Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μόλις τέλειωσα εγώ το δικό μου. Το έβαλά σε κουτί από ρούτερ  ;D

 

Αλλά για κάποιο λόγο, όταν είναι ON, ακούγεται σαν ring modulator πιο πολύ παρά σαν distortion.

Τι λέτε να φταίει? Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Overdrive_24Mbps.jpg.4d13177629ac9181cc570ee5b992217e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε ξερω αν φταιει αυτο, αλλα το κουτι ειναι πλαστικο. Εχει φροντισει να κανεις απο μεσα γειωσεις?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην αρχή το είχα χωρίς γειώσεις κ είχα τέρμα βαβούρα. Μετά έκανα αυτό που περιγράφεται σε προηγούμενες σελίδες, και ουσιαστικά έβαλα εσωτερικές γειώσεις (ένωσα την είσοδο με την έξοδο, σαν να είχα μεταλλικό περίβλημα). Ο θόρυβος εξαφανίστηκε αλλά ο ήχος είναι ΜΑΠΑ!

 

Θα το ψάξω ξανά. Κάποια σύνδεση προφανώς είναι λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως εκαψες το τρανζιστορακι? Αν το ζεστανες υπερβολικα με το κολλητηρι οταν εκανες τις κολλησεις ισως να αποδημησε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες? Αλλα αν καιγόταν δεν θα ενίσχυε καθόλου. Κάνει ενίσχυση στο σήμα, απλά μαζί με παραμόρφωση, κάνει και κάτι άλλο, σαν RING Modulation. Αν καιγόταν λογικά δεν θα λειτουργούσε ή μάλλον δεν θα ενίσχυε, έτσι δεν είναι?

 

Thx πάντως, θα δώ αν το έκαψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'την άλλη μπορείς να λες ότι έφτιαξες το πρώτο noiz ring modulator οπότε θα ανοίξεις νέους δρόμους για εμάς τους υπόλοιπους.

 

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κι εγώ το έφτιαξα και ακούγεται ΘΑΥΜΑΣΙΑ παρ' όλα τα ό,τι νά 'ναι υλικά... Αν και γιά να παίξει θέλει να γυρίσω την πλακέτα υπό τη σωστή γωνία γιά να "πιάσει" μάλλον κάποια κακοκολλημένη σύνδεση με τα καλώδια  ;D . Φιλοξενείται προσωρινά σε ένα άδειο CD cake case, οπότε φωτό με το που θα το κάνω τσίλικο.  ;)

 

Συνάντησα δυσκολία με το perfboard πάντως, έχω κι ένα κολλητήρι άσ'τα να πάνε, οπότε έκανα μιά απόπειρα μεταφοράς σε veroboard που είναι πιό εύκολο στο χειρισμό. Κι επειδή είμαι ουσιαστικά ΚΑΡΑΑΣΧΕΤΟΣ με το άθλημα, ρίξτε μιά ματιά οι γνώστες και πείτε μου αν είναι σωστό το σχέδιο, γιατί μού φαίνεται ότι έκανα ταρζανιές. Το σχέδιο είναι στο χέρι γιατί δεν έχω ιδέα τι πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω, αν ξέρετε κανένα εύκολο και κατανοητό freeware, σφυράτε!

noiz_overdrive_vero_color.thumb.jpg.202edcbdebbf87a14e6bba9ec9a42d96.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάντησα δυσκολία με το perfboard πάντως, έχω κι ένα κολλητήρι άσ'τα να πάνε, οπότε έκανα μιά απόπειρα μεταφοράς σε veroboard που είναι πιό εύκολο στο χειρισμό.

 

Μια χαρά ειναι το σχέδιο, τύφλα να έχουν τα προγράμματα.  ;D

Έχεις βάλεις τις ονομασίες απο τα pins του τρανζίστορ ανάποδα αλλά μικρό το κακό.

 

 

Περιμένω photo απο το τελικό αποτέλεσμα.  8)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθ' οδόν απορία:

 

Αν στη θέση τής R2 βάλω ποτενσιόμετρο γιά να ελέγχω το gain αλλά αντί γιά 25k βάλω 50k, το gain τού πεταλιού θα αυξηθεί;

 

Γιατί φτιάχνω ακόμη ένα σε vero γιά ένα φίλο αλλά το θέλει λίγο πιό γκαζάτο... Θα φιλοξενηθεί σε κουτί από ένα ελεεινό washburn overdrive και σκέφτομαι να βάλω και switches γιά εναλλαγή διόδων και treble-normal-bass modes, οπότε θα επανέλθω γιά συμβουλές  ;D

 

Και φωτό από το προσωρινό Cake Overdrive χωρίς dptd switch μιάς και δεν κατάφερα να βρώ ούτε καν το απλό :( Θα γίνει όμως σύντομα παραγγελία από banzai.

cake_overdrive.thumb.jpg.f8d8017288a017aad027b599e59c99ba.jpg

cake_overdrive_in.thumb.JPG.9da1d2689c7fb2b88e7beab7ba5ab871.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου