Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα :) μετα το πρωτο μου νοιζ ετοιμο ειπα να κανω αλλο ενα ετσι για να κανουνε παρεα  ;D ;D

το δευτερο λεω να ειναι απειρα μονταρισμενο ... καταρχας για αρχη ειπα να χρησιμοποιησω τα υλικα που περισεψαν απο το πρωτο αλλα τελικα δεν γλιτωνω την δευτερη βολτα

μοντα 1) 2 τρανσιστορ σε συνδεσμολογια ντραλινγκτον με μια αντισταση 100Ω μεταξυ των ποδιων που συνδεονται και αντι για αντισταση 3 560Ω μια 2.2Κ (τελειως στην τυχη ολα αυτα χωρις κανενα υπολογισμο)

ελεγα να το σταματησω εδω και απλα να βαλω ενα βολιουμ αλλα τελικα θα βαλω και  tonestack μαλλον .. εψαξα για σχεδιο και βρηκα αυτο

fmv-schem.gif

και ειναι πολυ απλο αλλα δεν εχω ιδεα που θα ειναι η εισοδος του τονεστακ

λογικο θα ηταν να βρισκεται αντι για καποιο πυκνωτη αλλα πριν η μετα την ενισχυση του σηματος;;

 

ΥΓ. ισως αντι για να βαλω τα τρανσιστορ σε νταρλινγκτον επρεπε να φτιαξω 1 πλακετα του νοιζ χωρις διοδους και στην εξοδο της να βαλω την εισοδο μιας οριντζιναλ noizOD ;D

ΥΓ2 με αντισταση 3 280Ω αντι για 560Ω η διαφορα στο γκειν ειναι απειροελαχιστη που μεταβιας γινεται αντιληπτη  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το tone παντα κι εγω το χα απορία.Θελεις λιγο να εξηγησεις τι ειναι αυτη η αντισταση με το βελακι πανω στο schematic σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VARIABLE Resistor δηλαδη μεταβλητη αντισταση δηλαδη δεν χρησιμοποιει και τις 3 επαφες του ποτενσιομετρου (οπως στο TREBLE στο συγκεκριμενο σχηματικο) αλλα μονο τη μεσαιο με μια απο τις δυο ακριανες επαφες (αν δεν κανω λαθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για τις χαζες ερωτησεις αλλα δεν το χω με τα ηλεκτρονικα...

Οι αντιστασεις ειναι ολες 100 και αρα και τα ποτενσιομετρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να συνεχίσω και το δικό μου, μιας και το έχω αφήσει στην άκρη εδώ και πολύ καιρό.

 

Θα ήθελα να κάνω όμως δύο ερωτήσεις:

 

1) Στα τρανζίστορ τι μας ενδιαφέρει πιο πολύ?

α) Να έχει υψηλό ή χαμηλό hFE (current gain)?

β) Να έχει υψηλό ή χαμηλό Ptot (Total Power)?

 

2) Μπορώ στο συγκεκριμένο (Noiz OD) να κάνω Darlington Pair με τα τρανζίστορ βάζοντας πχ 2 BC108 ή 2 NKT275 ή είναι υπερβολικό (12100 hFE  :D )?

 

 

Ερώτηση Bonus ;D :

Θα βρούμε 3PDT και κουτάκια σε ανθρώπινες τιμές στο Ελλαδιστάν ή πάλε πρέπει να παραγγείλω "απ'όξω"?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπτη στην διπλασια τιμη απο banzai πουλαει ο Kαγμακης.Εχω παρει εναν.Μια χαρα ειναι.Κουτακια στο Φανο εχει συμπαθητικα και πολυ φθηνα.Ιδικα αν δεν σε πολυενδιαφερει η εξωτερικη εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

fmv-schem.gif

 

 

Το συγκεκριμενο σχεδιο και διαφορα αλλα υπαρχουν προσομειωμενα σε ενα ευχρηστο app οπου μπορεις να δεις ποια ειναι ακριβως η επιδραση στο tone. Σου δινει επισης την δυνατοτητα τροποποιησης των τιμων πυκνωτων και αντιστασεων ωστε να δεις τι επιδραση εχει στην συμπεριφορα του κυκλωματος η αλλαγη τους.

 

http://www.duncanamps.com/tsc/index.html

 

και ειναι πολυ απλο αλλα δεν εχω ιδεα που θα ειναι η εισοδος του τονεστακ

λογικο θα ηταν να βρισκεται αντι για καποιο πυκνωτη αλλα πριν η μετα την ενισχυση του σηματος;;

Ισως θα ηθελες να χρησημοποιησεις το tonestack μετα την ενισχυση του σηματος ωστε να "ισοφαρισεις" τις απωλειες μιας και το συγκεκριμενο που θες να χρησημοποιησεις ειναι παθητικο και θα σου τρωει απο λιγο εως αρκετα απο την ισχυ του σηματος σου. Διαφορετικα μπορεις να το χρησημοποιησεις πριν απο την ενισχυση αλλα κατα την γνωμη μου θα πρεπει να χρησημοποιησεις ενα buffer για να οδηγησεις το σημα μεσα απο το tonestack με λιγες απωλειες , αλλα αυτο θα προσθεσει extra  υλικα και δουλεια στο κυκλωμα σου. Παντως αρκετα OD πεταλια χρησημοποιουν το  tone control  μετα ή αναμεσα στις ενισχυσεις του σηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη,

όπως βλέπω το κύκλωμα μπορείς να κουμπώσεις επάνω ενα οποιοδήποτε npn darlington (π.χ MPSA13) ή φτιάξε κάποιο αν σου περισεύουν τρανζίστορ...

 

Για να πειραματιστείς με το νέο τρανζίστορ, παίξε με την R2 (π.χ απο 10K έως και 56Κ).

Εαν θες κάποιον άλλον ήχο αλλά πάνω στο ίδιο πετάλι...

τότε αφαίρεσε τη R1 (2.2M) και στη θέση της βάλε μια δίοδο silicon ή γερμανίου με τη κάθοδο στο πυκνωτή C1 και την άνοδο στο τρανζίστορ.

 

Σε αυτή τη περίπτωση, άσε επάνω τις άλλες 2 διόδους για δοκιμή και κατόπιν βγάλτες απο το κύκλωμα ...και μετά κάνε κανα ποστ να μας πεις ποιό απο τα δύο σου άρεσε περισσότερο.  ;D

 

Το hfe όταν έχεις μόνο ενα τρανζίστορ είναι καθαρά υποκειμενικό, ότι σου ακούγεται καλύτερα, δεν υπάρχει λάθος ούτε συγκεκριμένη πρόταση...

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα νοιζαδες και ΝΤΙ ΑΙ ΓΟΥΙΕΡΣ  ;D ;D

το 2ο νοιζ OD μου παρουσιασε ενα πολυ κουφο προβλημα και θελω την βοηθεια σας να το επιλυσω..

κατ αρχας το εψαξα αρκετα πριν καταφυγω στην βοηθεια σας και ισως μπορεσετε να με βοηθησετε περισσοτερο με τις πληροφοριες που θα σας δωσω

Το προβλημα:

Μου μειωνει παρα πολυ την ενταση του σηματος ... δηλαδη βαζω το πρωτο πεταλακι (νοιζ OD) που εφτιαξα σε Full ρυθμισεις αλλα και σε bypass στον behringer ενισχυτη πειραματοζωο στο 2 πχ και με το drive on γινεται χαμος απο την ενταση οταν ειναι on και ενα φυσιολογικο επιπεδο εντασης στο bypass ενω βαζω το δευτερο νοιζ OD και ακουγετε υπερβολικα σιγα

 

Η διερευνηση μου:

ομως δεν εκατσα με σταυρωμενα τα χερια... καταρχας αφου η ενταση μειωνεται δραματικα και στο bypass και στο Drive on mode εφτασα στο συμπερασμα οτι φταιει κατι που βρισκετε στο συστημα και στις 2 καταστασεις δηλαδη Α) ο διακοπτης Β) τα βυσματα

αρχικα ο διακοπτης ειναι 6 επαφων (δεν ξερω αν ειναι DPDT) αλλα εχει και μια ενδιαμεση κατασταση που μολις την ανοιγω αρχιζει το Feedback..

μετα στο στερεοφωνικο βυσμα της εισοδου ενω εκει που εχω την μπαταρια (στο κοντο ποδι του βυσματος) θα επρεπε να γειωνει μονο εαν βρισκεται βυσμα στην εισοδο γειωνει παντα οταν ειναι mounted στο σασι ενω οταν δεν ειναι πανω στο σασι δεν γειωνει χωρις βυσμα  ??? ??? (κακο βυσμα η ετσι πρεπει; )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλομπερδευτικα με ολα αυτα που λες...

ο λογος που απανταω ειναι επειδη και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και η λυση ηταν να κοψω το μεταλικο ελασμα στο tip του output του πεταλιου.Aν και το δικο σου εχει απο μεσα ενα αχριστο σιδερακι,απλα κοψε το,και ολα θα ναι οκ.Αυτο...

Ελπιζω να βοήθησα λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου