Προς το περιεχόμενο

Kurzweil PC2-Βλαβη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

είχα αφήσει για λίγη ώρα το pc2 στην πρίζα και όταν επέστρεψα ήταν ανοιχτό χωρίς όμως να δείχνει τίποτα η οθόνη. Αφού το έκλεισα και το ξαναάνοιξα, το ίδιο πρόβλημα παρέμεινε, δηλαδή να φωτίζεται η οθόνη, χωρίς να έχει κάποιο κείμενο, χωρίς να ακούγεται ήχος παρότι κατα την εκκίνηση όλα τα leds φωτίζουν κανονικά.

Όποιος ξέρει κάτι ή του έχει τύχει κάτι παρόμοιο αν μπορεί ας βοηθήσει..

 

Ευχαριστώ ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως φαινεται οτι το PC2 εχει καποια σοβαρη βλαβη.

1) θα σου ελεγα να κανεις hard reset αλλα εφοσον δεν δειχνει τιποτα στην οθονη δεν νομιζω οτι θα τα καταφερεις :

PC2: TURN THE UNIT ON. PRESS THE “GLOBAL” BUTTON. PRESS AND HOLD THE RIGHT ARROW

BUTTON UNTIL THE SCREEN STOPS SCROLLING. PRESS THE LEFT ARROW BUTTON TWICE.

PRESS THE “ENTER” BUTTON TWICE. YOUR UNIT IS NOW RESET.

IF THAT DIDN’T HELP, TURN THE UNIT OFF. TURN UNIT ON. WHEN DISPLAY READS “PLEASE

WAIT” PRESS AND RELEASE THE “PANIC” BUTTON. PRESS LEFT OR RIGHT ARROWS UNDER

DISPLAY TO CYCLE THROUGH THE OPTIONS. PRESS THE “ENTER” BUTTON TO SELECT THE

OPTION.

** NOTE ** MOST UNITS WITH THE ORCHESTRAL ROM WILL HAVE THE GENER MIDI LOADED INTO

RAM. THIS WILL BE ERASED. TO RELOAD IT, RUN THE GM FILE THAT CAME ON THE PC2 CD WHILE

THE UNIT IS ON.

2) προσπαθησε να μπεις στο diagnostic mode. ( sorry αλλα δεν θυμαμαι πως γινεται αυτο στο PC2, στειλε mail στην Kurzweil)

3) ανοιξε το και αποσυνδεσε/επανασυνδεσε ολα τα καλωδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ εαν θεωρηθει σπαμ, αλλα εμενα μου το κανουν αυτο για πλακα...

Τσεκαρε τη ροδελιτσα που ελεγχει τη φωτεινοτητα της οθονης...ισως εκει να εχεις προβλημα ή καποιος κακεντρεχης σου εκανε την κλασσικη φαρσα...!

 

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ασχετο αλλα μπορει να μου πει κανεις τι εγινε εκεινο το θεμα που ειχε ανοιχτει σχετικα με το ακριβο service οργανων κ.τ.λ..???''εξαφανιστηκε''????εθεσα και καποια σχετικη ερωτηση και.....εξαφανιστηκε και αυτο το θεμα...!!τι...παιζει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ήχος του οργάνου παίζει κανονικά; βαλε ακουστικά να το δοκιμάσεις.

ειχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο kurzweill k 2600 που έχω. στο bon studio το πάς με την εγγύηση σου (αν εχεις ακόμα ) και διορθώνεται.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τη βοήθεια σας..Ο ήχος δεν παίζει και το κοντραστ επειδή το πειράζω και μόνος μου το δοκίμασα πρώτο..και reset έχω κάνει στα τυφλά αλλά και πάλι τίποτα..οπότε ή το ανοίγω ή το πάω στο service..εγγύηση δυστυχώς δεν έχω..οπότε περιμένω να δω την τιμή :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εχω παθει το ιδιο ακριβως προβλημα με το Κ2000 και το αποτελεσμα ηταν "τραγικο". Δε θελω να σου χαλασω τη μερα αλλα εμενα μου ειχαν ζητησει 1000 ευρω περιπου..(καταλαβαινεις τι πηραν βεβαια 8) Μακαρι το δικο σου να γινει με λιγοτερα χρηματα!Το ευχομαι.Καλη τυχη φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου