Προς το περιεχόμενο

(Σχετικά) ήπιο Phaser με rotary δυνατότητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θελεις να εχεις το phaser πριν τα drives (αν δηλ. σου αρεσει να βρωμιζεις το phaser) βαλτα μπροστα απο αυτα,αλλοιως δεν υπαρχει λογος να βαλεις buffer τοσο "νωρις" στην αλυσιδα σου (δεν παθαινει δηλ.κατι το σημα σου αν περναει απο 2-4 tbp πεταλια,μετα τα 5 γινεται η ζημια) ,βαλτο ΜΕΤΑ τα drives...ωστε να βοηθησει το σημα να περασει ανετα και μετα τα υπολοιπα πεταλια σου ,που υποθετω οτι ειναι tbp.

 

Τα low impedance buffer των VS ειναι εξαιρετικα ΙΜΗΟ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Τα low impedance buffer των VS ειναι εξαιρετικα ΙΜΗΟ

 

 

Yep, συμφωνω απόλυτα. Ωραία επιλογή το Way Huge, Superfunk. Εφ'όσον ψάχνεις για αναλογικό, και εγώ εκεί θα κοίταγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να εχεις το phaser πριν τα drives (αν δηλ. σου αρεσει να βρωμιζεις το phaser) βαλτα μπροστα απο αυτα,αλλοιως δεν υπαρχει λογος να βαλεις buffer τοσο "νωρις" στην αλυσιδα σου (δεν παθαινει δηλ.κατι το σημα σου αν περναει απο 2-4 tbp πεταλια,μετα τα 5 γινεται η ζημια) ,βαλτο ΜΕΤΑ τα drives...ωστε να βοηθησει το σημα να περασει ανετα και μετα τα υπολοιπα πεταλια σου ,που υποθετω οτι ειναι tbp.

 

Τα low impedance buffer των VS ειναι εξαιρετικα ΙΜΗΟ

 

Από την κιθάρα πάει 5μετρο καλώδιο στα εφφέ, εκεί έχω 5 tb πετάλια (tuner, wah, od, ds, fuzz), και μετά πάει 5 μετρο στον ενισχυτή, τα υπόλοιπα είναι στη λούπα. Προτιμώ το phase και flanger πριν τα drives και χρειαζόμουν ένα buffer με τα 2 5μετρα, για αυτό και το σκέφτηκα έτσι.

Σαν phaser, ανεξάρτητα από το buffer του το έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τοτε θα'ναι πριν τα drives,πολυ καλο phaser ειναι ειδικα για τα λεφτα του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα ΕΗ ειναι τοσο...αξιοπιστα οσο...ωραια ακουγονται....δηλ. you keep your fingers crossed that they will...not break down.... ;D....μολις χθες το Memory Toy μου (φοβερο πεταλια ηχητικα)....αρχισε να...ξεκουρδιζει τις νοτες... ;D...με το που κατεβαζω το time κατω απο τα 450 ms...(ευτυχως το χρησιμοποιω σχεδον παντα σε long delays).... παντα ετσι ηταν αλλωστε τα EH....κορυφαιος ηχος-μηδεν αξιοπιστια...

 

Λεω να μου παρω δωρο για τα Χ/γεννα αυτο να ησυχασει το κεφαλι μου... ;D

 

 

[offtopic]

Και γω τα εχω ερωτευτει τα ΕΗΧ και ειδικα το memory toy ηταν μεγαλη αποκαλυψη. SF, οταν λες σου ξεκουρδιζει τις επαναληψεις αυτό ειναι το default οταν εχεις το διακοπτη mod στο ΟΝ οποτε πιθανον να χαλασε ο διακοπτης σου... ακους διαφορα όταν το πηγαινεις απο το ΟΝ στο OFF και αντιστροφα? Στο λεω γιατί αν εχεις κολλήσει στο MOD ΟΝ, εχει μεσα ενα trimpot (mod depth) το οποιο ρυθμιζει το ξεκουρδισμα (αλλα μαλλον το ξερεις αυτό) σε καθε περιπτωση δοκιμασε να το ρυθμισεις, ισως μειωσει το προβλημα σου (δουλευει με κυκλικο τροπο σε μενα, οποτε δεν ειναι οσο περισσοτερες στροφες τοσο λιγοτερο, αλλα το σε πιο σημειο του κυκλου θα κατσει). Εχουν χαρακτηρα, όντως, δεν ξερω αν τα βρισκουν με τα fuzz γερμανίου... χοχοοχ

 

[/offtopic]

 

Kαλωριζικο το VS smyro... μετα τα drives θα ακους πιο εντονα το sweep, εμενα δεν μ αρεσε αυτός ο ήχος, εκτος βεβαια αν χρησιμοποιείς πολύ ήπια drives. Επίσης εχε υποψιν σου οτι το depth δεν ελεγχει το ποσο εφφε εχεις ή το mix αλλά το πόσο πάνω και κάτω μετακινούνται τα notch filters στο φάσμα των συχνοτήτων, αν το βάλεις πολύ προς τα αριστερά τα φιλτρα μετακινουνται ελαχιστα θα ειναι σαν να κόβεις μόνιμα κάποιες συχνότητες πχ 350Ηz και ο ηχος σου θα γίνει κούφιος, ξεκίνα με τιμές κάπου στο 12 o clock :)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες σου ξεκουρδιζει τις επαναληψεις αυτό ειναι το default οταν εχεις το διακοπτη mod στο ΟΝ οποτε πιθανον να χαλασε ο διακοπτης σου... ακους διαφορα όταν το πηγαινεις απο το ΟΝ στο OFF και αντιστροφα?

 

οχι ξεκουρδιζει στο ΚΑΝΟΝΙΚΟ mode του (χωρις να εχω βαλει το mod στο ON,οταν βαζω το mos στο ΟΝ ξεκουρδιζει ΤΡΑΓΙΚΑ περισσοτερο (και ας εχω μηδενισει το εσωτερικο τριμερακι)..

 

ευτυχως στις "3 η ωρα" που το χρησιμοποιω συνηθως ΔΕΝ ξεκουρδιζει...δεν με παραξενευει ομως ετσι κι αλλοιως περιμενα οτι καποια στιγμη θα χαλασει...ευτυχως το πηρα 35 ευρω μεταχειρισμενο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τριμεράκι έχει εσωτερικά? Για ρύθμιση ποιας παραμέτρου? Μήπως πείραξες κάποιο από αυτά που δεν έπρεπε να πειράξεις, τα οποία είναι αποκλειστικά για το calibration των ΒΒD τσιπ με τον ανάλογο εξοπλισμό (και όχι φυσικά με το αυτί)?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα Superfunk πιασε κατσαβιδι και πάμε σε άλλο thread (admins?) να το φτιάξεις, μας ενδιαφέρει όλους :) . Αφού εχει διαφορα το μοντ ΟΝ και ΟΦΦ δεν ειναι αυτό που ελεγα. Το ακους οντως σαν κυματισμο φαση chorus η ειναι σαν ενα μονιμο pitch shift?

 

(προς admins : προτεινω αν θελει ο SF να το συνεχισει ας το παμε σε νεο thread) :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πειραξα αυτο που επρεπε να πειραξω πριν απο ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ... ;D (εχει ενα τριμερακι που κανεις fine tune το modulation το οποιο ετσι κι αλλοιως δεν το χρησιμοποιω)  και μεχρι χθες δουλευε μια χαρα...απλα ερτεν η ωρα του.... ;D

 

 

Ελα Superfunk πιασε κατσαβιδι και πάμε σε άλλο thread (admins?) να το φτιάξεις, μας ενδιαφέρει όλους :) . Αφού εχει διαφορα το μοντ ΟΝ και ΟΦΦ δεν ειναι αυτό που ελεγα. Το ακους οντως σαν κυματισμο φαση chorus η ειναι σαν ενα μονιμο pitch shift?

 

(προς admins : προτεινω αν θελει ο SF να το συνεχισει ας το παμε σε νεο thread) :)

 

μπα το πεταλακι ειναι ηδη προς αποσυρση....(α ξεχασα να σας πω οτι μου ειχε μεινει και στο...χερι το time...pot... ;D...αλλα αυτο καπως το εφτιαξα κολλωντας το με ...UHU πριν απο 7 μηνες.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω πως το πρόβλημα των φτηνοκατασκευών ξεκίνησε κυρίως μετά το 2008 περίπου, κατά το οποίο αν θυμάμαι καλά λανσαρίστηκαν τα Nano και οι μικρότερες εκδόσεις των κλασσικών παλαιότερων. Δεν σημαίνει πως και τα παλαιότερα μπορεί να μην είχαν προβλήματα (όλα τα πεταλάκια αργά ή γρήγορα κάτι παρουσιάζουν), αλλά από όσα είχα διαπιστώσει ο ίδιος δεν ήταν δα και μνημεία αναξιοπιστίας. Το παλιό μου Dlx. Mem. Man είχε φρικάρει κάποια στιγμή αλλά επανήλθε, και έχω πχ. ένα Muff του '78 που παρά το ρελίκιασμα τύπου πυρηνικής καταστροφής που έχει περάσει, δεν έχει πάθει τίποτα. Ένα Pulsar tremolo όμως νέας εσοδείας είχε αρχίσει τα... τσιρίγματα πάνω στην εβδομάδα και το έστειλα πάραυτα πίσω. Χωρίς πάλι να σημαίνει, όπως είπα, ότι και τα παλαιότερα δεν είχαν "λόξυγγες", πχ. είχα πετύχει 3-4 (!) λαμπάτα Black Finger με έντονο hum κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου