Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για κατω δερμα


gianop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!Θελω να δωσω στα τομ μου περισσοτερο sustain.Εχω Pearl VSX τα οποια ειναι birch/basswood.Αλλαξα τα stock δερματα και εβαλα evans(πρωτη φορα βαζω evans και τα βρισκω πολυ καλυτερα απτα remo)  πανω g2 coated και κατω g1 clear.Το ερωτημα μου ειναι αν εβαζα λεπτοτερο κατω δερμα θα επερνα περισσοτερο sustain;Επισης μηπως πρεπει να αλλαξω το συστημα στηριξης των τομ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πρώτα να κουρδίσεις και τα δύο δέρματα το ίδιο.

Αν αλλάξεις το σύστημα στήριξης με κάποιο isolation mount (υποθέτω ότι τα mounts των τομ σου πιάνουν επάνω στο κέλυφος) είναι πολύ πιθανό - αν και όχι απόλυτα βέβαιο - ότι θα ακούσεις από μικρή έως σημαντική διαφορά.

 

Αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις δέρματα, δοκίμασε να βάλεις μονά (G1, Ambassador, τα αντίστοιχα της Aquarian κ.λπ.) και επάνω.    

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις βαλει g1 δοκιμασε σε ενα τομ σου το ντιπλοματ της ρεμο...δεν ξερω ποιο ειναι κι αν καν υπαρχει το αντιστοιχο της εβανς αλλα ειναι τα λεπτοτερα....θα παρεις περισοτερο σαστεην αλλα θα χασεις(λιγο)σε ογκο(σωμα)....το τυμπανο δηλαδη θα ακουγεται καπως "λεπτοτερο"...αν δεν "πεθαινεις" για τα coated δοκιμασε να αλλαξεις πρωτα το απο πανω σε clear g2 η clear emperor...παντα σε ενα τυμπανο για να μην ξοδευεσαι αδικα...κατα προτιμηση πειραματισου με το δευτερο σου τομ(φανταζομαι 12 η 13)...αφου το ανεφερες παντως να σου πω τη γνωμη μου μετα απο πολλαααα χρονια ψαξιματος κατεληξα στο εξης...εβανς~μεγαλυτερη σταθεροτητα οσον αφορα στην ποιοτητα απο μεμβρανη σε μεμβρανη,ευκολοτερα στο κουρδισμα...ρεμο~περισσοτερος χαρακτηρας,μεγαλυτερη διαρκεια ζωης(και δεν εννοω αν σπανε η οχι αλλα οτι η μεμβρανη παιζει και κουρδιζεται ακομα και μετα απο πολλους,πολλους μηνες χρησης...καλη επιτυχια στην αναζητηση του ηχου ΣΟΥ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε σε ενα τομ σου το ντιπλοματ της ρεμο.

 

+1

 

H κατω μεμβρανη.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν τη έχω ψάξει πολύ στα resonant δερματα οπότε θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Μαρέσουν οι 20άρες κάσσες γενικά (20χ18) καθώς επίσης τα μεγάλα τομ (12, 13, 14) τα βαθια και δυνατά ταμπούρα.

Μου αρέσουν τα κάπως ''φιμωμένα'' σε ήχο τύμπανα, με λίγη ουρά και όγκο.

Επίσης είμαι και λίγο ποζεράς και θα γούσταρα μαυρα resonant.

Συμβουλές..?

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beeros05, με τις απαιτήσεις που έχεις νομίζω ότι τα Remo Ebony Ambassador είναι η καλύτερη - αν όχι η μόνη - επιλογή για τα τομ και την κάσα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα είναι όμως αν είναι κατάλληλα η όχι τα ebony ως reso.

γιατί την ποζερια την κανουμε περα αν πρόκειται για εσφαλμενη κίνηση

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Συνδιασμός Ebony Pinstripe ως batter και Ebony Ambassador ως reso, σε 12', 13' tom toms 16', 18' floor toms, 22' bass drum, για μένα είναι Ο συνδιασμός ήχου και εμφάνισης για rock. Πολύ σώμα, στρόγγυλος ήχος, λίγα overtones. There u go!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου