Προς το περιεχόμενο

[ Creative X-Fi ] Η εμπειρία σας;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, χρειάζεται να στήσω ένα δεύτερο υπολογιστή με audio δυνατότητες. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα για την κάρτα ήχου, οπότε το ερώτημα είναι για όλους εσάς που χρησιμοποιείτε προϊόντα της Creative, ειδικά τη σειρά X-Fi.

 

α) Ποιό ακριβώς μοντέλο χρησιμοποιείτε;

β) Με ποιο ακριβώς πρόγραμμα το χρησιμοποιείτε;

γ) Περίπου τι ακριβώς κάνετε με την κάρτα σας (ποιο είδος μουσικής δηλαδή και αν τη χρησιμοποιείτε για να γράψετε πραγματικές ηχητικές πηγές, όχι soft synths).

δ) Αν είστε ευχαριστημένοι.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC θα είναι μονο για audio ή θα το χρησιμοποιείς και για gaming/dvd και άλλα τέτοια;

 

Θα το χρησιμοποιώ για τα πάντα. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχουν οι απαντήσεις στις τέσσερις ερωτήσεις που έκανα - αυτές θα με βοηθήσουν, καθώς όλα τα άλλα μπορεί να αλλάξουν στην πορεία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' χρειάζεται να στήσω ένα δεύτερο υπολογιστή με audio δυνατότητες. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα για την κάρτα ήχου, οπότε το ερώτημα είναι για όλους εσάς που χρησιμοποιείτε προϊόντα της Creative, ειδικά τη σειρά X-Fi.

 

α) Ποιό ακριβώς μοντέλο χρησιμοποιείτε;

β) Με ποιο ακριβώς πρόγραμμα το χρησιμοποιείτε;

γ) Περίπου τι ακριβώς κάνετε με την κάρτα σας (ποιο είδος μουσικής δηλαδή και αν τη χρησιμοποιείτε για να γράψετε πραγματικές ηχητικές πηγές, όχι soft synths).

δ) Αν είστε ευχαριστημένοι.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.[/quote']

 

α) Audigy.

β) n-Track Studio, Audacity.

γ) Ηχογραφώ ό,τι να'ναι και από όπου να'ναι(κιθάρα, ραδιόφωνο, μικρόφωνο) ώστε να έχω samples για τα sampler μου.

δ) Για ερασιτεχνική κάρτα είναι πολύ καλή - κλασικά η Creative φτιάχνει μια σειρά καρτών της με ακριβώς το ίδιο hardware και crippled drivers στα φτηνά μοντέλα (fixed:kX driver) με αποτέλεσμα μια κάρτα των 40ευρώ να βγάζει καλό ήχο. Monitors να την τσεκάρω δεν έχω αλλά στα ηχεία του υπολογιστή μια χαρά ακούγεται :) Από πλευράς θορύβου στην ηχογράφηση επίσης δεν έχω παράπονο...

 

Επίσης οι Audigy και Audigy 2 έχουν παραπλήσιο hardware άρα τα παραπάνω μάλλον ισχύουν και για τη 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιουσα επι χρονια μια audigy platinum κυριως για μουσικη και παιχνιδια.κανενα παραπονο αλλα οταν προσφατα αγορασα την x-fi platinum το τοπιο αλλαξε ριζικα.ειδικα την πρωτη φορα που τη δοκιμασα μου φανηκε οτι ακομα και στους ήχους των windows καταλαβαινεις τη διαφορα!σε μουσικη σπερνει (ειδικα αν χρησιμοποιεις οπτικη ινα)και στα παιχνιδια ειναι μαλλον οτι καλυτερο.παντως αν σκεφτεσαι για x-fi θα σου έλεγα να δωσεις τα extra 60 euro και να παρεις το πανελακι με τις extra συνδεσεις.εχει και midi in/out puts μιας και ασχολεισαι με ηχογραφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) n-Track Studio' date=' Audacity[/quote']

 

Διαρκώς με εκπλήσεις με το πόσο ψαγμένος είσαι, καίτοι low profile. Δε μας βάζεις και κάτι να ακούσουμε; Θα είμαστε όλο γλύκα (στη κριτική μας).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιουσα επι χρονια μια audigy platinum κυριως για μουσικη και παιχνιδια.κανενα παραπονο αλλα οταν προσφατα αγορασα την x-fi platinum το τοπιο αλλαξε ριζικα.ειδικα την πρωτη φορα που τη δοκιμασα μου φανηκε οτι ακομα και στους ήχους των windows καταλαβαινεις τη διαφορα!σε μουσικη σπερνει (ειδικα αν χρησιμοποιεις οπτικη ινα)και στα παιχνιδια ειναι μαλλον οτι καλυτερο.παντως αν σκεφτεσαι για x-fi θα σου έλεγα να δωσεις τα extra 60 euro και να παρεις το πανελακι με τις extra συνδεσεις.εχει και midi in/out puts μιας και ασχολεισαι με ηχογραφηση.

 

Ευχαριστώ, αλλά δε μου είπες ποια X-Fi έχεις και με ποιο πρόγραμμα τη χρησιμοποιείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την Audigy 2 με το πανελακι μαζι.. Την δουλευω ποιο πολυ με το Reason, αλλα και με το SX3 την εχω δοκιμασει.. Ηχογραφησεις σχετικα καλες.. Για μενα μεχρι στιγμης καλα τα παει, αν και με τους drivers ειχα καποια μικροπροβληματακια και εβαλα ξανα τους "πρωτους" απο το cd.. Γενικα μια "μεση" λυση.. Σιγουρα παντως θα την αλλαξω οταν μαζεψω λεφτα..

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου