Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έφτιαξα κι άλλο ένα overdrive για ένα φίλο μου!!

 

Μήπως να το κρατήσω για μένα τελικά ???  ;D

 

Κράτησέ το και φτιάξε ενα άλλο...  :P

Εμένα ποτέ δεν μου κάνανε δώρο ενα χειροποίητο overdrive.  ::)

Το γραμματόσημο που κολάει, θα του το στείλεις ταχυδρομικά;;  :P

 

Όντως ταχυδρομικά θα το στείλω! Θα κολλήσω και κανένα ακόμα για να το πάρουν στο ταχυδρομείο!!  :D;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 βάττ;;; Αυτό ρε σύ δεν είναι κολλητήρι, ηλεκτροκόλληση είναι!!!

 

Πράγματι. Βάλε μάσκα...  ;D

 

Παιδιά, τύπου "πιστολάκι" κολλητήρια κλπ δεν κάνουν.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τη δουλεια μου την κανω με ένα 30αρι των 5 ευρώ..μια χαρά (μεχρι να ανατιναχτει καμια μέρα)

 

Ξεκινάω σήμερα και ένα asymetric να δουμε τι θα βγει.

 

 

Α και άλλο ένα κουλό που μου την έδωσε τελευταια.

Το ποτενσιομετρο.

Ειναι σωστά συνδεδεμένο 100% αλλά όταν το ταρακουνάω (οχι απο το 1 στο 10, εννοω όλο το μαραφέτι) έχω τα εξης αποτελέσματα.

α) Δουλέυει κανονικά (μόνο σε μαι συγκεκριμένη θέση γίνεται αυτό)

β) Δε περναει σήμα

γ) Ηχος σαν να είναι μονιμα στο 10 ασχετώς που είναι το ποτενσιομετρο(ακόμα και στο 0)

 

Εντωμεταξύ ταρακουνουσα το ποτενσιομετρο να πετύχω αυτά τα παραπάνω αποτελέσματα να δώ τι γίνεται σε κάθε περίπτωση...τίποτα..ουτε ακουμπαει κανα καλώδιο ουτε μετακινείται η πλακέτα ουτε ακουμπαει το ποδάρι του ποτενσιομετρου το κουτι..

Δηλαδή χωρίς να βλέπω κάτι να αλλάζει όταν ταρακουναω το ποτενσιομετρο έχω τα τρια παραπάνω αποτελέσματα.

 

Ρώτησα στο μαγαζί που ψωνίζω και μου ειπαν οτι πιθανότατα το συγκεκριμένο ποτ πάσχει απο οξεια μαλάκυνση...

Υπόψην ότι είναι pot των 50 λεπτών.

 

Καμια ιδέα άλλη κανείς? ???

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποτενσιόμετρα μπορούν να θεωρηθούν πολύ αυαίσθητα υλίκά αν δεν είσαι πολύ καλός με το κολλητήρι.

 

Άλλαξέ το και 99% δεν θα έχεις ξανά ίδια προβλήματα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποτενσιόμετρα μπορούν να θεωρηθούν πολύ αυαίσθητα υλίκά αν δεν είσαι πολύ καλός με το κολλητήρι.

 

Άλλαξέ το και 99% δεν θα έχεις ξανά ίδια προβλήματα.

 

Ιδιως αυτα τα πλαστικα Piher...  (αν υποθετω καλα οτι τα αγορασε απο την τοπικη αγορα ηλεκτρονικων της θεσσαλονικης, μαλλον τετοια θα ειναι)

 

Αν δεν εχεις σταθερο χερι και λιγη εμπειρια για να μην το ψησεις....  πας για αλλο!  :)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποτενσιόμετρα μπορούν να θεωρηθούν πολύ αυαίσθητα υλίκά αν δεν είσαι πολύ καλός με το κολλητήρι.

 

Άλλαξέ το και 99% δεν θα έχεις ξανά ίδια προβλήματα.

 

Ιδιως αυτα τα πλαστικα Piher...  (αν υποθετω καλα οτι τα αγορασε απο την τοπικη αγορα ηλεκτρονικων της θεσσαλονικης, μαλλον τετοια θα ειναι)

 

Αν δεν εχεις σταθερο χερι και λιγη εμπειρια για να μην το ψησεις....   πας για αλλο!  :)

 

 

 

 

 

Eισαι θεος....Ακριβώς αυτά τα piher μπλιαχ μακρια τους...

Στανταρ το έκαψα :)

Ξερεις που θα βρώ καλύτερα ποτενσιόμετρα?Γιατί αν κατάλαβα καλά όλοι αυτά έχουν, και δε νομίζω να παραγγείλω απο έξω 2 ποτενσιόμετρα..ίσως καποια στιγμή στο μέλλον μαζί με μερικους διακόπτες αλλά είναι νωρίς ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως χρειαζομαι αδεια οπλοκατοχης;Το επογευμα θα παω να αγορασω ενα 30 αρι με μυτη.τελικα το τρανζιστρο κανε;γραφει πανω bc182b305.

28le5c4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις που θα βρώ καλύτερα ποτενσιόμετρα?Γιατί αν κατάλαβα καλά όλοι αυτά έχουν, και δε νομίζω να παραγγείλω απο έξω 2 ποτενσιόμετρα..ίσως καποια στιγμή στο μέλλον μαζί με μερικους διακόπτες αλλά είναι νωρίς ακόμα.

 

Μαλλον θα πρεπει να παραγγειλεις απ εξω...

 

Εγω απ'εξω παιρνω.

 

Δεν την εχω ψαξει 'βαθυτερα', αλλα δεν νομιζω οτι εχει τιποτα καλυτερο απο piher.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

paidia , tha xekinisw kai egw na kataskebasw afto to exeretiko overdrive...

metraei poli...

oso diabasa to topic kai oso prolaba n adiabasw giati pragmatika eliosa !!! den ida na anaferete to "raster" (den eimaikai sigouros)... tha protina opios tha ithele na piraxei tis sixnotites exodous i eisodous allazontas tous piknotes tha mporouse na efarmosi to kikloma sto raster kai na topotheti diaforous piknotes xoris na xriazete na tous kolaei kai na tous xekolei...

 

twra tha exete keinourio mpela ...... emena!!! :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου