Προς το περιεχόμενο

Godin Ηλεκτροκλασική αντί ηλ/ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ritchie 77 ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Πνοή και Νύξη (δεν γνωρίζω το μικρό σου) ευχαριστώ επίσης. Εχω μερικές αποριούλες.

Ποια κιθάρα έχει το fishman aura? και ποια το Rmc?  Στην πρώτη παραγραφο μου έγραψες πως η Godin για αυτο που περιγράφω ειναι οκ και παρακάτω λες πως την προτιμώ απο την Multiac (μοντέλο επισης Godin). Δεν καταλαβα ποιες κιθάρες συγκρίνεις.

 

Επισης θα ψάξω και τις yamaha αλλα αν υποθέσουμε πως έχω ηδη κιθάρα-ες για την παρέα και για "την βγάζω και την παίζω"  :o ;D και θέλω αποκλειστικά μια για live - δουλειά. Ακόμη και τότε δεν εισαι υπερ της Godin? Το οτι δεν θα έχει ποτε feedback ειναι κατι που μου αρεσει.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Sorry, καταραμένα model names...

 

Εννοώ αυτήν (Nylon Duet Ambiance)

http://www.godinguitars.com/godinmultnylonambp.htm

 

εν αντιθέσει με αυτήν

http://www.godinguitars.com/godinmultnylonsap.htm

 

Η Nylon SA, φοράει το RMC το οποίο πέρα του ότι είναι λίγο ευαίσθητο, μηχανικά (μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα αν δεχτεί πίεση), έχει και Midi/synth έξοδο, την οποία προφανώς και δεν χρειάζεσαι.

 

Η Godin έχει πιο στιβαρή κατασκευή (χοντρό καπάκι, λεπτό solid σκάφος) και πιθανόν να σε βολέψει καλύτερα (ειδικά αν παίζεις όρθιος), πιο εύκολη στη μεταφορά, λιγότερο επιρρεπής σε κλιματικές αλλαγές και πιο 'δεκτική' σε 'κακομεταχείριση'. Και φυσικά λιγότερο επιρρεπής σε feedback σε μεγάλες εντάσεις. Οπότε φαίνεται πως η ζυγαριά γέρνει περισσότερο προς εκεί.

 

Τη Yamaha την προτιμώ επειδή έχει -κατα την ταπεινή μου άποψη πάντα- καλύτερο ηλεκτρικό ήχο, μοιάζει περισσότερο με κιθάρα (με την παραδοσιακή έννοια του όρου) κι επειδή δεν έχω άλλη κλασσική.

 

επειδή όμως μιλάμε για 'σένα και τις δικές σου ανάγκες, η Godin είναι μια εξαιρετική, stress free, επιλογή. Όπως και να 'χει, νομίζω μια βόλτα για δοκιμές θα σε βοηθήσει.

 

Thanx και καλή αναζήτηση,

Φάνης.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη χίλια ευχαριστώ!

 

http://www.thomann.de/gr/godin_multiac_encore.htm

 

Οσο για αυτή έχεις καποιο στοιχείο? Έχει πιο χοντρο καπάκι? Τα ηλεκτρικά της?

 

Είναι το πιο "οικονομικο" μοντέλο της εταιριας.

 

Και μια ακόμη ερώτηση. Λογικά θα είσαι Αθήνα. Υπάρχει ομως καποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που να τις έχει; Που να συνεργάζεται με godin? φυσικά ερωτηση προς οποιονδήποτε γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ και πάλι, Στέργιος!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρακαλώ.

Και μια ακόμη ερώτηση. Λογικά θα είσαι Αθήνα.

 

Το ότι δεν χρησιμοποιώ σε και με με λάθος τρόπο, δε σημαίνει τίποτα. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι. ;D

 

Την Encore, δυστυχώς δεν τη γνωρίζω, δεν έτυχε να την πιάσω στα χέρια μου, οπότε δεν έχω καν άποψη. Λογικά, κατασκευαστικά θα είναι παραπλήσιες. Το σύστημα είναι που αλλάζει (η encore έχει το πιο απλό και ταπεινό EPM σε συνδυασμό με piezo).

 

Aν δεν κάνω λάθος τις φέρνει ο Νάκας.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου