Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω οταν έφτιαξα το noiz overdrive δούλευε τελεια' date=' μετά από μια δυο μερες ακούγεται σα να ειναι πολυ κομπρεσαρισμενος.Ελεγξα τις συνδεσεις και ολα καλά.Τι φταιει?[/quote']

 

Μήπως άδειασε η μπαταρία σου;

 

Aυτό μπορεί να έγινε μόνο αν ξέχασε το Overdrive συνδεμένο, γιατί η μπαταρία κρατάει πάρα πολύ καιρό σε αυτό το πετάλι αν όχι για πάντα!

 

Υπομονή ο mr Toneless θα διαφωτήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εμένα το noiz overdrive δεν δουλεψε καμιά απο τις 2 φορές που το προσπαθήσα και έτσι τα παρατησα ίσως καμιά αλλη φορά....

 

Έχω επισκευάσει μερικά πετάλια απο φίλους που δεν τα κατάφεραν αμέσως.

Πληρώνεις τα ταχυδρομικά έξοδα αποστολής και το στέλνεις σπίτι μου... μιας και δεν είμαι άμεσα διαθέσιμος λόγω στρατού.

Στείλε και τα δύο.

 

Ενω οταν έφτιαξα το noiz overdrive δούλευε τελεια' date=' μετά από μια δυο μερες ακούγεται σα να ειναι πολυ κομπρεσαρισμενος.Ελεγξα τις συνδεσεις και ολα καλά.Τι φταιει?[/quote']

 

Μήπως άδειασε η μπαταρία σου;

 

Χαχαχα, σίγουρα ή υπάρχει κάποια λάθος σύνδεση που έχει πάντοτε ενεργοποιημένη τη μπαταρία.

Αν το κύκλωμα είναι σε δοκιμαστική πλακέτα σίγουρα θα ακούγεται πιο κομπρεσσαρισμένο. Απο την άλλη μεριά με 2-3 volts λιγότερα το σήμα δεν μπορεί να φτάσει πάνω απο +- 5 volts με αποτέλεσμα να έχεις μια ωραία προσωμοίωση compressor.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σημερα τελειωσα το "the noiz" και οταν παιζω στις μπασες χορδες και πολυ χαμηλες νοτες παιζει καλα. Ομως οταν ανεβαινω σε νοτες και πηγαινω σε λεπτοτερες χορδες τοτε η ενταση χαμηλωνει και οταν φτασω στη μι καντινι δεν ακουγεται καθολου ηχος.Οι πυκνωτες ειναι αυτοι που ειπες.Επισης οταν το ποτενσιομετρο ειναι χαμηλομενο δεν ακουγεται τιποτα και μονο οταν φτασει προς το τερμα εχω ηχο.Κατα τα αλλα το ευχαριστηθηκα πολυ :D

Αν μπορειτε πειτε μου τι να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επισης οταν το ποτενσιομετρο ειναι χαμηλομενο δεν ακουγεται τιποτα και μονο οταν φτασει προς το τερμα εχω ηχο.

Αν μπορειτε πειτε μου τι να κανω..

 

Μήπως το ποτενσιόμετρό σου είναι γραμμικό και όχι λογαριθμικό;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το ποτενσιόμετρό σου είναι γραμμικό και όχι λογαριθμικό;

 

Η αποδηξη γραφει log αλλα θα το κοιταξω.

Και παλι ομως δικαιολογειται να μην παιρναει καθολου ηχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω. πως μπορουμε να βαλουμε ενα λεντ χωρις ομως 3PDT διακοπτη? δλδ μπορουμε να το συνδεσουμε στην πλακετα και οταν ειναι ον να αναβει???

εαν ναι παρακαλω βαλτε και καμια εικονα μπας και καταλαβω :P

 

και κατι ακομα οι πυκνωτες που πηρα εχουν κυλινδρικο σχημα και το ενα σιρματακι τους ειναι πιο μεγαλο απο το αλλο. μηπως δεν κανουν για το προτζεκτ και εαν κανουν παιζει ρολο πια πλευρα του πυκνωτη ενωνεται με ποια?

 

ευχαριστω.

 

υ.γ. μου βγηκε η πιστη για να ετοιμασω το κουτακι καθως δεν ειχα τρυπάνακι αλλα πρωτη φορα μετα απο τοσο καιρο εχω φαει κολλημα και ειμαι τοσο παθιασμενος με κατι και το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτές που πήρες είναι ηλεκτρολυτικοί, δηλαδή έχουν (+) και (-), δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν, μπορεί και να δουλέψουν αν τους βάλεις με την σωστή πολικότητα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτές που πήρες είναι ηλεκτρολυτικοί' date=' δηλαδή έχουν (+) και (-), δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν, μπορεί και να δουλέψουν αν τους βάλεις με την σωστή πολικότητα.[/quote']

 

Σωστά, στη θέση σου θα τους έβαζα έτσι ώστε ο θετικός πόλος (+) να είναι στη μεριά του κυκλώματος και ο αρνητικός στην έσοδο/έξοδο.

 

υ.γ. μου βγηκε η πιστη για να ετοιμασω το κουτακι καθως δεν ειχα τρυπάνακι αλλα πρωτη φορα μετα απο τοσο καιρο εχω φαει κολλημα και ειμαι τοσο παθιασμενος με κατι και το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!

 

:D Αυτό το τέλειο αίσθημα του DIY! Πάντως κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου κα ι πάρε ένα δραπανάκι για να μην παιδεύεσαι!

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Οι πυκνωτές που πήρες είναι ηλεκτρολυτικοί' date=' δηλαδή έχουν (+) και (-), δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν, μπορεί και να δουλέψουν αν τους βάλεις με την σωστή πολικότητα.[/quote']

 

+1.

Οι ηλεκτρολυτικοί έχουν πολικότητα και ενδεχομένως θα καταστραφούν κι όλας αν τους συνδέσεις ανάποδα. Δες πάνω στον πυκνωτή (στο πλάι) έχει σημειωμένο το "-" και σύνδεσε τον πυκνωτή έτσι ώστε το "+" να πηγαίνει στο άλλο πόδι.

Οι ηλεκτρολυτικοί υποτίθεται ότι δεν είναι κατάλληλοι για audio εφαρμογές, αλλά πολύ συχνά βλέπουμε να χρησιμοποιούνται (π.χ. σε πάταλια της BOSS και άλλων).

 

 

@ Toneless: Συγχαρητήρια για το NoizDrive. Σκέφτεσαι να "βάλεις μπροστά" κανένα καινούριο project?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και παλι.

 

ρωτησα και πριν εαν μπορω να βαλω το λεντακι χωρις να εχω 3pdt διακοπτη.

 

image.jpg

 

κατι τετοιο μπορει να λειτουργησει???

εαν οχι τι πρεπει να αλλαξει?

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου