Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το τελείωσα και εγώ μετά κόπων και βασάνων.

Στο bypass όλα κομπλέ ο ήχος περνά καθαρά χωρίς παράσιτα κτλ.

 

Στο overdrive έχω ένα πολύ περίεργο ηχητικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο 1/3 του ποτεντσιόμετρου δεν έχω καθόλου ήχο. Στο 2/3 έχω μία ελαφριά παραμόρφωση που ακούγεται σαν να περνάει από ένα τόνο limiter και clip-άρει.Επίσης ο ήχος φθίνει πολύ απότομα και κόβεται. Στο 3/3 ακούγεται σχεδόν καθαρό το σήμα όταν χτυπάω χαλαρά τις χορδές και όταν "βαράω" βγαίνει και ένα κακό noise με πολύ παραπάνω cliping από πρίν.

 

Επίσης κάθε φορά που πατάω το μπουτόν ακούγεται και ένα δυνατό "μπαμ" που λογικά δεν θα έπρεπε, όπως και θόρυβος όταν γυρνάω το ποτενσιόμετρο.

 

Σκέφτομαι για κατεστραμένο ποτενσιόμετρο. αλλά δεν ξέρω...

Οτι ιδέα έχετε ρίχτε την στο τραπέζι..

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Η χαρά του να κάνεις κάτι τέτοιο από το μηδέν μόνος είναι απερίγραπτη!! Και η ξενέρα όταν δεν δουλεύει επίσης...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όλες οι γειώσεις και η παροχή είναι κομπλέ τα μέτρησα ένα-ένα με το πολύμετρο.

Ξανακόλλησα μια γείωση που ήταν χαλαρή και άλλαξα και ποτενσιόμετρο, αλλά τζίφος..

Το ίδιο αποτέλεσμα. Οπότε μάλλον κάτι έχω κάψει, ή δεν δουλεύουν καλά οι πυκνωτές των 63V.

Μόνο στα 3/4 του ποτ. ακούω ήχο που θυμίζει αρκετά overdrive αλλά πολύ πιο χαμηλά από το clean κανάλι. Στο τέρμα γίνεται χάος...

:P

 

Τέλος πάντων θα κάνω την πλακέτα από την αρχή από ότι φαίνεται.

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Λοιπόν ξανανοίγω το θέμα για μία πολύ απλή πληροφορία...Ξεκίνησα να ετοιμάζω κι εγώ τα πρώτα μου πετάλια για κιθάρα!Γενικά μία σχετική εμπειρία υπάρχει από άλλες κατασκευές για τις οποίες όμως τα υλικά που χρειαζόμουν τα έβρισκα πολύ εύκολα μιας και δεν ήταν κάτι το τρομερό...Με τα πετάλια όμως έχω ήδη αντιμετωπίσει διάφορα θεματάκια...

 

Αρχικά εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να βρω με τίποτα pushbutton/footswitch dpdt switches...Όσο και να τους εξηγώ σε όσα καταστήματα κι αν έχω πάει δεν το καταλαβαίνουν και μου δίνουν toggle switches και όχι pushbutton...Σε ένα που μου έδωσε κάτι αντίστοιχο ήταν με πλαστικό το μπουτόν!Όταν ζήτησα με μεταλλικό μου απάντησε ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει όπου και να ψάξω οπότε να βολευτώ με αυτό(!!!)

 

Επίσης ότι κουτιά έχω βρει, αυτά που βολεύουν ώστε να γίνουν πετάλι κιθάρας είναι πλαστικά!Θα μου πειτε ότι άλλοι έχουν φτιάξει ενισχυτή σε πακέτο από τσιγάρα...Κομπλέ...Αλλά εγώ θέλω το κλασσικό σασσί γιατί μου κολλάει όμορφα στο μάτι!

 

Δεν μπορώ επίσης να βρω με τίποτα knobs για τα ποτενσιόμετρα!

 

Σόρυ για το πρήξιμο απλώς έχω ξεκινήσει με έναν ενθουσιασμό όπως και κάθε κατασκευή και όταν σκαλώνω σε διάφορα θέματα δεν μου αρέσει!

 

Τέλος πάντων αυτό που θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος είναι το site(ώστε να μπορώ να ρίξω και κανα δυο βλέφαρα στα προϊόντα) κάποιου καταστήματος για την αγορά κυρίως των παραπάνω(ειδικά οι διακόπτες και τα knobs θα αγοραστούν σε σχετικά μεγάλη ποσότητα) αλλά και άλλων εξαρτημάτων...Με ενδιαφέρει ελληνικό κατάστημα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω paypal, πιστωτική, κλπ οπότε καταλαβαίνετε ότι η λύση της αντικαταβολής είναι η μόνη!

 

Αν έχει αναφερθεί κάτι κατα τη διάρκεια της συζήτησης και το θυμάται κανείς, πείτε μου γιατί δεν είχα χρόνο να τσεκάρω απ την αρχή και τις 70+ σελίδες...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε στην Ελλάδα δύσκολα θα βρείς όλα τα parts που χρειάζεσαι. Απο προσωπική πείρα σου προτείνω το www.banzaieffects.com όπου θα βρείς τα πάντα. Αν θέλεις κοιτάς και στο ebay γιατί ενδέχεται να βρείς καλύτερες τιμές σε κάποια πράγματα (όπως π.χ. διάφορα πακέτα με αντιστάτες όλων των Ωμ ή πυκνωτές).

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε joker για την πρόταση...Το γνωρίζω το συγκεκριμένο site όπως και πολλά ακόμα του εξωτερικού!Το θέμα είναι όπως έγραψα και πιο πάνω ότι ψάχνω ελληνικό κατάστημα επειδή δεν έχω κάρτα ή λογαριασμό για αγορές από εξωτερικό!

 

Πάντως απ ότι βλέπω και διαβάζω δεν παίζει να την γλιτώσω την βόλτα στην τράπεζα για την έκδοση μιας κάρτας...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δε βρίσκω το scematic :-[ Παίζει να ναι μπροστά στα μάτια μου και να μην το βλέπω; ??? Ας βοηθήσει κάποιος.

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν επειδή είμαι αρχάριος και τώρα το ανακάλυψα το συγκεκριμένο project έχω ερωτήσεις...  :)

 

1)To μονοφωνικό jack που αγόρασα έχει 3 αντί για 2 αυτάκια...

 

Κάτι τέτοιο δηλαδή

51S5KziFXSL._SL500_AA300_.jpg

 

Κάνει αυτό ή να αγοράσω ένα με 2?

 

Και επίσης δεν κατάλαβα καλά τις κολήσεις των καλωδιών που γίνονται στα jacks...

 

image004.jpg

 

Πχ στο stereo τα κολλάμε τα καλώδια πάνω στα 2 μεγάλα αυτάκια και τα μικρά τα αφήνουμε όπως είναι?

Και επίσης στο mono κολλάμε το καλώδιο που έρχεται από το switch στο μεγάλο αυτάκι και το μαύρο καλώδιο που υποτίθεται είναι η γείωση που?

 

Αυτά...  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου