Προς το περιεχόμενο

Αγορα λαμπατου pedal.Γνώμες..?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην να πω οτι παιζω με μια Gibson SG και η μουσικη που παιζω ειναι απο στυλ Raidiohead μεχρι Rory Gallagher.Ψαχνομαι για λαμπατο πεταλακι.Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα σκεφτει και γυροφερνα καποια πεταλακια της Boss μεχρι 120 ευρω.Αλλα ο αλλος κιθαριστας πηγε και "χτυπησε" ενα πεταλακι της VOX λαμπατο distirtion και το ακουσα και επαθα πλακα..Βεβαια θα με ενδιεφερε κατι και σε overdrive..Οσο να ναι προσπαθουμε να φτιαξουμε τον ηχο μας στο γκρουπακι που εχουμε φτιαξει.Και διαπιστωσα οτι η αγορα πεταλιου θελει πολυ ψαξιμο τελικα..Οσο για το μπατζετ δεν υπαρχει προβλημα..το μονο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι να μην εχω την ψηφιακη βαβουρα και τα γκαζια που εβγαζαν οι πεταλιερες που ειχα ως τωρα.

Υποψιν οτι ετομαζομαι να χτυπησω και μια Gibson Les Paul Standard 50' neck.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορώ να σκεφτώ πολλά αλλά σε τι ενισχυτή (λαμπάτο, ελπίζω...); To θες για να αντικαταστήσει πλήρως το distortion του ενισχυτή σου, να τον "σπρώξει" για να αρχίσει να παίρνει power amp dist, να δώσει ελαφρύ overdrive σκέτο ή σε συνεργασία με εκείνον; Το θες να έχει ένα κανάλι ή δυο; Πόσο παραμετροποιήσιμο; Aπλό ή τρομερά ευέλικτο;

 

Πρέπει να μας πεις κι ένα μάξιμουμ ποσό γιατί αν σου πω την νο.1 πρότασή μου, δεν θα φταίω καθόλου...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το radial hot british, αρκετα καλο με απειρες επιλογες να διαμορφωσεις τον ηχο σου. Ειχε πολυ γκαζι για τα γουστα μου (blues/ classic rock) και το εδωσα. Αλλα υπαρχει και το classic και το plexi tube που θα μπορουσες να δοκιμασεις... Παντως εμενα προσωπικα δε μου αρεσε να περνω το distortion απο πεταλι, 1000 φορες καλυτερα απο τον ενισχυτη και αμα δε φτανει χωνεις και ενα overdrive/distortion πανω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο στην Ελλάδα αλλά το TREX Spindoctor είναι πραγματικά πολύ ποιοτικό και πολύ ευέλικτο, αλλά δυστυχώς πολύ ακριβό.

Το δεύτερο πολύ ποιοτικο και ευέλικτο είναι το Kock Pedaltone.

Απο κει και πέρα πας σε Vox, Mesa Boogie, Hughes&Kettner ή ακόμα και σε Seymour Duncan πετάλια τα οποία όμως δεν πείθουν και τόσο πολύ με τον ήχο τους, τουλάχιστον όχι όσο τα Koch και Trex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι λαμπατο για να παιζει καλα... αν κινηθεις σε πιο ακριβη κατηγορια πεταλιων τοτε ειναι πολλα που παιζουν ΠΟΛΥ καλα!!! και για το ειδος που θελεις ειναι ακομα πιο μεγαλη ποικιλια...ξεκινα με ενα ψαξιμο στο δικτυο και ακου-δες κανενα δειγμα- βιντεακι να παρεις μια πρωτη ιδεα... ενδεικτικα καποιες μαρκες (και ισως καποια μοντελα να κοιταξεις)....

 

xotic ( xotix ac+ or xotic bb+)

radial (ειναι αρκετα... ακου και δες ποιο σου ταιριαζει)

trex

fulltone (ocd or gt 500)

lovepedal ( ο sean εβγαλε και προσφορα το Ε6 150$+25$ μεταφορικα... λιγο πιο smooth od αλλα ειναι ...φφφφφφ... επισης κοιτα και το cot και εχει και το fuzz σε προσφορα αν δεν εχει εξαντληθει.... υποψιν ολα ειναι handmade...)

zvex ( η αρχη της παρανοιας... πχ box of rock και οχι μονο)

subdecay liquid sunsine

skreddypedals (screw driver or screw driver dlx)

toadworks texas flood

 

 

απο εκει και περα υπαρχουν και οι κλασσικες αλλα σταθερες αξιες

ibanez ts9 tubescreamer (αν το μονταρεις κιολας, που γινεται πολυ ευκολα, ειναι αντε γεια)

visual sound route 66 (παιρνεις το ts9 και ενα πολυ καλο compressora 2 σε 1)

 

να ξερεις οτι ολα ειναι ακριβα εως πολυ ακριβα... τα 150 euro ειναι απλα το καλημερα... οποτε καλο ψαξιμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα περισσοτερα "λαμπατα" πεταλια ειναι ψιλοαπατες μια και συνηθως η..λαμπα το μονο που κανει ειναι να....φωτιζει (ενα πραμα σαν τον...αγκαλιτσα φωτεινουλη... ;D)

 

Βεβαιωσου οτι το "λαμπατο" πεταλι που θα παρεις δουλευει σε ΥΨΗΛΑ voltage ΜΟΝΟ τοτε η λαμπα παιζει καποιο ρολο ;)

 

Αν και προτιμω τα κλασσικα τραντζιστορατα πεταλια ενα πολυ καλο λαμπατο που δουλευει πραγματικα σαν λαμπατο ειναι το ENGLISH MUFFIN της ΕΗ. 

 

Φυσικα αν δεν εχεις λαμπατο ενισχυτη της προκοπης ξεχνα το πεταλι και αγορασε πρωτα εναν,χαμενος κοπος θα ειναι η αγορα καποιου εξωτικου πεταλιου αν δεν παιζει σε καποιον αξιοπρεπη ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα περισσοτερα "λαμπατα" πεταλια ειναι ψιλοαπατες μια και συνηθως η..λαμπα το μονο που κανει ειναι να....φωτιζει (ενα πραμα σαν τον...αγκαλιτσα φωτεινουλη... ;D)

 

Βεβαιωσου οτι το "λαμπατο" πεταλι που θα παρεις δουλευει σε ΥΨΗΛΑ voltage ΜΟΝΟ τοτε η λαμπα παιζει καποιο ρολο ;)

 

Οχι απαραίτητα όπως ειδικοί επί των λυνιών προσφατα με ενημέρωσαν, αλλά θα είμαι επιφυλακτικός ως προς την άρνησή μου καθότι θα ήθελα να εκθέσω διεξοδικότερα την άποψη αυτή αργότερα.

 

Δεν έχω ιδία άποψη από λαμπάτα αλλά κοιτώντας πρόσφατα δύο από αυτά Behringer & Biyang σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά τους, όχι τόσο για OD αλλά για εύκαιρο προενισχυτή σε διάφορους (DIY) τελικούς που θέλω να δοκιμάσω αντί του τωρινού φθηνού πολυμηχανήματος. Αν κάποιος έχει άποψη επ' αυτού, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

......προτιμω τα κλασσικα τραντζιστορατα πετάλια ..........

 

Φυσικα αν δεν εχεις λαμπατο ενισχυτη της προκοπης ξεχνα το πεταλι και αγορασε πρωτα εναν,χαμενος κοπος θα ειναι η αγορα καποιου εξωτικου πεταλιου αν δεν παιζει σε καποιον αξιοπρεπη ενισχυτη.

Ως προς το πρώτο συμφωνώ απόλυτα, το δεύτερο δεν συζητείται, εξυπακούεται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτά που θέλω. Εκτός της τιμής (και ίσως μια λαμπίτσας για το ονόρε  ;D ).

Πολυυυυ ακριβό (για μένα) όμως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου