Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν εβαζες φωτο του κυκλωματος ή ενα προχειρο σχεδιο του πως ειναι το κυκλωμα σου θα βοηθουσες.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το κυκλομα μου ειναι το ιδιο με του αρθρου,απλα στην θεση της R2 εβαλα ενα γραμμικο ποτενσιομετρο 47k.Για αρχη μηπως φταιει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μαγαζι ο τυποσ μου ειπε πωσ εχει μονο ον-οφφ διακοπτεσ

αλλα αυτο με παραξενευει πωσ εχει 6 επαφεσ ,γιατι εχω και κατι αλλα διακοπτακια π ειναι σιγουρα ον οφφ(δουλεμανα)π εχουν 2 επαφεσ...

παντοσ τ gain ποτενσιομετρο δεν θελει βραχυκυκλωμα ετσι απλα μια επαφη στην μπαταρια και την μεσαια του συνδεδεμενη στην πλακετα ετσι?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο το απλο on-off διακοπτακι με τις 2 επαφες και αλλο το DPDT με τις 6 που χρειαζεσαι εσυ. Αυτο που σου εδωσε λογικα κανει - μοιαζει με το διακοπτακι στις φωτογραφιες του αρθρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει 6 επαφεσ ακριβωσ οποσ τ dpdt μονο που ειναι μοχλοσ

ιδιο εμφανισιακα με αυτο στ βιντεο

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 extra παρατηρησεις απο το νεο μου κυκλωμα.Κατι θεμα εχει ο διακοπτης και το bypass γιατι δεν ακουγεται αρκετα καλα το σημα της κιθαρας.Οταν αναβω το πεταλι,το gain παιζει το ρολο τοy volume και το volume ποτ δεν κανει τπτ....

interesting...any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει 6 επαφεσ ακριβωσ οποσ τ dpdt μονο που ειναι μοχλοσ  ιδιο εμφανισιακα με αυτο στ βιντεο

 

Mια χαρα εισαι, απλα το δουλευεις με το χερι αντι να το πατας.

 

rocka rola θα ριξω μια ματια στο δικο σου αυριο...Παντως στο bypass τα ποτενσιομετρα του πεταλιου δε θα επρεπε να κανουν τιποτα απολυτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν κανουν,απλα για καποιο λογο που δεν ξερω ασθενει το σημα.Οταν αναβω το πεταλι γινοντε τα κουλα με το gain και το volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ειμαι πολυ επιμονος τελικα βρηκα τι εφτεγε.Οσοι περνουν jack απο τον φανο προσοχη γιατι πρεπει να κοβοθμε απο το output το μεταλικο ελασμα μεσα απο το tip.

Με το 47κ ποτενσιομετρο το πεταλι εχει αποιρο γκαζι και εχει πολυ φαση ομως φαζαρει αποιρα.Παιζει κανενας συνδιασμος διοδων που να το κανουν λιγο πιο σφιχτο? η να βαλω led?

Επισης ολη η αλλαγη του gain γινεται απο το 1 μεχρι το 3 στο ποτενσιομετρο και οταν το βαζω στο 0 δεν ακουγεται ηχος.Αυτο γινεται επειδη πηρα λογαριθμικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου