Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τα του υπολογιστη εχει λιγο καιρο που ασχοουμαι θα χρειαστω λιγη βοηθεια πως να το ανεβασω στο youtoube καλυτερα για να φαινεται τι ηχο βγαζει οταν πειραζω τα ποντεσιομετρα.

Να φανταστεις δεν μπορω να κανω αυτο που δειχνει (παραθεση( σε καποιο κειμενο  απαντας .

 

Ο ηχος του ειναι μαρσαλοειδες περιπου κατι σε PLEXI και λιγο απο JCM800 αναλογα με την ρυθμιση. Ειδικα με το booster.Οχι ιδια ποιοτητα αλλα στη χαρακτηριστικη του χροια.

 

Δεν ειμαι σιγουρος ομως ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να ακουστει για να εχουμε πιο σιγουρη αποψη και οχι μονο το δικο μου αυτι.

 

Θα επιστρεψω το βραδυ θα ανεβασω κοντινη φωτο για το tone pot

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σήμερα πήγα να πάρω τα απαραίτητα για το noiz overdrive..

αυτα που δεν βρήκα ήταν τα stero jacks οποτε πηρα mono

και τον διακόπτη με 9 ποδαράκια ..πήρα με 6 ( για ποδοδιακόπτη ούτε λόγος καθώς μολις τους έλεγες για ποδοδιακόπτη με 9 ποδαράκια σε κοιτούσαν λες και κατέβηκες απο το διάστημα )  λίγο το κακό λοιπόν..

αποφάσισα να το υλοποιήσω σε πρώτη φάση σε breadboard γιατί τα ηλεκτρονικά δεν τα κατέχω καλά και να γλιτώσω λάθος κολλήσεις.

 

έχω κάποιες απορίες αν σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε .. παρόλο που διάβασα και τις 70 κάτι σελίδες του thread..

 

λοιπόν το mono jack που μου έδωσαν έχει 3 μικρά ποδαράκια ...δεν ξέρω πως να το συνδέσω..το ίδιο πρόβλημα είχε και ο kbassilis αλλα πάλι δεν κατάλαβα απο τις απαντήσεις που του δώσατε τι πρεπει να κάνω...

 

και κάτι ακόμη το ποτενσιόμετρο ..για να γίνουν σωστά οι συνδέσεις σύμφωνα με το layout του άρθρου ..απο ποιά μεριά πρεπει να το κοιτάω...δηλαδη στο layout ποια μεριά βλέπουμε..

 

2 φώτο με το κυκλωμα και με το jack..αν δείτε κάποιο λάθως πειτε μου..

 

ευχαριστω προκαταβολικά  ;D

kyklwma_breadboard.thumb.JPG.cf8175a383cc6c41d4319056fd30bd0a.JPG

mono_jack.thumb.JPG.4e06d0c2fb1367b16f4ee6f803ab5f27.JPG

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα φιλε μου οπως το κρατας η επαφη που ειναι προς τα επανω δηλαδη αμα βαλεις το βυσμα της κιθαρας η μυτη του θα ακουμπισει εκει, ειναι το το σημα ή το θετικο ή οπως αλλιως το λεει ο καθενας.

 

Θα παρεις το πολυμετρο θα επιλεξεις το μπιπερ θα βαλεις την μια ακιδα να το πω του πολυμετρου  επανω στην επαφη του σηματος και την αλλη θα δοκιμασεις σε πια απο τις τρυπες εκει που θα σου κανει το μπιπ τοτε εκεινη η τρυπα αντοιπρωσοπευει την επαφη μορει να κανει και σε δυο τρυπες.

 

Το ιδιο αμα θες το κανεις και με την γειωση ακουμποντας την μια ακιδα στην τρυπα  για το βυσμα εκει που το κρατας που εχει τα πασα για το παξιμαδι. ;)

 

Στο Layout το κουμπι απο το ποντεσιομετρο κοιταει προς εμας το εχουμε φατσα και για να μην σε μπερδεψω πες οτι το εχεις και το γυρνας ετσι κοιταει.

 

Το καλωδιο της R2 που ειναι προς τα επανω αν το ενωνεις με τον πυκνωτη C2 ειναι λαθος.

 

Eκεινο το καλωδιο θα παει για θετικο μπαταριας ή τροφοδοτηκου.

 

Η κατω ακρη της R2 απο οτι φαινεται ενωνεται με την R1 και το τρανζιστορ εκει θα ενω θει και ο C2

 

Αν δεις το schematic οπου δεις βουλιτσα ειναι ενωση των αντιστοιχων εξαρτηματων.

 

Οτι αλλο θες και μπορουμε εδω ειμαστε.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το tone ιδιο ποντεσιομετρο με τη φωνης πυκνωτη ο καθενας βαζει οτι θελει αναλογος ποσο tone θελει να κοψει εγω εβαλα εναν που ειχα περισευμα απο κιθαρα.

 

Το ενα ποδαρακι του πυκνωτη οπως φαινεται παει σητν ακρη του ποντεσιομετρου η αλλη ακρη σε μπλε καλωδιο που ειναι η γειωση και παει στη γειωση του volume.

 

Το μεσαιο του ποντεσιομετρου ειναι με το κοκκινο καλωδιο και ενωνεται με το αλλο ακριανο του volume αυτο που ερχεται απο την πλακετα.

 

Οπως γινεται και στην κιθαρα η συνδεσμολογια με λιγα λογια.

 

Μπορει να φανει οτι κοβει και gain αλλα δεν ειναι ετσι,αυτο το καταλαβαινω πιο ευκολα λογο του booster.

 

Για να εχω πιο πολλα πριμα στο κυκλωμα αλλαξα τον c1 με 2,2nf.

 

Για πιο πολλα gain την R3 την αλλαξα με ενα τριμερ μια ωραια ιδεα που μου εδωσε ο sottos για  το booster και το εφαρμοσα και εδω ωστε να ριξω την τιμη της αντιστασης για περισοτερα gain.

 

To τριμερ ειναι αν θυμαμαι καλα μεχρι 500Ω και εγω το εχω ρυθμισμενο στα 150Ω και δεν εχω καποιο προβλημα με θορυβο κτλ. αν συμβει κατι τετοιο του ανεβαζω λιγο τα Ωhm.

 

Δεν εχει και την τρελη διαφορα στα gain αλλα ειναι λιγο αισθητη.

 

Οπως ειπα και πριν θα κοιταξω να το ανεβασω στο  youtube για να βλεπουμε και τι ποντεσιομετρα πειραζουμε.

 

Ο ηχος μου εκατσε μαρσαλοειδες σαν plexi και λιγο jcm800 μπορει ομως να καθεται στο δικο μου αυτι,ετσι γι'αυτο θελω να το ανεβασω και να πουμε γνωμες.

0073.thumb.jpg.feabb8f4338afce8888f692d93045ebe.jpg

0074.thumb.jpg.4537a39ffd20923e6449fa4a81176d08.jpg

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησούλα ακόμα. Θα βγάλει το πεταλάκι αρκετό drive για να με καλύψει για ροκ ήχους σε καθαρό κανάλι Fender ενισχυτή. Δεν μιλάμε για τρελή παραμόρφωση αλλα επειδή θα χρησιμοποιήσω ενισχυτή με μόνο καθαρό κανάλι γι αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρις το booster και τις μοντες ειναι καλο για ροκ ειναι πολυ διαυγες ο ηχος του πολυ ωραια παραμορφωση γλυκια μηλαω παντα για το απλο το πεταλι.

 

Ειδικα και με τον fender που εχει φοβερα καθαρα θα κατσει καλα για ροκ,ετσι πιστευω απο εκει και περα ειναι και το τι ζηταει ο καθενας μας.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι καταφερα μετα κοπων και βασανων μιας και δεν εχω σχετικη εμπηρεια καταφερα να ανεβασω το πεταλι.

 

Παιζω οτι να'ναι οχι κατι συκγεκριμενο μετα απο τοση τσατιλα με το PC να σου λεει ολη την ωρα σφαλμα εδω σφαλμα εκε,μεχρι και να παιξω με τον neck(seymour duncan '59)

 

Εχει κατι παραμβολες επιδη ειναι κοντα ο ενισχυτης πιο μακρια ακουγοταν πολυ θολα.

 

Λογο του φωτισμου του πεταλιου ανεβασα τον ενυσχιτη στο γραφειο και δεν μπορεσα να τον απομακρινω λιγο ακομα για να μην εχει παραμορφωση και παρεμβολες λογο του ηχειου με το μικροφωνο.

 

Δηλαδη το Booster κανονικα απο μονο του ειναι καθαρο αλλα στο βιντεο τσιμπαει λιγο.

 

Το tone δεν ξερω αν γινεται πολυ αντιληπτο λογο ποιοτητας μικροφωνου αλλα φιλτραρει περιπου οσο τα 3/4 απο αυτο που φιλτραρει η κιθαρα με το δικο της.

 

Με το που ξεκιναει το εχω οπως ηταν το αρχικο ΝΟΙΖ φανταστητε το λιγο πιο γλυκο γιατι στο βιντεο παραμορφωνει λογο μικροφωνου καμερας.  

 

Στα πολλα τα βρωμικα εκει που χαμιλωνω το Level μου το βγαζει σχεδον οπως το κανονικο,στα πιο απαλα γκαζια ο ηχος εκτος μικροφωνου ειναι πιο γλυκος.

 

Στα βρωμικα μου θυμιζει Marshall.

Plexi?

Με λιγο jcm μαζι?  

Καμια σχεση με Marshall?

Δειτε το και πειτε μου

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα έχω ενώσει ολα σωστά και το λέω με σιγουριά..αλλα ήχο δεν ακούω..ούτε όταν έχω bypass ούτε όταν είναι ON το πετάλι...

τι μπορεί να συμβαίνει... επίσης πρόσεξα ότι ο διακόπτης που αγόρασα είναι σαν κουμπί και για να παραμένει ανοιχτός πρέπει να τον έχω πατημένο με το χέρι συνέχεια..κατι σαν τους διακοπτες απο τα κουδουνια των σπιτιών  :P λίγο το κακο..καθώς αν το φτιάξώ θα ακουσω ήχο..και αυτό αλλάζει εύκολα..

επισης κάτι που  :P πρόσεξα..ακούω συνέχεια ένα φσσσσσσσσσσσσσ και όταν το ενεργοποιώ το φσσσσσσσ είναι πιο δυνατό..λογικά έχουμε την άυξιση  του  σήματος...αλλά απο ήχο 0...

και όταν ακουμπάω τις χορδές ακούγεται σαν να μην πάει κάτι καλά με την γείωση..

τι μπορεί να φταίει ? ???

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου