Προς το περιεχόμενο

Firewire ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα γνωστες του αντικειμενου.

 

Firewire ειναι αυτο που χρειαζομαι για να κουμπωσουν επανω ολα τα καναλια της κονσολας και απο εκει στο Cubase για να γραφονται ολα καναλατα?

 

εχω την https://www.thomann.de/intl/yamaha_mg16xu.htmYamaha

 

Διαθετω μεχρι 600€ για firewire. παιρνω τιποτα ή το 3ο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω μηπως δε το ειπα εγω καλα. η κονσολα βγαζει usb μα μονο left right Μπορεις να γραψεις καναλατα.

 

θελω στο cubase να μπαινει καθε καναλι ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, solega είπε

δε ξερω μηπως δε το ειπα εγω καλα. η κονσολα βγαζει usb μα μονο left right Μπορεις να γραψεις καναλατα.

 

θελω στο cubase να μπαινει καθε καναλι ξεχωριστα

Η συγκεκριμμένη δεν έχει multitrack out. Δηλαδή στο usb πάει όλη μίξη "δεμένη" , εν είδει stereo bus/out. Άρα το DAW θα τη δει ως stereo (ή 2 channel) audio i/f.

Αν θες οπωσδήποτε να γράψεις "live" πολλές πηγές θα μπορούσες να δεις (και) αυτό:
https://www.thomann.de/gr/behringer_umc1820.htm

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, solega είπε

χρειαζομαστε πολλα περισσοτερα καναλια.

 

https://www.thomann.de/gr/mackie_onyx16.htm

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κονσολα interface, και να καταργήσεις την yamaha, πας onyx, soundcraft mtk 12 ή 22 (ανάλογα τα κανάλια, παίζουν και μεταχείρες) ή ui24r, αν δεν είσαι κατά του ρακ ψηφιακού.

 

Ειδάλλως, θα πρέπει να πάρεις κάτι σε στυλ umc18, και να στείλεις από τα insert 1-8 της κονσόλας (δε θυμάμαι αν βάζει insert στις προενισχύσεις 9 και 10) για να τα ρίξεις μέσω του interface στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κονσολα δε θελω να αλλαξω.

 

δηλαδη απο τα καναλια της κονσολας μπαινω σε καθε καναλι το umc18 και απο εκει? ΄Η η κονσολα καταργειται εντελως?

 

γαμωτο δε μπορω να καταλαβω πως δουλευει το ολο συστημα. Ειχα στο νου μου πως απο το firewire συνδεεσαι με usb ston υπολογιστη και εκει το cubase σε ρωταει σε καθε καναλι του ποια εισοδο του firewire na βαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, solega είπε

Ειχα στο νου μου πως απο το firewire συνδεεσαι με usb ston υπολογιστη και εκει το cubase σε ρωταει σε καθε καναλι του ποια εισοδο του firewire na βαλει

1) Άλλο USB και άλλο FireWire.

2) Για να μπορέσεις να πάρεις ξεχωριστά κανάλια από την κονσόλα μέσω USB, θα πρέπει η ίδια η κονσόλα να σου το επιτρέπει, θα πρέπει να είναι στις προδιαγραφές της.

3) Κάποιες κονσόλες, αν και διαθέτουν USB, δεν σημαίνει πως στέλνουν/δέχονται τα κανάλια ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

1) Άλλο USB και άλλο FireWire.

2) Για να μπορέσεις να πάρεις ξεχωριστά κανάλια από την κονσόλα μέσω USB, θα πρέπει η ίδια η κονσόλα να σου το επιτρέπει, θα πρέπει να είναι στις προδιαγραφές της.

3) Κάποιες κονσόλες, αν και διαθέτουν USB, δεν σημαίνει πως στέλνουν/δέχονται τα κανάλια ξεχωριστά.

 

Κατανοητο. Δηλαδη δεν υπαρχει καποιο μεσο που να μεσολαβει μεταξυ Κονσολας και υπολογιστη ωστε να κανει αυτο τον διαχωρισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου