Προς το περιεχόμενο

Σηκώνει live η κεφαλή BS ht-5??!


tsak bam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.blackstaramps.co.uk/products/ht-5/ht-5s.html

 

καποιο λενε πως σηκώνει και κάποιοι πως οχι! Εγώ σκέφτομαι οτι, αφου παιρνεις με μικρόφωνο το σήμα γιατί να μη μπορείς να το σηκώσεις όσο θέλεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεφαλή για την ώρα δεν έχω ακούσει να σηκώνει λάιβ, κυρίως επειδή (α) δεν έχει χέρια, (β) έχει και ένα μικρό τεχνικό πρόβλημα αφού της λείπει η καμπίνα.

 

Αφού δεν την προσδιορίζεις, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση. Ναι, τους ενισχυτές τους παίρνουμε με μικρόφωνα, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που αυτά δεν υπάρχουν (επομένως παίζουν στοιχειωδώς και το ρόλο του PA), ή περιπτώσεις που θέλουμε τους ενισχυτές μας δυνατά για να συμπληρώνουν τον ήχο των μόνιτορ (τα οποία με τη σειρά τους επίσης είναι πιθανόν να μην υπάρχουν). Την εξίσωση μπερδεύει και ο παράγοντας της έντασης με την οποία παίζετε, το πόσοι είστε, αν υπάρχει και δεύτερος κιθαρίστας, με τι παίζει αυτός, πόσο κάφρος είναι ο ντράμερ σας, το πού θα παίξετε, πόσοι θα σας παρακολουθούν και τι φασαρία θα κάνουν, το αν χρειάζεσαι headroom ή όχι (ο 5ρης για τον οποίο ρωτάς έχει αστείο) κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε ρε παιδιά 5w είναι για μελέτη... άντε και καμμιά ήσυχη πρόβα όχι live.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ρε tsak bam αστερι μονο εσυ και ο guthrie govan δεν μελετατε και μονο ηχογραφειτε και παιζετε live !

Αφου εχεις τον behringer το θηριο και το ds1 τι τον θες τον blackstar? live θα βγαλει μονο αμα το χρησιμοποιεις σαν μονιτορ να ακους τι παιζεις ή αν εννοεις live να παιζεις στο σπιτι σου μπροστα σε 10 ατομα.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ποιος σου ειπε πως ξέρω να παιζω?\χαχα σ'αυτα που παιζω παντως 3 πέμπτες χρειάζονται, εχω σταματήσει να τις μελεταω ΧD ,αλλα δε νομίζω να βγάζει ένταση ενώς 5watt σαν κατι fender champion που δε την παλευουν κάστανο... :P

 

και η πατέντα με τον ενισχητη μπάσου μόνο για μεταλ κανει, δεν έχει καθόλου γλυκο ηχο γι αυτα που θέλω να παιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PA είναι ο πρησμ...   ;D  είναι το σύστημα που αποδίδει τον ήχο για το κοινό. Headroom είναι, πολύ χοντρικά, το σημείο έντασης στο οποίο θα αρχίσεις να ακούς τον ενισχυτή να πάψει να είναι καθαρός και να παραμορφώνει. Αν παίζεις χύμα στο κύμα, δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα (ειδικά με μια 4x12). Αν θες καθαρό ήχο και να προσθέτεις πετάλια, πρέπει να πας σε υψηλότερα βατ. Σκέψου αυτά που είπαμε προηγουμένως... ο ενισχυτάκος αυτός πάντως είναι βρωμιάρης, επομένως αν κάποια στιγμή θελήσεις να αλλάξεις αυτή τη "βρωμιά" δεν θα μπορέσεις να το κάνεις. Mε λιγότερα χρήματα πας στα 15 βατ μιας κεφαλής Blackheart.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι blackheart καλα ακουγονται.. ε ναι βρόμικα όλα τα κομματια εκτώς απο 2-3 που για καθαρό κατεβαζουμε ένταση απο κιθάρα! θα τον κοιτάξω και αυτόν που ειπες..

τωρα εχω νεο πρόβλημα, ανοιγω νεο thread!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου