... ελπίζω να τα λέω σωστά γιατί τα παραπάνω τα έγραψα απο μνήμης και ίσως να παραλείπω κάτι.

 

Αν ο διακόπτης σου έχει 3 θέσεις, απλά στη μεσαία θέση το πετάλι θα λειτουργεί σαν booster.

 

Ρε παίδες όσοι έχετε φτιάξει το πετάλι, συμβάλετε και εσείς στις απορίες... ::)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και το δικό μου overdrive τελείωσε  :)

Συγχαρητήρια στον toneless και όλους αυτούς που βοήθησαν με τη συζήτηση στο να λυθούν απορίες κλπ  ;)

 

Το δικό μου overdrive το έφτιαξα όσο πιο πλήρες μπορούσα - με gain, volume, led και 2 κανάλια (2 ζεύγη διόδων)

προσπάθησα να κρατήσω χαμηλά το κόστος χρησιμοποιόντας απλό κουτάκι (9x10cm) απο το φανό και αποφεύγοντας να χρησιμοποιήσω footswitch, που κάνουν 10-15 ευρώ ο ένας. Χρησιμοποίησα ένα 3pdt για το on&led/bypass και ένα Dpdt για την εναλλαγή των καναλιών (silicon/Ge)

Η όλη κατασκευή μαζι με την μπαταρία κόστισε 15ευρώ

 

ήταν μια αξέχαστη εμπειρία και μάλιστα σκοπεύω σιγα σιγά να ασχοληθώ με το χομπυ  ;D

 

ιδού μια χαρακτηριστική φωτο:

OD11.jpg

 

ανέβασα αρκετές και στο

http://s240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/

 

απο αύριο τα κλίπς και κάποια σχόλια κ απορίες σχετικά με τις χροιές των 2 καναλιών  :-*

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι δε τα καταφέρνω...

 

Στο μαγαζί ζήτησα 2 jack ένα μόνο ένα στέρεο.Ο μαγαζάτορας μου έδωσε 2 στέρεο ,μην έχοντας μονο κια μου ειπε να χρησιμοποιήσω το ένα σα μονοφωνικό,αν θέλω μάλιστα να σπάσω το ένα ποδαράκι.

 

Οπότε το κάθε jack έχει 3 επαφες' .Μια για το κάθε ποδαρακι και ενα στο κέντρο που δε παει σε κάποιο πόδι (γειωση?)

Στο input συνδέω το μαυρο καλώδιο της μπαταριας στο ''κοντο'' πόδι, και απο το μακρυ συνδέω καλώδιο στο dpdt.Τη μεσαια επαφη την αφήνω στην ησυχία της ,δε συνδεω τίποτις

Στο output συνδεω το καλώδιο απο το dpdt στο μακρυ ποδαρακι,τη μεσαια επαφη στην πλακέτα και την επαφή του κοντου ποδιου την αφήνω μόνη δε συνδεω τίποτις.

 

Τα κατάλαβα καλά ή κάνω μακακιες? ???

 

Το ποτενσιομετρο στο σχημα το βλέπουμε απο πάνω ,απο την πλευρά που είναι ο διακόπτης (εξ ου και το μαυρο κυκλακι στο κεντρο του) και ανάλογα συνδεουμε τα καλώδια, ετσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το ποντεσιόμετρο τουλάχιστον σε αυτά που χρησιμοποίησα εγώ είναι όντως σα να το βλέπεις από πάνω.. βέβαια ίσως θα πρεπε να το μετρήσεις για νασαι σίγουρος αλλα πιστεύω οτι δε θα υπάρχουν "ανάποδα" ποτενσιόμετρα.

και για τα jacks σωστά φαίνεται να τα λες, οπότε.. πιάσε το κολλητήρι  ;D

 

μονο να πω οτι ο λόγος που δε χρειάζεται να συνδέσεις τη μεσαία επαφή του input με τη γείωση είναι επειδή χρησιμοποιείς μεταλλικό κουτι, επομένως συνδεεται χάρη στο περίβλημα με τη μεσαία επαφή του output που όπως είπες πάει στη γείωση.. Αν δε χρησιμοποιείς μεταλλικό κουτί σύνδεσε επιπλέον τις 2 μεσαίες επαφές μεταξύ τους ωστε και το input να είναι γειωμένο

(τα λεω αυτά γιατί παρουσιάστηκε κ σε μένα το προβλημα στην πρώτη απόπειρα με πλαστικό κουτάκι  :) )

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα ετσι οπως τα περιγράφω τα κόλλησα...καταρχας θέλω να δουλέψει.Μετά το  στεγάζω σε μεταλικό κουτι και αν υπάρχει θόρυβος βλέπουμε...

Δε περναει σήμα ρε παιδια...ti διαολο..

Και το ποτενσιομετρο έτσι το έβαλα.

 

Που θα παει θα το βρώ τι φταει και θα το φτιαξω το ρημαδι, δε μου γλυτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου