Προς το περιεχόμενο

(Σχετικά) ήπιο Phaser με rotary δυνατότητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά...

 

Έχει κανείς γνώμη για καμιά καλή ιδέα για ήπιο και Phaser που να δουλεύι όμορφα και σε χαμηλά speed αλλά να δίνει και λίγο rotary ήχο σε πιο μεγάλες ταχύτητες? Σκεφτόμουν τα mxr vintage 45, mxr custom shop 90 (με led) και το mooer orange phaser.. Ειδια από το τελευταίο, παρότι κίνα (και πολύ ακριβό για κίνα) ότι έχω ακούσει μου έχει αρέσει πάρα πολύ αλλά και ντα ντέμο ήταν πολύ προσεγμένα σε σχέση με αυτά που είναι διαθέσιμα για το mxr 45 πχ..

 

 

Καμιά γνώμη κανείς? Εναλλακτικές? Σκεφτείτει ήχο have a cigar / i want you (beatles) και κάτι φάσεις queen πχ στο white queen

 

Μόνο αναλογικό με ενδιαφέρει.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To μπάτζετ σου ποιο είναι? Και το θες καινούργιο ή μεταχειρισμένο? Επίσης, το θες πολύ tweakable ή απλό στη χρήση? Το ΜΧR 45 είναι πολύ ήπιο (και αυτό είναι και το κύριο ατού του). Για πιο έντονη χροιά θα πας στο MXR 90 (το οποίο ακούγεται και στο Have a Cigar) ή σε άλλα. Bασικά δεν έχω ακούσει κανένα που να μην ακούγεται ως ψευδοleslie σε υψηλό rate, αν και ο βαθμός επιτυχίας διαφέρει από πετάλι σε πετάλι (και από... αυτί σε αυτί). Για τις προηγούμενες συζητήσεις γράψε στο Google site:noiz.gr phaser

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτο

 

 

και ειναι μια χαρα...

 

έχω τον κομπρέσορα ΤΖΟΓΟ και είναι μόνιμα ον.. σχεδόν υπέροχος, με λίγο χράτσα χρούτσα σε ενα σημείο του σαστεην νομπ και περιστασιακά spikes που δεν είχα πριν στο σήμα μου αλλά γενικά υπερευχαριστημένος.. οπότε δεν το σνομπάρω καθόλου... απλως το συγκεκριμενο ΤΖΟΓΟ δεν μου ακούγεται κοντά σ αυτό που θέλω...

 

ΆΚου αυτό ρε Superfunk... το ψιλοερωτεύτηκα... βέβαια ότι βίντεο έχει ανεβάσει ο τύπος είναι επικό οπότε είμαι biased.. και έχει και ένα backing track με hammond σε μερικά σημεία αν δεν απατώμαι οότε ξεγελιέσαι...

 

[flash=200,200]

 

για ρίξε μια αυτιά... απλώς με ψήνει και το mxr 45 γιατί είναι αναιπάισθητο αλλά και το vintage 90 γιατί ειναι πιο ήπιο από το στανταρ αλλά φέρνει ο ήχος με τη μία σε γνωστούς ήχους...

 

άκου και ένα ωραίο ψευτορόταρυ εδώ...

 

[flash=200,200]

 

Παίζει να χω περάσει κανα μήνα που κάθε βράδυ σχεδόν βλέπω βίντεο με phaser... και θέλω καμια γνώμη για να ξεστραβωθώ λίγο :)

 

Thanks superfunk :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μπάτζετ σου ποιο είναι? Και το θες καινούργιο ή μεταχειρισμένο? Επίσης, το θες πολύ tweakable ή απλό στη χρήση? Το ΜΧR 45 είναι πολύ ήπιο (και αυτό είναι και το κύριο ατού του). Για πιο έντονη χροιά θα πας στο MXR 90 (το οποίο ακούγεται και στο Have a Cigar) ή σε άλλα. Bασικά δεν έχω ακούσει κανένα που να μην ακούγεται ως ψευδοleslie σε υψηλό rate, αν και ο βαθμός επιτυχίας διαφέρει από πετάλι σε πετάλι (και από... αυτί σε αυτί). Για τις προηγούμενες συζητήσεις γράψε στο Google site:noiz.gr phaser

 

 

thanks bloody_sunday! Ναι έχω διαβάσει όλα τα ποστ από το νοιζ, απλώς είπα να ανοίξω καινουριο θέμα μιας και έχω πιο συγκεκριμένα specifications... το standard mxr 90 ειναι πολύ ελικόπτερο για τα γούστα μου.. Με ενδιαφέρει να είναι usable στο μεγαλύτερο μέρος του range του (σε πολλά στις ψηλές συχνότητες ακούς μόνο αυτό το feedback oscillation ή ότι είναι...) -ένα blend θα ήταν ταμαμ αλλά συνήθως ανεβαίνει η τιμή. Ψάχνω για καινούριο γιατί είμαι γερμανία και από ebay δε βλέπω τπτ... επίσης μπορώ να το αλλάψω αν δε μου αρέσει καθώς ισχύει το no questions asked policy.

 

Νομίζω ότι κλίνω προς το Mooer Αν και η σύγκριση είναι λίγο άδικη γιατί τα ντεμο του αν και λίγα έιναι πολύ καλα... to mxr 45 δεν έχει παρά ελάχιστα ντεμο για την μοντέρνα έκδοση..

 

Το budget μου (όταν συμπληρωθεί.. όταν...) θα είναι στα 120 max. Και να χα λεφτά θα χα τύψεις να δώσω παραπάνω. To visual sound oil can έχει το blend knob αλλά ακούγεται αδιάφορο έως ενοχλητικό...

 

Ιδέες πάνω σ αυτά?

 

Χωρίς να θέλω να εκτροχιάσω την κουβέντα, αν τα χα θα τα σκαγα στο tech21 rotochoir... αν και τελικά πιστευω πως αν βρω ένα καλό (στις αυτάρες μου) phaser είμαι καλυμένος... αλλά ας το αφήσουμε έχω αυτό γιατί αφενός είναι leslie emulator αφετέρου είνια πολύ οφφ σε λεφτά

 

Thanks!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday από τα συμφραζόμενα και δεδηλωμένα αυτών που γράφεις σε άλλα ποστ πιστεύω ότι με βάση αυτά που έγραψα στην περίπτωση μου θα πρότεινες το mxr 45... το mooer πως σου ακούγεται απ'οτι μπορείς ν ακουσεις?

 

Επίσης, για rotary, ψήνεις περισσότερο 45 ή custom 90 (led)?

 

Thanks!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mooer παρε,μαμει και δερνει.

 

αν και για ψευτο-leslie ηχους νομιζω οτι τα chorus κανουν καλυτερη δουλεια απο τα phaser...

 

το MXR αν ειναι να το παρεις βεβαιωσου οτι ειναι tbp (δεν ξερω αν διαφερει απο το απλο phase 90) γιατι εχει το χειροτερο bypass που υπαρχει ,θα σου μαμησει τον ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και απο μένα.Καλύτερα να πάρεις τη κιθάρα σου και τη pedalboard και να πας μια βόλτα στα μαγαζίά να ακούσεις τι σου κάθεται καλύτερα γιατί απο βίντεο δε θα βγάλεις άκρη.

Εγώ είχα evh phase 90 και δε μου έκατσε ποτέ (πάντα ήταν λίγο ελικόπτερο για τα γούστα μου) και τελικά κατέληξα με το 3 φορές φθηνότερο του, ehx small stone.

Btw όλα τα mooer είναι πάρα πολύ καλά σε ήχο γιατί είναι όλα άριστες κόπιες επώνυμων πεταλιών.Θα τα καταλάβεις και απο το όνομα πολλά απο αυτά.Και πολύ φθήνα και σαν τιμή.Παρόλα αυτά δεν έχουν ποιότητα κατασκευής και χαλάνε σχετικά γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και απο μένα.Καλύτερα να πάρεις τη κιθάρα σου και τη pedalboard και να πας μια βόλτα στα μαγαζίά να ακούσεις τι σου κάθεται καλύτερα γιατί απο βίντεο δε θα βγάλεις άκρη.

Εγώ είχα evh phase 90 και δε μου έκατσε ποτέ (πάντα ήταν λίγο ελικόπτερο για τα γούστα μου) και τελικά κατέληξα με το 3 φορές φθηνότερο του, ehx small stone.

Btw όλα τα mooer είναι πάρα πολύ καλά σε ήχο γιατί είναι όλα άριστες κόπιες επώνυμων πεταλιών.Θα τα καταλάβεις και απο το όνομα πολλά απο αυτά.Και πολύ φθήνα και σαν τιμή.Παρόλα αυτά δεν έχουν ποιότητα κατασκευής και χαλάνε σχετικά γρήγορα.

 

 

Ευχαριστώ savatage84 (και το nick μονο θα ταν αρκετο και τίποτα άλλο να μην έγραφες :))

 

Στο χωριό που μένω έχει δύο μαγαζιά μουσικής, το ένα πουλάει κλασικές κιθάρες και φλάουτα και το άλλο ηλεκτρικές με στοκ που ανανεώνεται ανα 5 χρόνια... δεν έχει Phaser ουτε για δείγμα χοαχοαχοαχο :)

 

Εννοείται πριν αποφασίσω θα πάω να δοκιμάσω λιγάκι απλως θέλω να το ξεκαθαρίσω όσο πιο καλά γίνεται πριν. ΑΝ και πιστεύω πλέον ότι με καλά ντεμο στο youtube Και στο soundcloud ηχογραφημένα με ξεκάθαρο τρόπο μπορείς να βγάλεις ΚΑΠΟΙΑ συμπεράσματα σχετικά με τον χαρακτήρα του ήχου. ΠΡοφανώς στο σύστημα σου θα ακούγονται διαφορετικά, αλλά εδώ ακούγονται διαφορετικά από δευτέρα σε τετάρτη στα δικά σου αυτιά...

 

Τα mooer παντως δε τα λες και φθηνα... και απο τοτε που τα φεραν ευρώπη η τιμές έχουν ανέβει κανα 20ευρω.... Για θέμα αντοχής έχεις κάποια εμπειρία?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@auditory driving: όχι, σύμφωνα με αυτά που έγραψα δεν θα σου πρότεινα το MXR 45 για ψευδοleslie γιατί είναι πολύ ήπιο και δεν θα το προτιμούσα για αυτό το σκοπό. Αλλά μιας και έχεις βρει το Mooer, γιατί δεν το παίρνεις? Από ότι φαίνεται είναι κλώνος του MXR 90, έχοντας και τον μοντέρνο ήχο του block logo, και τον vintage του script logo. Δεν πολυέχει νόημα να σου πω πώς ακούγεται σε εμένα το ανωτέρω βιντεάκι μιας και μιλάμε για το τι θες εσύ...

 

Το script logo ΜXR 90 του Custom Shop (ωραίο phaser) σε μερικές εκδόσεις του είναι true bypass, και σε μερικές όχι. Κοίτα τον κατάλογο εδώ: http://www.jimdunlop.com/blog/what-you-need-to-know-about-true-bypassing/ Aλλά αφού το Mooer είναι ήδη true bypass, σε βγάζει από τον μπελά της αναζήτησης.

 

Eγώ σαν άλλες επιλογές θα πρότεινα αυτό της Boss ή το πολύ ευέλικτο VFE Enterprise Phaser, αλλά ανεβαίνει πιο πάνω από το μπάτζετ σου. Ίσως το έφτανε αν το έπαιρνες από το Proguitarshop εκμεταλλευόμενος κάποια από τις τακτικές του εκπτώσεις, αλλά τώρα δεν το βλέπω πια στον κατάλογό τους. Μπορείς να τους στείλεις email για να ρωτήσεις.

 

Αυτό που λέει ο SF για τα chorus είναι πολύ σωστό, και ακριβώς αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ. Για τα δικά μου ψευδοleslie χρησιμοποιώ ένα παλιό Visual Sound H2O, το οποίο ακούγεται καλύτερα σε αυτό το ρόλο από το κλασσικό (επίσης παλιό) EH Small Stone που επίσης έχω στην ίδια πεταλιέρα. Αν και έχω δοκιμάσει ακριβότερα και πολύ πιο ευέλικτα phaser, κατέληξα σε αυτό ως και μεγάλος θαυμαστής του ήχου του "κύματος" που έβγαζε ο Jean Michel Jarre χρησιμοποιώντας το στα τέλη των 70s (και σήμερα). Σε γρήγορο rate πάντως ακούγεται σαν τερματισμένο univibe αντί για leslie.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου