Προς το περιεχόμενο

Τι συστημα ηχου να διαλεξω ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερο οτι η επικεφαλιδα ειναι παραπλανητικη αλλα δεν ηξερα τι να βαλω  ;D

 

 

Λοιπον για το σπιτι εχω αποφασισει να μην ξανασχοληθω με ενισχυτες , λογω των γνωστων προβληματων , και εχω κατασταλαξει να παιζω καρφι σε μια  saffire και μετα κλασσικα σε daw .

 

Το προβλημα μου ειναι τα ηχεια. Εχω in ear monitor για τις μιξεις αλλα ειναι κουραστικο και σιγουρο προκαλει προβλημα στα αυτια να παιζεις ωρα με τα ακουστικα γιαυτο την πιο πολυ ωρα παιζω με ενα φτηνιαρικο 2.1 .

 

Θελω να αναβαθμιστω ο ανθρωπος !  :P

 

Δεν με νοιαζει το απολυτο ηχητικα αποτελεσμα , αλλωστε εχω τα in ear , αλλα θελω το αποτελεσμα να πλησιαζει οσο το δυνατον την ζεστασια και την αισθηση οταν παιζεις με καμπινα .

 

Τι να αγορασω ?

Να παρω κανενα φτηνο ζευγαρι μονιτορ εξα-ιντσο ?

Nα παρω κανενα αλλο hifi ηχειο πιο καλο ? 2.1 , 5.1 ?

Nα βαλω στην τελικη καμια καμπινα 2x12 να ξεμπερδευω ?(μου φαινεται απαντησα μονος μου στον εαυτο μου ?  ;D)

 

Να σημειωσω  θα παιζω και κιθαρα και μπασο

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ζεστασιά της καμπίνας δεν θα στη δώσουν τα ηχεία. Και αν ακόμα βρεις ηχεία να σου χρωματίζουν τον ήχο, τότε δε θα κάνουν για μίξη. Τι προβλήματα έχεις με τους ενισχυτές ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου. Δεν με νοιαζει η μιξη γιατι οταν φτασω στο σημειο της μιξης βαζω τα headphones .

Ουτε εγω εχω προβλημα με τους ενισχυτες αλλα μενω σε διπλα σε γειτονες με βιονικα αυτια  :'(

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, άκου ποια είναι η γνώμη μου:

 

Χτυπάς έναν μικρό ενισχυτή για practice, και monitors για μίξη. Ούτε τα ηχεία θα σου δώσουν σωστή ζεστασιά, ούτε τα ακουστικά σωστές μίξεις.

 

  Έτσι και αλλιώς ένας μικρός ενισχυτής δεν θα ακούγεται παραπάνω από ηχεία. Εκτός αν θέλεις να τον έχεις τσίτα, όπως όλοι μας άλλωστε  ;D Οπότε σου προτείνω έναν modelling π.χ. Vox AD, για να έχεις γκάζια χωρίς υψηλές εντάσεις. Για practice είναι μια χαρά.

 

Επίσης καλό θα ήταν να αποφεύγεις τη μίξη με ακουστικά. Άλλωστε είναι ωραίο να δοκιμάζεις να δώσεις π.χ. 12 db στα ψηλά χωρίς τον κίνδυνο να κουφαθείς. ΝΑ ΚΟΥΦΑΘΕΙΣ ΛΕΩ   ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου