Προς το περιεχόμενο

Αγορα λαμπατου pedal.Γνώμες..?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπο λαμπάτα να μη ξεχνάμε και τα Blackstar.Λαμπάτα ξελαμπάτα, ακουγονται ωραια και είναι και πολύ ευέλικτα...ριξε τους μια ματια αν τα πετυχεις πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει στη Θεσσαλονίκη ένας κατασκευαστής ονόματι TELEGUN που φτιάχνει ότι θέλεις. Υπάρχουν ήδη το FAT FOOT που είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε λαμπάτο πετάλι (350Ευρώ) και το MSD όχι λαμπάτο που επίσης σκοτώνει.Μπορείς να τον βρεις στο 2310254189 Δημήτρης λέγεται.Full εξυπηρέτηση...Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προτιμω τα κλασσικα τραντζιστορατα πεταλια ενα πολυ καλο λαμπατο που δουλευει πραγματικα σαν λαμπατο ειναι το ENGLISH MUFFIN της ΕΗ. 

 

Ως κάτοχος του εν λόγω, έχω να πω ότι είναι αρκετά περίεργο (ή έτσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον).

 

Το treble δεν πρέπει ποτέ να ξεπεράσει το 9 ο' clock διοτί τα τζιτζίκια είναι ανυπόφορα. Τα μπάσα του είναι μάλλον λίγα (ακόμα κι αν τα τερματίσεις πάλι ακούγεται λίγο "τζούφιο"). Τα μεσαία του είναι ωραία αλλά πάλι πρέπει να τα ανεβάσεις πολύ για να ακουστούν. Το gain του είναι ωραίο σαν χροια, με δυνατότητες, αλλά "ξύνει" (ειδικά σε συνδυασμό με το treble ;D). Προσωπικά, το πήρα για 80ήλες heavy riffs και τέτοια, αλλά είναι πολύ καλύτερο για σόλο, λόγω των μεσαίων του, εγώ έχω βγάλει έναν ωραίο Gary Moore ήχο από δαύτο αλλά όχι κάτι άλλο. Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί και πάρα πολύ, μπορεί με περισσότερο ψάξιμο να βγάζει και πιο πολύ όγκο για ρυθμικα...

 

 

ΥΓ. Αν λέει ο SF ότι αυτό είναι από τα καλύτερα, φαντασου πως θα είναι τα άλλα!  :P :P

Κι έλεγα να ψαχτώ σε κανένα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα περισσοτερα "λαμπατα" πεταλια ειναι ψιλοαπατες μια και συνηθως η..λαμπα το μονο που κανει ειναι να....φωτιζει (ενα πραμα σαν τον...αγκαλιτσα φωτεινουλη... ;D)

 

Βεβαιωσου οτι το "λαμπατο" πεταλι που θα παρεις δουλευει σε ΥΨΗΛΑ voltage ΜΟΝΟ τοτε η λαμπα παιζει καποιο ρολο ;)

 

Φυσικα αν δεν εχεις λαμπατο ενισχυτη της προκοπης ξεχνα το πεταλι και αγορασε πρωτα εναν,χαμενος κοπος θα ειναι η αγορα καποιου εξωτικου πεταλιου αν δεν παιζει σε καποιον αξιοπρεπη ενισχυτη.

 

Στο πρώτο θέλω να υπογραμμίσω την διαφωνία μου. Υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις στον κανόνα, με καλύτερη τα Vox Cooltron. Στο δεύτερο συμφωνώ απολύτως. Και μην ξεχνάς ότι δεν αξίζει να έχεις ενισχυτή των 500 ευρώ αν του κοτσάρεις ένα πετάλι των 400...  ;)

 

Το πρόβλημα των λαμπάτων πεταλιών είναι ότι ορισμένες φορές είναι υπερβολικά fat και χάνουν τον έλεγχο. Επειδή έχω παίξει και ακούσει ο ίδιος σχεδόν το 90% όλων των λαμπάτων πεταλιών που κυκλοφορούν σήμερα (!!!), θα μείνω ontopic και θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες γνώμες, χωρίς να μπλέξω solid state πετάλια, τα οποία πιστεύω ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν φτάνουν τα λαμπάτα. Αλλά οι επιλογές είναι τόσες πολλές που δεν ξέρω από πού να αρχίσω...

 

 

Το καλύτερο που έχω ακούσει ποτέ, και συνάμα το καλύτερο πετάλι βρωμιάς κατ'εμέ (να μην επεκταθώ γιατί θα ξημερωθούμε, εκτός κι αν το επιθυμείτε) είναι το Bad Cat 2 Tone. Προσφέρει πολλούς από τους ήχους του παλιού και κορυφαίου Μatchless Hotbox, μόνο που έχει δυο κανάλια.

 

Το δεύτερο, το Hot Tubes της Electroharmonix, το οποίο όμως δεν κυκλοφορεί πια και έχει προβλήματα αξιοπιστίας. Το English Muffin εξαιρετικό αλλά το αυτί πρέπει να γνωρίζει ότι τα πρίμα που βγάζει είναι τυπικά του ονόματός του (british).

 

Όλα της Seymour Duncan τα θεωρώ μέτρια, όπως επίσης και τα Radial, εκτός από το Plexitone. Tα Βlackstar κάπως σώζονται. Τα Vox Cooltron εξαιρετικά, με προσωπική προτίμηση το κάπως ιδιόρρυθμο Over The Top Boost. Tα Damage Control υπερτιμημένα και με "αποστειρωμένο" ήχο που πιστεύω ότι κάτι τους λείπει. Τα Hughes and Kettner πολύ καλά αλλά όχι η πρώτη μου επιλογή. To Κοch θαυμάσιο αλλά κάπως ιδιόρρυθμο - τα dist του ή θα τα αγαπήσεις, ή θα τα μισήσεις. Το ΤRex εξαιρετικό και πολύ παραμετροποιήσιμο αλλά συνάμα πολύ ακριβό.

 

Άλλη πρόταση το κλασσικό και αρκετά βιντάζ σε ήχους Butler Tube Driver αλλά με αλλαγή της λάμπας του σε 12ΑΤ7, το διαχρονικό Mesa V Twin, το σούπερ high gain Soldano GTO (μόνο σε ebay πια και με προβλήματα υπερθέρμανσης) και το SIB Fatdrive (επίσης μόνο σε ebay, εκτός κι αν περιμένεις να το ξαναβγάλουν).

 

Του Telegun δεν το έχω ακούσει δυστυχώς, όπως κι ένα καινούργιο Maxon με λάμπα. Όλο και κάποιο θα ξεχνάω, αν μου'ρθει θα το σημειώσω. Από επιλογές άλλο τίποτα πάντως...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Bloody, γιατί μωρέ;

 

Δύο πεταλάκια είπα και εγώ, VT999 (behringer) & OTD100 Pro (Biyang) και έπεσα μέσα στο  10% σου;

 

:(

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Bloody, γιατί μωρέ;

 

Δύο πεταλάκια είπα και εγώ, VT999 (behringer) & OTD100 Pro (Biyang) και έπεσα μέσα στο  10% σου;

 

:(

 

Χε χε αυτο θα πει τυχη!!! ( Kωστη γραψε κανα τζοκερ!!!)

Εμενα παντως το tonebone classic μου αρεσε γιατι κολαγε με καθε ενισχυτη που το δοκιμαζα.Βεβαια η λαμπα σε αυτα τα πεταλια παρεμβαλεται απλα για να χρωματιζει κ οχι για να clipαρει το σημα. Σε καμια περιπτωση δεν θυμιζουν τα πρωτα σταδια ενος λαμπατου οπου οι 12αχ7 εχουν πανω απο 180 volt ενω στα πεταλια απο 12-18Volt.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραίτητα όπως ειδικοί επί των λυνιών προσφατα με ενημέρωσαν, αλλά θα είμαι επιφυλακτικός ως προς την άρνησή μου καθότι θα ήθελα να εκθέσω διεξοδικότερα την άποψη αυτή αργότερα.

 

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.Όχι ότι δεν υπάρχουν καλά λαμπάτα πετάλια με starved plate designs (βλ. plexitube),αλλά σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις ώς preamp.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα'χω ακούσει Kώστα, όπως και κανένα λαμπάτο preamp ρακ (από όσο θυμάμαι, τουλάχιστον!).

 

Update: της Maxon είναι 4 τα λαμπάτα και έχω συναντήσει σε μαγαζιά 1-2 αλλά... βαρέθηκα να τα ακούσω...  ;D ;D :P

 

Υπάρχουν πολλά λαμπάτα πετάλια που χρησιμοποιούν τις λάμπες για ψαλίδισμα, πχ. αυτά της Electroharmonix έχουν τοροειδή μετασχηματιστή που βγάζει... 280Volt. Όποιος έχει όρεξη να διαβάζει...

 

(από http://www.analogman.com/hottubes.htm)

Inside the unit are some very good quality parts. They used a clever trick to obtain the HV for the tubes; instead of using a diode ladder (like many of the "tube" pedals which run on 12-volt wallwarts) they used a little encapsulated toroidal power tranny; this is a PCB-mounted device with two 115V primaries and two 9V secondaries. The slick trick they pulled with it was to wire the secondaries in parallel and put the primaries in series, and then operate the tranny BACKWARDS by putting the 12VAC from the wallwart into the paralleled 9V secondaries and obtaining a 238VAC output from the seriesed primaries. The 238VAC is then input to an inline fullwave bridge, which gives around 280VDC at the input to the filter section. The 12VAC from the wallwart is also fed directly into another bridge, to provide raw DC for a 7812 regulator which is used for the filament supply.

 

 

Και τα Cooltron έχουν ένα άλλο κουφό σύστημα:

 

Normally, tubes are used at high voltages and this restricts their use in battery-powered devices such as guitar effects pedals. Historically, attempts have been made to use tubes at low voltages in what has been dubbed “starvation” mode, but these circuits donΆt allow the tube to function in an acceptable manner. The tube simply cannot be biased to a satisfactory operating condition. Plus, the necessary heater (filament) current is too high to deliver acceptable battery life. Imagine how annoying it would be to have to change batteries every ten minutes during a gig!

 

HereΆs what makes the COOLTRON system tick. The COOLTRON circuit basically operates by using two very special signal paths. The first is the “servo circuit,” which provides the right conditions between the plate of the tube and the grid. This achieves controllable, stable parameters for the tube and provides the correct operating conditions for the tube to function as it would if run at a higher voltage. The second circuit is a patented power supply that provides a low voltage, low current supply to the heater elements in the tube. Since the tube is now running at such a reduced supply level, the anode current is much smaller than normal. This means that the amount of heat required at the cathode to achieve sufficient cathode current emission is much smaller – hence the ability to run the heaters at a lower level and for COOLTRON pedals to run for 16 hours on 4 x AA batteries.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ. Αν λέει ο SF ότι αυτό είναι από τα καλύτερα, φαντασου πως θα είναι τα άλλα!

 

ε,καλα δεν τα εχω ακουσει και ολα... :)

 

ετσι κι αλλοιως απο την...ακατανομαστη (Tonelab SE) βγαζω (για τα γουστα μου τα οποια ειναι ...ηπια ;D)τοσο δραματικα καλυτερα βρωμικα απο οτιδηποτε πεταλι η καναλι ενισχυτη που εχω παψει να ασχολουμαι.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το tonebone classic μου αρεσε γιατι κολαγε με καθε ενισχυτη που το δοκιμαζα.

 

Εχεις και το tonebone ?  Σε μισώ.  >:(

 

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.Όχι ότι δεν υπάρχουν καλά λαμπάτα πετάλια με starved plate designs (βλ. plexitube),αλλά σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις ώς preamp.

 

True. Αλλά θέλω κάτι σε λάμπα, φθηνό, με overdrive και να "σπρώξει" λίγο τους μονούς για home evaluation πειραμάτων  ;D

 

Δεν τα'χω ακούσει Kώστα, όπως και κανένα λαμπάτο preamp ρακ (από όσο θυμάμαι, τουλάχιστον!).

 

Φτηνοπεταλάκια OD είναι Bloody.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου