Προς το περιεχόμενο

Απορία για bass recording σε home studio


makeasolo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα  του noiz!Τον τελευταίο καιρό δουλεύω ένα προσωπικό μουσικό projecτ  απο το ''home studio'' μου και έχω μια απορία σχετικά με  την ηχογράφηση του μπάσου.

Δεδομένου ότι δεν έχω ενισχυτή μπάσου  και οτι έχω μια scarlett focusrite ποιον δρόμο πρέπει να ακολουθήσω για να έχω ικανοποιητικό ήχο στο recording;Το di box θα κάνει μήπως τη δουλεία;Επίσης τι di box προτείνετε;Υπάρχουν αξιοπρεπή di boxes που να είναι κατάλληλα και για κιθάρα και για μπάσοοο;

Ευχαρίστω 😄 😺🤡

Επεξεργασμένο από makeasolo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι Di.

O προενισχυτης της κάρτας σου και ένα amp simulation της προκοπής (ακόμα και freeware) αρκούν για ΘΕΙΚΟ αποτελεσμα στο μπάσο (φτάνει φυσικά να ξέρεις να το μιξάρεις και να το επεξεργαστεις σωστά)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατευθείαν καρφί. Ακόμα και οι beatles πίσω στο 69 δουλεύανε di μπάσο, για ευκολία.

Και εγώ τα ίδια εργαλεία που έχεις έχω και το κάνω από την πρώτη μέρα.

Στα μεγάλα ζόρια βέβαια καταφεύγω και σε μίντι όταν με ξεπερνάει το κομμάτι.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ!Με το κατευθείαν καρφί δυσκολεύομαι να βγάλω αυτόν τον fat ήχο που ψάχνω.Ευχαριστώ τον superfank για την προτροπή για amp sim.Κατέβασα το BOD-TSE audio που είναι και φρι και  βρήκα το fatness που διακαώς κυνηγούσα όπως η επιστημονική κοινότητα το εμβόλιο για τον covid19 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου