Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για βοηθάτε λίγο.

 

Λεω να φτιαξω ένα πολλαπλό noiz overdrive , με 5-6 διαφορετικά ζευγάρια διόδων.Το κάθε ζευγάρι με δικό του on off switch, και να μπορώ να επιλέγω (και πολλα΄ταυτόχρονα).

Για να γίνει πιο απλό, δε θα βάλω ποτενσιομετρα (έτσι και αλλιως πάσης φύσεως εντάσεις και λοιπά τα ρυθμίζω σχεδόν πάντα απο το vol της κιθάρας.)

 

θέλω λίγο βοηθεια, να μου πειτε δηλαδή τι τροποποιηση κάνω στο layout για να φύγει το ποτενσιόμετρο.

Σκέφτομαι να φτιάξω αρχικά μια πλακέτα με τα πάντα πάνω εκτός απο διόδους και μετά τα καλώδια που φέυγουν απο την πλακέτα να τα πάω σε διακοπτάκι που στα άλλα 2 ποδαρακαι θα έχει μια πλακετουλα με 2 διαδους και μετά στο επόμενο and so on...δηλαδή κάθε mini switch να προσθέτει το clipping section στην αρχική πλακέτα (έτσι θα χρειαστω 1 μπαταρία, σωστά?)Και λογικα θα πρεπει να υπάρχει ένας αρχικος διακόπτης που θα λειτουργει για να ενεργοποιήσει την αρχική πλακέτα με το tranzistor κλπ (όπως σε ένα κανονικό πεταλι δηλαδή) και τα υπόλοιπα διακοπτάκια να βάζουν τις διόδους στο παιχνίδι.

 

 

 

A και αν υπάρχουν τίποτα δίοδοι που δίνουν fuzz...ευπρόσδεκτοι

 

Μια ακομα πιο απλη προσεγγιση ειναι αντι να χρησημοποιησεις ενα σωρο διακοπτακια να χρησημοποιησεις ενα rotary switch με το οποιο θα εναλασεις τα clipping stages. Μπορεις να παρεις μερικες ιδεες απο

 

http://www.muzique.com/lab/zenmos.htm

 

http://www.muzique.com/lab/tclip.htm     

 

Ο τροπος που θα κανεις την συνδεσμολογια φαινεται παρακατω στις εικονες. Απλα αφαιρεις τις δυο διοδους που ηδη εχεις και στην θεση τους συνδεεις τα καλωδια Α και Β οπως φαινεται. Αν παρεις ενα rotary switch 1x12 μπορεις να βαλεις μεχρι και 12 διαφορετικους συνδιασμους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

A ευχαριστώ για το σχήμα!

Αν και με τα διακοπτάκια βλέπεις κατευθειαν τι είναι αναμένο ανα πάσα στιγμή και έχεις και τη δυνατότητα για πολλαπλά, αυτό είναι πιο απλό

 

 

 

Για πείτε και ιδέες για διόδους πάσης φύσεως (led, σιλικόνη κλπ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ιδου το δικαναλο noiz od!

 

Το πιο δυσκολο κοματι τελικα ηταν να μπει σε κουτι λογω των πολλων καλωδιων,καθως επισης και

λογω ελλειψης τρυπανιου!Τελικα οι τρυπες ανοιχτηκαν με τη βοηθεια νυστεριου και κολλητηριου!(ελπιζω να μην το κατεστρεψε το τοσο λιωσιμο!)

Το καθε καναλι εχει το original volume του σχεδιου,ενα ποτενσιομετρο στη θεση της R2 που ρυθμιζει το gain,ενα διακοπτακι που επιλεγει αναμεσα σε 2 διαφορετικους πυκνωτες εισοδου και ενα διακοπτακι που επιλεγει αναμεσα σε διαφορετικες διοδους(το πρωτο καναλι εχει 2 σιλικον η τιποτα, και το δευτερο εχει 2 led η 1 led και μια σιλικον).Τα δυο καναλια εναλλασσονται με ενα δευτερο stomp switch.

 

Το (δι)πεταλο ειναι φοβερο.Ουσιαστικα χρησιμοποιησα σχεδον καθε προταση που τεθηκε σαυτο το topic και ολο αυτο πακεταριστηκε σε ενα κουτι.Δυστυχως δεν εχω μικροφωνο για να ηχογραφησω samples και να τα ανεβασω!

Για περισσοτερο γκαζι εβαλα μπροστα και το πρωτο noiz od που ειχα φτιαξει.Προσθετει αρκετο gain χωρις επιπλεον θορυβο.

 

Δειτε επισης τη σελιδα αυτη http://www.geofex.com/article_folders/bypass/bypass.htm για να βαλετε led χωρις 3dpt switch (αν εχει ηδη αναφερθει το λινκ ζητω συγνωμη ::))

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Eε..

 

Ρε παιδια έφτιαξα προ ολίγου ένα (ακόμα) noiz overdrive αλλά ενώ αναμένο δουλευει μια χαρά στο bypass γίνεται πανυγήρι.Δηλαδή ο ήχος όταν είναι κλειστο δεν είναι τελειως καθαρός, μουντός (ο neck καρφί στον ενισχυτή ακουγεται πιο πριμα απο τον bridge με το πετάλι στο bypass να φανταστειτε) και έχω χαμηλή ένταση.Δε βλέπω κάπου κάποιο λάθος, μήπως έχετε καμια ιδέα? Παιζει κανα βραχυκύκλωμα στο dpdt? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

εγω το εφτιαξα και δεν ακουεται τπτ παρα ενα μπαπ μπαπ οταν χτυπαω καποιο ταστο...Και μονιμα θορυβος...

Το BC337 Npn που χρησιμοποιω κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ενώ αναμένο δουλευει μια χαρά στο bypass γίνεται πανυγήρι.

 

Αν χρησιμοποίησες dpdt διακόπτη, τσέκαρε τα τέσσερα κάτω pins που αφορούν το bypass.

Επίσης, πρόσεξε μήπως βραχυκυκλώνει ο διακόπτης με το σασί όταν το κλείνεις ή με τη μπαταρία κλπ

 

εγω το εφτιαξα και δεν ακουεται τπτ παρα ενα μπαπ μπαπ οταν χτυπαω καποιο ταστο...Και μονιμα θορυβος...

Το BC337 Npn που χρησιμοποιω κανει?

 

To τρανζίστορ του overdrive είναι ότι πιο κοινό μπορείς να βρεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών.

Πιθανότατα κάνει και το tranzistor που αναφέρεις αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν ίδιο pinout με αυτό που παρουσιάζεται στο άρθρο.

Αυτό σημαίνει ότι ίσως πρέπει να τοποθετηθεί ανάποδα απο ότι βλέπεις στο layout.

Τσέκαρε με προσοχή όλα τα σχέδια σε σχέση με τη κατασκευή σου, διάβασε τα προιγούμενα posts ...και θα δουλέψει.

 

Υγ. Πολλά πετάλια ακούω, φωτογραφίες δεν βλέπω...  :-*

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

φημες λενε οτι το Νοιζ overdrive δίδεται και σαν εργασια σε εργαστηριο φυσικης και σε καποιο τει....  :-*

λεπτομερειες αργοτερα!

 

BARoN ακουγεται πολυ ωραιο!

 

(ξεχασα: ευχαριστω toneless και λοποι ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά !!!!  Θα ήθελα με την σειρά μου να κάνω και εγώ μία ερώτηση ...

 

 

Γιατί ενώ "στρίβω" το ποτενσιόμετρο απο αρίστερα προς τα δεξιά δεν υπάρχει καμία μεταβολή στον ήχο???

 

Να σημειώσω τα εξής που όμως δεν ξέρω άν παίζουν κάποιο ρόλο :

 

Για διακόπτη DPDT μου έδωσαν έναν ο οποιος είναι μου είπαν  on - on και είναι χεριού και όχι σαν footswitch,

έτσι όταν είναι προς τα κάτω ό ήχος έχει κάποια "βρωμιά" ελάχιστη , όταν όμως ανεβάζω το διακοπτάκι τότε αποκτω αυτήν την "βρωμιά" που όλοι αναζητάμε... ;D το ποτενσιόμετρο όμως είναι αμέτοχο στην όλη φάση.... κάτι σαν να μην υπαρχει.

 

 

Οπως καταλάβατε, είμαι τελείως άσχετος επι του όλου θέματος, χαίρομαι όμως που εσείς ξέρετε και ελπίζω να με βοηθήσετε.. ;D

 

 

ευχαριστώ !!!!!

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που ο διακόπτης σου είναι DPDT (Double Pole - Double Throw και έχει 6 pins με 2 διαφορετικές θέσεις) δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια, τον έχεις συνδέσει λάθος, για αυτό δεν έχεις καθαρό σήμα στη μια θέση και δεν λειτουργεί το ποτενσιόμετρο στην άλλη θέση.

 

Welcome on board... ;)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου