Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

…και έλεγα ρε γαμώτο.

Από πού το έχω κλέψει, από πού το ΄έχω κλέψει…;  ;D ;D ;D ;D ;D

 

δεν ντρεπεσαι να κλεβεις βρε παλιοπαιδο?...  ;D  ;D  ;D

 

εγω το εχω τωρα στο breadboard και το "χτιζω"...

 

μολις τελειωσω το ruby (micro amp) θα το κανω κι αυτο.

 

ηχος "early knopfler" all the way με το squeezer.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγραψα με το line in του Creative Zen v plus mp3 player μου...για mp3 γράφει απο αρκετα ως πολύ καλά, αλλά πάλι δεν είναι μικρόφωνο..

 

Χαχαχα... Τώρα κατάλαβα πως το ηχογράφησες!

 

Anyway, έχεις κάποιο λάθος στο πετάλι.

Δεν ακούω καθόλου παραμόρφωση... :o

 

 

Ακουγεται μόνο ένα ίχνος παραμόρφωσης ..φταει το μαραφέτι το mp3.Εχει φοβερό ταλέντο να ...δε ξέρω και εγώ τι κάνει.Αν βάλω και κιθάρα γραμμένη καθαρή θα ακουσετε διαφορά.Απο τον ενισχυτή ακουγότανε παραμόρφωση μια χαρά.

Τελος πάντων...Σήμερα θα πάω να πάρω κουτί και όταν κάνω μεταμόσχευση θα κάνω και καλου κακου έναν έλεγχο, να σιγουρέψω τις κολλήσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, βοήθεια!! Έφτιαξα το noiz overdrive με gain και led, από ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τα πόστ και το άρθρο. Αλλά κάποια μ***κία έχω κάνει μάλλον και δε μου δουλεύει καθόλου! και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω τράμπλσουτ :-, καθώς είμαι άσχετη από ηλεκτρονικά και πρώτη φορά έπιασα κολλητήρι. Έφτιαξα ένα σχεδιάγραμμα για το πώς τα συνέδεσα για να μου πείτε αν είναι σωστό...ξαναλέω ότι είμαι άσχετη!!συγχωρείστε με αν έχω κάνει καμιά χοντρή μ*λ*κία  :P

επισυνάπτω την εικόνα των συνδέσεών μου. Έχω βάλει και δύο ζευγάρια διόδων κα διακοπτάκι δύο θέσεων για να τις εναλλάζω. Πείτε μου αν είναι σωστό το σχεδιάγραμμα...τι τά 'θελα τα gain, led και δύο ζευγάρια διόδων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, βοήθεια!! Έφτιαξα το noiz overdrive με gain και led, από ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τα πόστ και το άρθρο. Αλλά κάποια μ***κία έχω κάνει μάλλον και δε μου δουλεύει καθόλου! και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω τράμπλσουτ :-, καθώς είμαι άσχετη από ηλεκτρονικά και πρώτη φορά έπιασα κολλητήρι. Έφτιαξα ένα σχεδιάγραμμα για το πώς τα συνέδεσα για να μου πείτε αν είναι σωστό...ξαναλέω ότι είμαι άσχετη!!συγχωρείστε με αν έχω κάνει καμιά χοντρή μ*λ*κία  :P

επισυνάπτω την εικόνα των συνδέσεών μου. Έχω βάλει και δύο ζευγάρια διόδων κα διακοπτάκι δύο θέσεων για να τις εναλλάζω. Πείτε μου αν είναι σωστό το σχεδιάγραμμα...τι τά 'θελα τα gain, led και δύο ζευγάρια διόδων...

 

καταρχήν έχεις συνδέσει λάθος το ποτενσιόμετρο του gain. Σκέψου οτι το ποτενσιόμετρο είναι μια απλή αντίσταση και σύνδεσε το αριστερό και μεσαίο ποδαράκι του (όπως το κοιτάς απο πάνω) στα σημεία που θα συνέδεες τα 2 ποδαράκια της αντίστασης που αντικατέστησες. δλδ το ένα ποδαράκι του ποτενσιόμετρου συνδέεται και με την R1 και με τον C2 και με το τρανζίστορ.

 

Επίσης, για την εναλλαγή των διόδων θα χρειαστείς DPDT βάζω ένα σχέδιο για το πως να το συνδέσεις.

Αν χρησιμοποιήσεις DPDT 3ών θέσεων, τότε λογικά στη μεσαία θέση το πετάλι θα λειτουργεί ως booster 9εγώ δε το σκέφτηκα να πάρω 3ων θέσεων  :( )

Δεν παρατήρησα άλλο λάθος, πάντως συμφωνα με το σχήμα σου πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεταλλικό κουτάκι ωστε να γειωθεί κ η έξοδος, αλλιώς θα πρέπει επιπλέον να ενώσεις τα 2 "rings" των jacks μεταξύ τους..

 

καλή συνέχεια!  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ τώρα που το ξαναβλέπω, μάλλον το διακοπτάκι εναλλαγής διόδων που έχεις είναι κ αυτό μια χαρα, απλά εγώ χρησιμοποίησα DPDT εξαρχής, οπότε sry για την άκυρη διόρθωση..

λογικά το ίδιο θα είναι.. ας μας το σιγουρέψει κάποιος ποιο εμπειρος

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! θα δοκιμάσω τώρα. Πάντως το led ανάβει κανονικά.θα διορθώσω το ποτενσιόμετρο του gain και θα κάνω κι αυτό με τη γείωση των jacks. Προσωρινά το έχω σε ένα πλαστικό κουτάκι από...tippers :o  ;D ;D , γιατί δεν ήξερα αν θα δουλέψει και δεν έχω και τρυπάνι να κάνω τρύπες στο μεταλλικό. σκέφτηκα να το λιώσω με το κολλητήρι  :D αλλά καλύτερα να μην το καταστρέψω!! ;D

 

Λες να πάρω διακόπτη 3 θέσεων ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να πάρω διακόπτη 3 θέσεων ε;

 

δε ξέρω, άμα έχεις όρεξη.. πάντως το διακοπτάκι σου λογικά θα δουλεύει μια χαρά ήδη  ;)

 

αλήθεια, εσύ τι σετ διόδων έχεις βάλει?

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει 2 led και 2 1N4004. Αυτές μου δωσαν(είχα ζητήσει τις 1Ν4004). Εσύ; Με το ποτενσιόμετρο του γκέιν μπερδεύτηκα λίγο. Μπορείς να μου το δείξεις στο σχήμα που έχω; Αν δε σου κάνει κόπο. Ευχαριστώ!!

 

(το ποτενσιόμετρο στο σχήμα το βλέπω από πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τις διόδους.. θα μαζέψω εδώ τις παρατηρήσεις μου για αν κάποιος ενδιαφερθεί στο μέλλον..

οι χροιές των διόδων σύμφωνα με δικές μου παρατηρήσεις και παρατηρήσεις των άλλων μελών είναι:

 

silicon: μέτρια ένταση, μέτρια παραμόρφωση, γεμάτος και μπασάτος ήχος

 

γερμανίου: μικρή ένταση, λίγο πιο πολλή παραμόρφωση, λίγο πιο μουντός ήχος

 

led: ένταση πίο πολλή από τις silicon (και άρα και απο τις γερμανίου), λιγότερη παραμόρφωση, "crunchy" ήχος

 

πιστεύω πως είναι βασικό να επισημάνω τις διαφορές των εντάσεων, γιατί θα είναι πολύ ασχημη έκπληξη για κάποιον που πχ θα δοκιμάσει 1 σετ γερμανίου και ένα σετ led (μιλάμε πάντα για αυτούς που φτιάχνουν 2κάναλο noizOD) :

 

γερμανίου<silicon<led

 

@athenap

απλά χρησιμοποίησε μόνο 2 απο τους 3 ακροδέκτες του ποτ σου. τον μεσαίο και τον αριστερά, όπως κοιτάς από πάνω  :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώτ...γαμώτ... :P Γιατί δεν το φτιάχνεται απλά και μετά να κάνετε τις μετατροπές;  :P :P :P

 

Anyway, με μια μικρή ματιά στο jpg φαίνετε ότι τα πας σχετικά καλά...  ;)

 

Προτίμησες να βάλεις ενα ποτενσιόμετρο στη θέση της αντίστασης R2.

Οκ λοιπόν, σύνδεσε ενα οποιοδήποτε απο τα ακριανά pins του ποτενσιόμετρου με το μεσαίο.

Έτσι, βραχυκυκλώνεις τα δύο ποδαράκια μεταξύ τους και τώρα το ποτενσιόμετρο έχει δύο επαφές, σωστά;

Η μια σύνδεση είναι το ενα pin μοναχό του και η άλλη σύνδεση τα δύο ενωμένα pins.

 

Στείλε τη μπαταρία σου σε οποιαδήποτε απο τις δύο ενώσεις θες και σύνδεσε τη δεύτερη ένωση με τη πλακέτα.

Βασικά, το ίδιο πράγμα με το να έβαζες μια αντίσταση.

 

Το ποτενσιόμετρο είναι μια αντίσταση η οποία όμως μπορεί να πάρει διάφορες τιμές...

Έτσι, όταν π.χ είναι τέρμα δεξιά αφήνει τη τάση της μπαταρίας να περνά ελεύθερα ενώ με το γύρισμα του ποτενσιόμετρου δημιουργεί την "ψευδαίσθηση" μιας πεσμένης μπαταρίας.

 

Αυτό θεωρητικά θα μπορέσει να λειτουργήσει σαν ποτενσιόμετρο gain ...ή τουλάχιστον, έτσι ελπίζω.  :-*

 

Cheers!

 

 

 

Υγ. Έχει να πέσει πονοκέφαλος με το κομπρέσσορα... ::)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου