Προς το περιεχόμενο

(Σχετικά) ήπιο Phaser με rotary δυνατότητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@auditory driving: όχι, σύμφωνα με αυτά που έγραψα δεν θα σου πρότεινα το MXR 45 για ψευδοleslie γιατί είναι πολύ ήπιο και δεν θα το προτιμούσα για αυτό το σκοπό. Αλλά μιας και έχεις βρει το Mooer, γιατί δεν το παίρνεις? Από ότι φαίνεται είναι κλώνος του MXR 90, έχοντας και τον μοντέρνο ήχο του block logo, και τον vintage του script logo. Δεν πολυέχει νόημα να σου πω πώς ακούγεται σε εμένα το ανωτέρω βιντεάκι μιας και μιλάμε για το τι θες εσύ...

 

Το script logo ΜXR 90 του Custom Shop (ωραίο phaser) σε μερικές εκδόσεις του είναι true bypass, και σε μερικές όχι. Κοίτα τον κατάλογο εδώ: http://www.jimdunlop.com/blog/what-you-need-to-know-about-true-bypassing/ Aλλά αφού το Mooer είναι ήδη true bypass, σε βγάζει από τον μπελά της αναζήτησης.

 

Eγώ σαν άλλες επιλογές θα πρότεινα αυτό της Boss ή το πολύ ευέλικτο VFE Enterprise Phaser, αλλά ανεβαίνει πιο πάνω από το μπάτζετ σου. Ίσως το έφτανε αν το έπαιρνες από το Proguitarshop εκμεταλλευόμενος κάποια από τις τακτικές του εκπτώσεις, αλλά τώρα δεν το βλέπω πια στον κατάλογό τους. Μπορείς να τους στείλεις email για να ρωτήσεις.

 

Αυτό που λέει ο SF για τα chorus είναι πολύ σωστό, και ακριβώς αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ. Για τα δικά μου ψευδοleslie χρησιμοποιώ ένα παλιό Visual Sound H2O, το οποίο ακούγεται καλύτερα σε αυτό το ρόλο από το κλασσικό (επίσης παλιό) EH Small Stone που επίσης έχω στην ίδια πεταλιέρα. Αν και έχω δοκιμάσει ακριβότερα και πολύ πιο ευέλικτα phaser, κατέληξα σε αυτό ως και μεγάλος θαυμαστής του ήχου του "κύματος" που έβγαζε ο Jean Michel Jarre χρησιμοποιώντας το στα τέλη των 70s (και σήμερα). Σε γρήγορο rate πάντως ακούγεται σαν τερματισμένο univibe αντί για leslie.

 

Τα μόνα που μπορω να πω για phaser ειναι πως ειναι must have. Ο ήχους τους με τρελαίνει.

 

Για την επιλογή πεταλιου θα εμπιστευομουν τον grand maître (bloody)

 

Προςωπικα χρησιμοποιώ τη σχετική μηχανή του mobius, και δυσκολεύομαι πολυ να την κλείσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Effects: (Small Stone phaser), Boss C-E2 chorus, Tube Screamer - only used during slide work on the Firebird. (Johnny Winter)

Αν θα έπαιρνα κάποιο θα ήταν αυτό που ακούγεται σ'αυτό το βίντεο, πιθανόν να είναι το

 

Small Stone phaser(Electro Harmonix??)

 

Παίζει..ο Winter να χρησιμοποιεί τώρα και το MXR 90 που αναφέρατε δεν ξέρω βεβαια αν σας ακούγονται ήπια αλλά έχετε τα στα υπ'όψιν... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την επιλογή πεταλιου θα εμπιστευομουν τον grand maître (bloody)

 

Το κοπλιμέντο πολύ... καλοδεχούμενο  ;D , αλλά ειλικρινά πέρα από ένα "ευχαριστώ" που το εκτιμώ ιδιαιτέρως, τα υπόλοιπα είναι υπερβολές. :)

 

ΥΓ: Τις 4-5 πρωτες φορες που πατησα το διακοπτη το Small stone δεν ανοιγε (και μου κοβε τελειως τον ηχο). Μετα επαιζε κανονικά και το ανοιγοκλεισα αλλη καμια 20αρια φορες γιατι εκανα συγκρισεις με το T-rex... Λέτε να τα φτύσει? Του χει συμβει κανενος κατι αντιστοιχο με αλλο πεταλι?

 

EDIT: Οταν λεω οτι το Σμαλλ Στονε δεν ανοιγε, γινοταν το εξηΣ : το λαμπακι αναβε, αλλα κοβοταν τελειως ο ηχος απο την κιθαρα...

 

H σειρά πεταλιών της Electroharmonix από την στιγμή που ξεκίνησε να λανσάρει τα Nano και τις μικρότερες εκδόσεις από τα κλασσικά της μεγαλούτσικα πετάλια, από όσα έχω δει πάντα μου έδινε μια αίσθηση φτήνιας και ελάχιστου δυνατού κόστος κατασκευής, ειδικά στα Nano. Θα το πήγαινα αμέσως πίσω και μέσω της εγγύησης θα έπαιρνα ένα άλλο που θα λειτουργούσε άψογα από την 1η στιγμή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοπλιμέντο πολύ... καλοδεχούμενο  ;D , αλλά ειλικρινά πέρα από ένα "ευχαριστώ" που το εκτιμώ ιδιαιτέρως, τα υπόλοιπα είναι υπερβολές. :)

 

H σειρά πεταλιών της Electroharmonix από την στιγμή που ξεκίνησε να λανσάρει τα Nano και τις μικρότερες εκδόσεις από τα κλασσικά της μεγαλούτσικα πετάλια, από όσα έχω δει πάντα μου έδινε μια αίσθηση φτήνιας και ελάχιστου δυνατού κόστος κατασκευής, ειδικά στα Nano. Θα το πήγαινα αμέσως πίσω και μέσω της εγγύησης θα έπαιρνα ένα άλλο που θα λειτουργούσε άψογα από την 1η στιγμή...

 

 

Το εκανε μια φορα μόνο μετά.. αλλά σημερα βρηκα και αλλο θεμα: είτε με μπαταριες ειτε με isolated power supply, οταν το πεταλι ειναι bypass ακουω το ρολόι (με φωνή αγγελακα) και οταν ακοθμπαω το διακοπτη η το σασι ο θορυβος φαινεται να σταματαει (η επισκιαζεται απο την αυξηση εντασης του στατικου θορυβου). Αν βαλω ενα buffered πεταλι ομως μπροστα το θεμα σταματάει τελειως, ουτε θορυβος ρολογιου ουτε αλλαγες στον θορυβο οταν ακουμπαω το πεταλι (το σασι ειανι μεταλικο, οχι πλαστικο) οποτε ισως ειναι καμια κολληση προβληματικη...

 

Παιζει λετε να δυο προβληματα (ο προβληματικος διακοπτης και ο θορυβος του ρολογιου / ο θορυβος οταν το ακουμπαω) να συνδεονται; Γιατι αν ειναι ολα ετσι δεν αξιζει το μπρος πισω με τα ταχυδρομεια.. Παντως το Small Clone που εχω (μεγαλο κουτι) και ενα memory toy με nano σασι δεν εχουν κανενα προβλημα σαν αυτο του Small stone.. Εστειλα ηδη στην EHX και στον thomann να δω τι θα πουν..

 

Παντως το Σμαλλ Στονε, ξανα... ΟΥΑΟΥ! Ειναι ο ηχος που εψαχνα  ;) ;) ;)

 

Thanks σε ολους και παλι για τις συμβουλες :):)

 

btw : και το memory toy απιστευτο αλλα περιμενω να κανω ειδική μνεία γι αυτό!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζεις ένα μπαφεράκι (ανοιχτό βέβαια) πριν από κάποιο πετάλι που βγάζει σχετικά μεγάλο hum και να το εξαφανίζει μου έχει συμβεί και εμένα μερικές φορές. Πιο πρόσφατο παράδειγμα ένα Bad Cat Two Tone με ένα ZVex Super Hard On πριν από αυτό. Δε ξέρω γιατί συμβαίνει. Η περιγραφή του προβλήματός σου πάντως πιθανόν να αντιστοιχεί σε μια κόλληση προς γείωση που λόγω βιασύνης/προχειρότητας την έκαναν κακή. Ο Θωμάς και ο Ελεκτροχαρμονίξ (ο γνωστός Γαλάτης ;D ) θα σου πουν λογικά πως πρέπει να τους το στείλεις για να το δουν - νόου άδερ γουέι άουτ οφ δις μες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζεις ένα μπαφεράκι (ανοιχτό βέβαια) πριν από κάποιο πετάλι που βγάζει σχετικά μεγάλο hum και να το εξαφανίζει μου έχει συμβεί και εμένα μερικές φορές. Πιο πρόσφατο παράδειγμα ένα Bad Cat Two Tone με ένα ZVex Super Hard On πριν από αυτό. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Η περιγραφή του προβλήματός σου πάντως πιθανόν να αντιστοιχεί σε μια κόλληση προς γείωση που λόγω βιασύνης/προχειρότητας την έκαναν κακή.

 

Ναι είναι παράξενο, ίσως η πολύ χαμηλή εμπέδηση εξοδου καποιων buffered πέταλων (τα μποσσ εχουν συνηθως 1Κ ενω τα περισσοτερα ΤΒ που εχω έχουν καπου 10Κ αν δεν κανω λαθος) να ειναι αυτο που κανει τη διαφορα (καλυτερο impedance matching). Απ την αλλη δε μιλαμε για αμβλυνση αλλά για εξάλειψη του προβληματος, που οντως ειναι παραξενο..

 

Όπως και να χει, το στειλα πισω ( :( ) και περιμενω αντικατασταση... ελπιζω να ειναι ΟΚ γιατί ο ηχος του πρωτου μ αρεσε παρα παρα πολύ

 

Ευχαριστώ παιδιά και Σπύρο  :D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό υψηλής ανάλυσης έτσι ώστε οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ να ζουμάρουν και να δουν αν υπάρχει καμιά κακή κόλληση... αν πιάνει το χέρι σου ή αν έχεις κανένα φίλο που ασχολείται, θα διορθωθεί εύκολα. Αλλά και πάλι δεν ξέρεις αν φταίει μόνο αυτό κι όχι κάτι άλλο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό υψηλής ανάλυσης έτσι ώστε οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ να ζουμάρουν και να δουν αν υπάρχει καμιά κακή κόλληση... αν πιάνει το χέρι σου ή αν έχεις κανένα φίλο που ασχολείται, θα διορθωθεί εύκολα. Αλλά και πάλι δεν ξέρεις αν φταίει μόνο αυτό κι όχι κάτι άλλο.

 

 

ΤΟ στειλα ήδη πίσω - εξαλλου ειναι η νανο εκδοση οποτε στο κυριως κυκλωμα δεν μπορεις να δεις τπτ και στο διακοπτη που φανταζομαι οτι ειναι το πιο πιθανο εγω με δεν καταφερα να δω κατι - βεβαια δεν ηθελα να κουνησω τιποτα για να μην χασω και την εγγυηση. Απο πανω παντως φαινοταν ΟΚ.

 

Ανεβαζω ενα δειγμα απο ηχο ρολογιου - σε καποια σημεια το ακουμπαω, ο θορυβος αλλαζει και το ρολοι δεν ακουγεται τοσο εντονα, ισως υπερκαλυπτεται απο την αυξηση του θορυβου. (το δειγμα ειναι χωρις μπαφερ μπροστα, με μπαφερ ολα ειναι νορμαλ....)

Small_Stone_Nano_Clock_Grounding_Problem.mp3

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα ΕΗ ειναι τοσο...αξιοπιστα οσο...ωραια ακουγονται....δηλ. you keep your fingers crossed that they will...not break down.... ;D....μολις χθες το Memory Toy μου (φοβερο πεταλια ηχητικα)....αρχισε να...ξεκουρδιζει τις νοτες... ;D...με το που κατεβαζω το time κατω απο τα 450 ms...(ευτυχως το χρησιμοποιω σχεδον παντα σε long delays).... παντα ετσι ηταν αλλωστε τα EH....κορυφαιος ηχος-μηδεν αξιοπιστια...

 

Λεω να μου παρω δωρο για τα Χ/γεννα αυτο να ησυχασει το κεφαλι μου... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα πρόσφατα το Garage Tone Oil Can της Visual Sound

http://www.thomann.de/gr/visual_sound_garage_tone_oil_can.htm

 

για πριν τα drives ώστε να είναι και το buffer μου, διάβασα καλά πράγματα σε reviews, το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου