Προς το περιεχόμενο

(Σχετικά) ήπιο Phaser με rotary δυνατότητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ευχαριστώ savatage84 (και το nick μονο θα ταν αρκετο και τίποτα άλλο να μην έγραφες :))

 

Στο χωριό που μένω έχει δύο μαγαζιά μουσικής, το ένα πουλάει κλασικές κιθάρες και φλάουτα και το άλλο ηλεκτρικές με στοκ που ανανεώνεται ανα 5 χρόνια... δεν έχει Phaser ουτε για δείγμα χοαχοαχοαχο :)

 

Εννοείται πριν αποφασίσω θα πάω να δοκιμάσω λιγάκι απλως θέλω να το ξεκαθαρίσω όσο πιο καλά γίνεται πριν. ΑΝ και πιστεύω πλέον ότι με καλά ντεμο στο youtube Και στο soundcloud ηχογραφημένα με ξεκάθαρο τρόπο μπορείς να βγάλεις ΚΑΠΟΙΑ συμπεράσματα σχετικά με τον χαρακτήρα του ήχου. ΠΡοφανώς στο σύστημα σου θα ακούγονται διαφορετικά, αλλά εδώ ακούγονται διαφορετικά από δευτέρα σε τετάρτη στα δικά σου αυτιά...

 

Τα mooer παντως δε τα λες και φθηνα... και απο τοτε που τα φεραν ευρώπη η τιμές έχουν ανέβει κανα 20ευρω.... Για θέμα αντοχής έχεις κάποια εμπειρία?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Savatagόφιλος ε;;;

+1

Τα mooer τα έφερνε ένας φίλος που έχει μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας και τα σταμάτησε για αυτό το λόγο.Μετά απο κάποια (αρκετά βέβαια) πάτα-πάτα άρχιζαν να διαλύονται απο οτι είπε.Εγώ έκατσα και τα τσέκαρα αρκετή ώρα γιατί έτυχε και είχε κόπιες και απο πετάλια που είχα στη πεταλιέρα μου και ακούγονταν όντως ΠΑΡΑ πολύ καλά.Πριν κάνα χρόνο που έγινε αυτό οι τιμές τους ήταν 70-80 ευρώ, τώρα δεν έχω τσεκάρει τι παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Update:

 

Πριν δυο βδομάδες βρήκα το T-rex tonebug phaser σε προσφορά 30Ε και καθώς η κατάσταση όδευε προς επ'αορίστον αναμονή, είπα ας είναι, απ το να τρωω τόσες ώρες να ψάχνω ας το χτυπήσω μπας και ησυχάσω. Είχε ελάχιστα βίντεο στο youtube και ακόμη λιγότερα κλιπς και reviews... ένα σοβαρό μόνο έκανε λόγο για μεγάλο volume drop.

 

Τέσπα, με καλή πίστη στην κατασκευάστρια το αγόρασα. Έπαιξα λίγο στην αρχή, δε μάρεσε, μετά μ άρεσε λίγο καλύτερα, μετά δε μ'αρεσε και τόσο. Όντως μεγάλο volume drop εκτός αν το rate και το depth ειναι ψηλά και το mod είναι στο modern. Γενικά δεν κάνει καλό ροταρυ (facepalm) αλλά δεν πειράζει - το βασικό πρόβλημα είναι ότι το depth knob δεν λειτουργεί σωστά: πιο συγκεκριμένα όταν είναι τέρμα αριστερά, δεν ακούς καθόλου Phasing (παρότι ο ήχος έχει αλλοιωθεί συχνοτικά) και αυτό συνεχίζεται για καμιά δεκαρία μοίρες ακόμη ώσπου ξαφνικά ΤΣΟΥΠ σκαει απότομα το phasing... to vintage mod φέρεται λίγο πιο νορμάλ αλλά κόβει τόσο τα μεσαία που ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με πριν. Ένα mix knob θα βελτίωνε σίγουρα τα πράματα, αλλά.... Να πω ότι το δοκίμασα τόσο πριν όσο και μετά το overdrive. Επίσης, με 50ma κατανάλωση πιστεύω πως πρέπει να είναι ψηφιακό αν και δε βρήκα πουθενά λεπτομέρειες για το κύκλωμα του.

 

Τέσπα, τα γράφω και αυτά γιατί ένιωθα λίγο τύψεις αφού παρά την εξαιρετικές προτάσεις σας και το χρόνο σας, κατέληξα να πάρω κάτι άσχετο με αυτά για τα οποία ζήτησα γνώμη. ΑΠλώς, η δύναμη της προσφοράς. Τεσπά, πάντως το διασκέδασα ως τώρα απλώς δεν είναι αυτό που ζητούσα (εδώ που μένω μόνο φλαουτα μπορώ να δοκιμάσω, για να μη νομίζετε ότι πήγαινα γυρεύοντας χεχε).

 

bloody_sunday, savatage84 και Superfunk ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τις τύψεις... εσύ θα κάνεις τις επιλογές σου και θα φτιάξεις τον ήχο σου, όχι εμείς για σένα! :)

 

 

Σαν φλαουτίστας, θα έβρισκα περίεργη αλλά πολύ βολική την σύμπτωση να μπορώ να δοκιμάσω μόνο φλάουτα στο μέρος που μένω... πού είναι αυτό αν επιτρέπεται?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως για ψευτο-leslie σε βολευψει το bbe - mind bender ! Το βρισκεις κανενα 80 απο ebay .

Παντως εγω εχω ενα phase 45 clone και μου φαινεται οτι δεν κανει για leslie , αλλα για univibe στυλ  pink floyd - breathe η shine on you .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phasers με tap tempo είναι μια αρκετά περίεργη - και εντελώς περιττή για πολλούς - ιδέα, για αυτό και όχι ιδιαίτερα διαδεδομένη (αλήθεια, τι το θες το tap tempo στο phaser?) Υπάρχει της Keeley, Empress και της Solid Gold. Kαι τα τρία είναι αναλογικά. Αν είσαι τυχερός, μπορείς να πετύχεις κάποιο από αυτά γύρω στα 150 μεταχειρισμένο. Υποθέτω πως και η Line 6 M5 θα κάνει την ίδια δουλειά, χωρίς να είναι αναλογική (γύρω στα 120e καινούργια).

 

To ΜΧR 100 το έχω δοκιμάσει εγώ - καλούλι και πολύ παραμετροποιήσιμο, αλλά κάπως "λεπτό" στο ηχόχρωμά του και όχι τόσο πλούσιο όσο θα το ήθελα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις καποιο analog phaser +tap tempo γυρω στα 150 ευρω?επισης το mxr-100 κανεις το χει να μου πει αποψεις?

Τσεκαρε το TC nova modulation to εχω κανα μηνα και μονο τα καλητερα εχω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον τελευταιο χρονο παιζω με ενα που μου εφτιαξε ο Αρχελαος(blue Pedals)

 

"παει" προς το mxr 45 απλος εχει και depth(πολυ σημαντικο για μενα)

 

μπορεις να παρεις και μια ιδεα απο εδω

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχο Gilmour της mxr ειναι μονοδρομος!Κ με το rate στο 11:00 εχεις τον ηχο του have a cigar!

 

Υπαρχουν δυο που αξιζουν,hand wired απο το custom shop της mxr

Το ενα με led κ true bypass κ το αλλο χωρις led κ χωρις true bypass!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχο Gilmour της mxr ειναι μονοδρομος!Κ με το rate στο 11:00 εχεις τον ηχο του have a cigar!

 

Υπαρχουν δυο που αξιζουν,hand wired απο το custom shop της mxr

Το ενα με led κ true bypass κ το αλλο χωρις led κ χωρις true bypass!

το 100 δεν ειναι καλυτερο απο το 90?

γιατι το βρισκω 20 ευρω πιο ακριβο απο το 90 και εχει περισοτερες ρυθμισεις..ή επειδη ειναι κλασσικ πεταλι καλυτερα θα ηταν το 90 για να εχω ακριβως τους ηχους τους γνωστους επειδη το ειχαν και οι γνωστοι παικτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου