Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παιδιά!! Λειτουργεί!!!!!!!! :) :) :) :) :) :) με το mp3 που το δοκίμασα (γιατί δεν έχω εδώ την ηλεκτρική μου :()

Να και μια φωτό με το πλαστικό προχειρότατο προσωρινό κουτάκι.

 

 

Ανυπομονώ για τον compressorα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

:D ;D :) Αυτό το κουτί δεν είναι και πολύ ανθεκτικό, όποτε κάποια στιγμή θα χρειαστεί η αλλαγή...Ειδικά η ετικέτα από το προϊόν (ναι, αυτό το κίτρινο) είναι πολύ σικ!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D ;D :) Αυτό το κουτί δεν είναι και πολύ ανθεκτικό, όποτε κάποια στιγμή θα χρειαστεί η αλλαγή...Ειδικά η ετικέτα από το προϊόν (ναι, αυτό το κίτρινο) είναι πολύ σικ!! ;D ;D

 

Ναι όντως την ετικέτα την παρατήρησα αλλά αν μπορούσες να βρεις διάφανο και ανθεκτικό κουτί θα ληταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον!!! :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματάκι..

 

Οταν το είχα το πετάλι στο πλαστικό κουτί δουλευε μια χαρά.

Τώρα το μετέφερα σε μεταλλικό, όταν είναι στο bypass περναει το σήμα πεντακαθαρο, οταν το αναβω όμως δε περναει σήμα!

 

Κοιταξα όλες τις κολλήσεις μήπως ξεκόλησε τίποτα κατα τη μεταμοσχευση,όλα είναι μια χαρά, τα πάντα ακριβώς όπως στο σχέδιο του toneless

Εχω κάνει και τη γειωση, απο το ένα jack στο άλλο οπως είπε ο mc.Λογω του μεταλικου κουτιου νομίζω δε χρειαζεται αλλά όταν την έβγαλα δεν είδα διαφορά οπο΄τε την ξαναέκανα, λετ ιτ μπι...

 

Τι μπορει να φταει?

Μήπως μπορει να οφειλεται σε αστοχία υλικών ,πχ ένα  ποτενσιομετρο που δεν αφήνει το σήμα να περάσει? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως το κατω μέρος της πλακέτας σου ακουμπάει στο απο μέσα μέρος του μεταλλικού κουτιού? η τλοσπάντων οτιδήποτε άλλο που δε θά πρεπε να ακουμπάει?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτομαι και εγώ...τι να το κάνω όμως?

Μήπως να βάλω μονωτική ταινια στο κάτω μέρος του κουτιου (απο μέσα) ώστε να μην έρχεται σε επαφή με το μέταλο η πλακέτα?

Λογικά αυτό είναι κάπου κάτι δε θα έπρεπε να ακουμπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έστρωσα μια "μοκέτα" απο λουρίδες μονωτικής ταινίας στον πάτο του κουτιού μου, και επίσης τύλιξα και την μπαταρία με μονωτική ταινία  ;D

καλή τύχη

 

 

υγ: ελπ'ιζω μόνο να μην έχει γίνει ήδη το κακο και σου έχει καει τπτ.. δε ξέρω κιόλας απαυτά αλλα εχω την εντύπωση πως το τρανζιστορ είναι ευαίσθητο πράμα..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έστρωσα μια "μοκέτα" απο λουρίδες μονωτικής ταινίας στον πάτο του κουτιού μου, και επίσης τύλιξα και την μπαταρία με μονωτική ταινία  ;D

 

Καλή ιδέα για όσους δεν χρησιμοποιούν κάποιου είδους βάσεις για την πλακέτα.

Λίγο απιθανό να βραχυκυκλώσει η μπαταρία κάποιο μέρος της πλακέτας αλλά πολύ πιθανό να ακουμπήσει στο διακόπτη (ανάλογα τον τύπο) κλπ.

 

Προβληματάκι..

 

Οταν το είχα το πετάλι στο πλαστικό κουτί δουλευε μια χαρά.

Τώρα το μετέφερα σε μεταλλικό, όταν είναι στο bypass περναει το σήμα πεντακαθαρο, οταν το αναβω όμως δε περναει σήμα!

 

Σου απάντησε ο mc04043.

Βγάλε το κύκλωμα απο το κουτί και πάμε πάλι απο την αρχή στη τοποθέτηση.

Τσέκαρε μπας και κόπηκε κανα καλώδιο.

 

athenap ωραίο το κουτάκι.

Πάμε γερά... ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gain το ποτενσιόμετρο να πάει στη θέση του R3 η του r2?

 

Kαι ποτενσιόμετρο 25 ή κατοστάρι?

 

Πάω για δευτερο ovd και λέω να βάλω και gain

Για unmatched distorsion βάζουμε και τις δυο διοδους με την ίδια πλευρά?Δηλαδή και στους δυο η ασπρη λωρίδα να είναι πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου