Προς το περιεχόμενο

Godin Ηλεκτροκλασική αντί ηλ/ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το θέμα για να πάρω γνώμες για το παρακάτω.

 

Πως θα σας φαινόταν να αντικαταστήσω τον ήχο της ακουστικής με τις ηλ/κλασικές Godin.

Για οσους δεν τις ξέρουν είναι φτιαγμένες έτσι ωστε να μην υπαρχει καθολου feedback ακομη και σε χρήση σε μεγαλες εντάσεις.

 

Η χρήση που θα κάνω είναι σε live σε μικρούς αλλα και μεγάλους χώρους, σε ακούσματα αυτού που στην Ελλάδα ονομάζουμε εντεχνο  (δεν συμφωνω με τον ορο για προφανείς λόγους) και παλιο λαικό σε μπάντες με λίγα οργανα (βιολι,πιάνο,μπάσο) ή σε σχήμα με 2 κιθάρες ή σε live Μονο με μια κιθάρα και looper.

 

Ο λόγος που ψάχνομαι είναι καθαρά για να κάνω μια αλλαγη στον ήχο μου. Κάνω αυτη τη "δουλεια" αρκετα χρόνια και έχω βγάλει πολλά χρήματα για τα δικά μου δεδομένα οπότε καθαρά και μόνο απο άποψη ηχητικής ποικιλίας και για να έχω ακόμη μια επιλογή πέρα απο την ακουστική μου.

 

ΥΓ. Παίξιμο με πένα και σπάνια δάχτυλα. Υπάρχουν διάφορα μοντέλα στις συγκεκριμένες κιθάρες. Κάποια ξεφευγουν απο τα specs της κλασικής και είναι πιο μοντέρνα κοντά σε ηλεκτρική.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το πες και μονος σου απο την στιγμη ,που η μουσικη σου εβγαλε λεφτα ,τι το ψαχνεις παρτη και αν δεν σου κανει δωστη.

  Αυτο ειναι το ονειρο ολων μας φιλε.Να βγαλουμε καποια χρηματα απο την μουσικη για να δικαιολογησουμε καποιες αγορες σε οργανα και εξοπλισμο.

  Αν εβγαζα λεφτα απο την μουσικη θα τα χωνα συνεχεια σε εξοπλισμο.Γιατι κολας η μουσικη στα εδωσε αυτη ας τα παρει παλι.Μια χαρα το βρισκω.

  Αν και βρισκω τις codin πολυ μακρια απο το γουστο μου ,βλεπω πολλους στης τηλεοραση και γενικα σε αυτο το στυλ μουσικης που τις προτιμουν αρα πρεπει να ειναι καλα οργανακια.Τωρα εντεχνολαικο με πλαστικη χορδη ,ξερω γω.Παρτη και αν δεν σου κατσει δωστη οπως ειπα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι , η αλήθεια είναι αυτή. Αλλά πιο πολύ ήθελα στη συζήτηση να σταθούμε  στο αν ηχητικά σας ξενίζει κάτι, αν το έχετε ξανακουσει-σκεφτεί-δει- παίξει ισως εσεις οι ιδιοι.

 

Αν δηλαδή η κιθάρες αυτές (μια που φτηνες δεν τις λες) μπορουν να ανταπεξέλθουν και να σταθούν. (αν έχουν τον ογκο η τα γλυκα πριμα μιας ακουστικής). Τετοια τεχνικά ζητήματα.

 

ΑΝ καποιος έχει παιξει η ακουσει κατι για αυτές καλοδεχούμενο να βοηθησει.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν σου αρεσει ο ηχος της κλασικης σε μπαντα ειναι θεμα γουστου. Παντως απο αποψη οργανου τοσο οι ακουστικες οσο και οι κλασικες godin ειναι μια χαρα, κανουν τη δουλεια τους χωρις κανενα προβλημα, με εξαιρετικο ηλεκτρικο ηχο, χωρις feedback κτλ.. Απλα επειδη ειδικα στην ευρωπη ειναι αρκετα ακριβες (για οργανα που τα θελεις μονο για δουλεια - δεν ειναι οι κανονικες δηλ. κιθαρες που θα σε φτιαξουν), εγω θα κοιταζα για μεταχειρισμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ξενιζει ο ηχος της κλασικης σε μπαντα? Σκέψου Cake, και φυσικά Calexico...

Eδώ ένα αγαπημένο μου από το τελευταίο τους...

 

http://youtu.be/AIOyJgDjChw?list=PL5DFF3FCCC372E09E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε παιδια... Ο αδερφος μου ειχε μια godin με flame maple, αλλα παντα μου την εδινε ο ηλεκτρι-κος/σμενος ηχος της κλασσικης, ειδικα σε πιθανες σκουπες με πενα...

 

Τελικα την εδωσε...

 

Αν και εγω ειμαι πιο πολυ της ηλεκτρακουστικης, και οσον αφορα στο feedback, το πλαστικο καλυμμα που μπαινει, δεν κανει δουλεια στις ακουστικες;

 

Ενα τετοιο θα παω να παρω για την Yamaha μου

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ας μιλήσουμε για συγκεκριμένα μοντέλα! Ποιο μοντέλο ειχε ακριβως ο αδερφος σου Holystone?

 

Σκέφτομαι να αγορασω αυτην.

 

http://www.thomann.de/gr/godin_multiac_encore.htm

 

Λόγω οτι ειναι  η πιο οικονομική και έχει διπλό συστημα. Περα απο το κλασικο κρυσταλλο, έχει και δυο μικροφωνάκια κάτω απο το ξύλο για πιο φυσικό ήχο. Μπορεις να διαλέξεις mix αναμεσα στα δυο.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μπάντες με λίγα οργανα (βιολι,πιάνο,μπάσο) ή σε σχήμα με 2 κιθάρες ή σε live Μονο με μια κιθάρα και looper.

 

Στην πρωτη περιπτωση μαλλον θα εισαι σχετικα οκ. Στις αλλες δυο δε νομιζω να σε ικανοποιησει.

 

εγω μαλλον θα πηγαινα για αυτη και θα μου μενανε και 600 ευρω στην τσεπη  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για αυτό που περιγράφεις, οι Godin είναι ό,τι πρέπει. Η ποιότητα κατασκευής τους είναι εξαιρετική, το Fishman Aura βοηθάει αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο από πλευράς ήχου/ευχρηστίας. Βρίσκω κάποια από τα images/προσομοιώσεις υπερβολικά άχρηστα για τα γούστα μου (σαν να τα έβαλαν εκεί απλά για να τονίσουν διαφορές μεταξύ των ήχων). Πάντως την προτιμώ από τη multiac και το -υπέρ του δέοντος- ευαίσθητο RMC σύστημα. Αν μπορείς, βρες την κάπου για δοκιμή.

Στα + το αισθητά στενότερο NUT που δεν ξενίζει κάποιον που έχει συνηθίσει σε ακουστική.

Στα - το αισθητά στενότερο ΝUT που μπορεί να προκαλεί αίσθηση συνωστισμού λόγω των παχύτερων νάυλον χορδών.

Στα -, ο σχεδόν ανύπαρκτος ακουστικός ήχος που μπορεί να αφαιρέσει το fun factor του "παίρνω και παίζω άμεσα".

 

αλλά...

 

Για εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά και ακουστικό ήχο(μην περιμένεις βέβαια να ακούσεις καμμιά Ramirez), αλλά κλάσεις ανώτερο, ηλεκτρικά, θα κοιτούσα προς Yamaha NTX ή NCX(η μεν έχει υβριδικό μανίκι, η δε, κλασσικής. Επίσης η ΝΤΧ έχει πιο ρηχό σκάφος). Τσέκαρέ τες οπωσδήποτε. Για μένα είναι πραγματικό εργαλείο για κάθε χρήση. Σπίτι, studio, stage, παρέα. Το πολύ-πολύ να χρειαστείς ένα feedback buster για μεγάλο stage.

 

Να τονίσω ότι δεν είμαι κάτοχος καμμίας εκ των δύο, παραθέτω απλά προσωπική άποψη από τη σύντομη εμπειρία μαζί τους.

 

Thanx και καλή αναζήτηση.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου