Προς το περιεχόμενο

RACK Q&A!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, εκεί που σκεφτόμουν να πάρω μερικά καλά πεταλάκια ή ένα POD, μου είπε ένας φίλος μου να πάρω έναν πολύ καλό προενισχυτή, τον Mesa Boogie Triaxis ο οποίος πωλείται στο Ebay γύρω στα 1000$, τίποτα δλδ σε σχέση με το ποσό που πωλείται εδώ!Γενικώς εγώ είμαι fan του ήχου της Mesa και οι Rectifiers για μένα έχουν τον απίστευτο ήχο! :)

 

Στο θέμα τώρα: Πείτε ότι πήρα τον triaxis, ο οποίος είναι rack.Θα πρέπει να πάρω και έναν power amp σε rack για να δουλέψει ή μπορώ να τον χρησιμοποιώ και με έναν οποιονδήποτε regular ενισχυτή?

Γενικώς θα ήθελα μία διαφώτιση σε ότι αφορά το μεγάλο κεφάλαιο που λέγεται Rack-τεχνολογία και όποιος μπορεί να βοηθήσει ή να μου δώσει κανά καλό link, θα ήμουν ευγνώμων! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον προενισχυτή μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και με έναν combo ενισχυτή αρκεί να έχει send-return.Θα χρησιμοποιήσεις δηλαδή τον τελικό ενισχυτή και το ηχείο του combo σου.Αυτό θα γίνει συνδεόντας την έξοδο του προενισχυτή στο return του combo.Αν δεν έχει master volume όμως ο combo να ξέρεις ότι θα παίζει στο τέρμα και θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση μόνο από τον προενισχυτή.

Η λύση rack είναι εμφανώς πιό ακριβή αλλά έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.Πλεονέκτημα ό πίο ευέλικτος ήχος,όποτε θές αλλάζεις πχ προενισχυση και αλλάζει τελέιως ο ήχος σου,επίσης αλλάζεις καμπίνα κλπ.

Μειονέκτημα είναι το βάρος και το κουβάλημα του σετ καμπίνα-τελικός-προενισχυση πετάλια κλπ.

Εγώ πιστεύω πάντως ότι αν κανείς δεν ασχολείται επαγγελματικά τότε δεν θα πρέπει να αγοράζει καμπίνες-κεφαλές κλπ.Με έναν καλό λαμπάτο combo είσαι μια χαρά.¶ποψη μου βέβαια έτσι... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει ο ενισχυτής να έχει master volume και send/return απότι κατάλαβα... :roll: Κοίτα εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω τον Triaxis με έναν Marshall JCM800 100W κεφαλή+καμπίνα.Το θέμα είναι, θα πρέπει ο Triaxis να είναι μέσα σε Rack Case με ειδικά καλώδια κτλ. γιατί κάτι τέτοιο μου είπαν... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει ο ενισχυτής να έχει master volume και send/return απότι κατάλαβα... :roll:

To master volume δεν είναι απαραίτητο αλλά χρήσιμο να υπάρχει.O JCM800 δεν υπαρχει περίπτωση να μην έχει effects loop δηλαδή send return οπότε θα είσαι οκ.Τώρα για το case τι να σου πώ δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε JaYmZ_HetFielD θα σου έλεγα να μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία γιατί αν δεν πάρεις και ένα καλό τελικό δεν θα έχεις ήχο λάμπας οπότε γιατί δεν παίρνεις ένα καλό combo να καθαρίσεις έτσι και αλλιώς για ναι έχεις

Ήχο Mesa Boogie πρέπει και ο τελικός να είναι Mesa Boogie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JaYmZ_HetFielD sorry που δεν θα σου απαντησω ακριβως στην ερωτηση σου αλλα θα σου πω γενικα τι πιστευω...και εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα combo καλο full λαμπα το πολυ μεχρι 30W και θα βρεις την υγεια σου... :D εγω πηρα τον mesa boogie f30 και εχω παθει πλακα και με τα καθαρα και με το gain του.και αν και 30αρης μεχρι την μεση να το βαλεις γινεται χαμος...

THAT LITTLE THING REALLY BOOGIES!! :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά "I want this shit to be fuckin' loud!" :lol: :lol: :lol:

Φίλε eangle ο JCM800 είναι full λαμπάτος(4 λάμπες προενίσχυση και 4 ενίσχυση), οπότε γιατί να μην έχω καλό ήχο λάμπας αφού και ο triaxis λαμπάτος είναι(5xECC83 νομίζω έχει) :wink: ...

 

Διάβασα στο Internet παντού υπερ-θετικά σχόλια για τον Triaxis και έμεινα στο γεγονός ότι μπορεί να αναπαράγει όλους μα όλους τους ήχους που περιγράφει στο site της η Mesa Boogie άψογα!Γι'αυτό κοιτάω προς τα εκεί.Αλλιώς θα πάω για ένα half-stack Triple Rectifier 150W να τελειώνω 8) .Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έχω μόνο τον κλασικό Rectifier ήχο.

 

Τώρα αν με έναν regular ενισχυτή δεν πρόκειται να κάνω δουλειά, τότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξω για κάποιον καλό τελικό ο οποίος θα είναι και αυτός rack... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι να "ρίξεις" το triaxis σε jcm800 πιστεψέ με είναι δώρο άδωρον θα απογοητευτείς σίγουρα, η συγγεκριμένη προενίσχυση αποδίδει το 100% μόνο με αμιγώς λαμπάτο τελικο ενισχυτή (και κατα προτίμηση mesa boogie 2:90 ), να ξέρεις επίσης οτι οί ρυθμίσεις του είναι αρκετά περίεργες και θέλει αρκετό ψάξιμο (πίστεψε με το έφαγα στη μάπα αρκετά φεγγάρια!), αν σε "παίρνει" και έχεις euro να διαθέσεις πάρε και τον 2:90 και θα είσαι κομπλε από θέμα ήχου (μιλάω πάντα για high gain american metal ήχο ),αφου στο συγγεκριμένο τομέα πραγματικά γ***ει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το Triaxis πάει με τον Mesa 2:90 και ότι δε θα του πηγαίνει ο Marshall, αλλά γιατί λες τον JCM800 "όχι αμιγώς λαμπάτο"; Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω;...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου