Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 δουλεψει με διαφορετικου τυπου ποτενσιομετρο μεχρι να βρο λογαριθμικο?

 

Θα δουλεψει.

Το αν ενα ποτ ειναι γραμμικο ή λογαριθμικο καθοριζει τον τροπο με τον οποιο μεταβαλεται η αντισταση.

Πιο απλα, θα μεταβαλλεται με διαφορετικο τροπο η παραμετρος που οριζει το ποτ.

Θα δουλεψει ομως.

 

Οπου audio ειναι το λογαριθμικο.

replacing-your-innards-pot-graph.gif

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ειχα μια υποψια αλλαδεν ειμουν σιγουροσ ποσ θα δουλευε

ενασ καθηγητησ ηλεκτρολογια π μ κανει μαθημα μ ειπε πωσ τα λογαριθμικα ειναι προσ καταργηση

μου εξηγησε πωσ τα ποτ ειναι μια μεταβλητη αντισταση

τα λογαριθμικα απο την αρχη μεχρι το τελοσ τουσ εχουν ιδιο αριθμο σπειρωμ

ενω τα γραμικα αρχιζουν με ελαχιστεσ σπειρεσ και στην συνεχεια αυξανονται

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λογαριθμικα απο την αρχη μεχρι το τελοσ τουσ εχουν ιδιο αριθμο σπειρωμ

ενω τα γραμικα αρχιζουν με ελαχιστεσ σπειρεσ και στην συνεχεια αυξανονται

 

Τα ποτ που χρησιμοποιουμε σε πεταλια και κιθαρες συνηθως(αν οχι παντα) δεν εχουν σπειρωμα, αλλα κατι τετοιο:

pot5.JPG

Oπως βλεπεις no σπειρωμα.

 

Και αυτο που λες ειναι μαλλον αντιστροφα.

Δες τα γραφηματα, και θα δεις οτι το λογαριθμικο ανεβαζει αποτομα αντισταση προς το τελος της διαδρομης. Γι'αυτο και θα αυξανονταν οι σπειρες προς το τελος της διαδρομης, ενω το γραμμικο ανεβαζει σταθερα, αρα σταθερες σπειρες.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο που λες ειναι μαλλον αντιστροφα.

Δες τα γραφηματα, και θα δεις οτι το λογαριθμικο ανεβαζει αποτομα αντισταση προς το τελος της διαδρομης. Γι'αυτο και θα αυξανονταν οι σπειρες προς το τελος της διαδρομης, ενω το γραμμικο ανεβαζει σταθερα, αρα σταθερες σπειρες.

ναι εχεισ δικιο συγγνωμη ελλα γενικα επικρετει μια συνχηση με τ ποτ

κ τ εχω χασει κ εγω λιγο τ θεμα

δεν μπορω να βρω npn τρανζιστορ

ξερετε καμια συσκευη που να εχει γιατη δεν βρισκω

ξερετε κανενα μαγαζι στο πειραια-κερατσινι?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενασ καθηγητησ ηλεκτρολογια π μ κανει μαθημα μ ειπε πωσ τα λογαριθμικα ειναι προσ καταργηση

 

δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο. Τα true audio tapers ειναι οντως ακριβα ομως.

 

Μπορεις να παρεις αρκετα καλη log συμπεριφορα απο ενα linear pot και ενα resistor.

Επισης, μπορεις να εχεις διαφορετικα laws αν θες.

 

http://web.archive.org/web/20050307111237/www.wavefront.mcmail.com/pot.htm

http://www.geofex.com/article_folders/potsecrets/potscret.htm

http://sound.westhost.com/pots.htm#chg-law

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχο μονο ον-οφ διακοπτεσ να βαλο αρα λογικα 8 χρισιμοποιησω 2 εναν για bypass κ εναν για να ενεργοποιει τ κυκλομα και αντιστροφα,επισησ εαν ο on-off διακοπτησ εχει 6 επαφεσ εγω θ χρησιμοποιησω 2 μοναχα αφου δεν γινονται να ενεργοποιησω και τ κυκλωμα και τ bypass ταυτοχρονα...και τισ υπολοιπεσ τισ αφηνω κανονικα,

τωρα εαν δεν βαλω r2 αντισταση και βαλω ενα ποτενσιομετρο τ οποιο λογικα θα ελενχει τ gain ποσ 8α το συνδεσω ,περισεθει μια επαφη,την βραχυκυκλωνω με τι?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχο μονο ον-οφ διακοπτεσ να βαλο αρα λογικα 8 χρισιμοποιησω 2 εναν για bypass κ εναν για να ενεργοποιει τ κυκλομα και αντιστροφα,επισησ εαν ο on-off διακοπτησ εχει 6 επαφεσ εγω θ χρησιμοποιησω 2 μοναχα αφου δεν γινονται να ενεργοποιησω και τ κυκλωμα και τ bypass ταυτοχρονα...και τισ υπολοιπεσ τισ αφηνω κανονικα,

τωρα εαν δεν βαλω r2 αντισταση και βαλω ενα ποτενσιομετρο τ οποιο λογικα θα ελενχει τ gain ποσ 8α το συνδεσω ,περισεθει μια επαφη,την βραχυκυκλωνω με τι?

 

Aρχικα προσπαθησε να γραφεις λιγο πιο "ανθρωπινα".

 

Εφοσον εχεις διακοπτη με 6 επαφες μια χαρα γινεται το bypass και το κυκλωμα με εναν.

Υποθετω οτι εχεις ενα πολυμετρο. Με τη βοηθεια του δοκιμασε τους διακοπτες σου, να καταλαβεις πως λειτουργουν, για να ξερεις τι και πως θα συνδεσεις.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικα προσπαθησε να γραφεις λιγο πιο "ανθρωπινα".

ναι ειμαι λιγο αψηχολογητοσ

εχω ενα διακοπτη ον-οφφ με 6 επαφεσ δηλαδη μπορω να ενεργοποιησω η να απενεργοποιησω ενα κθκλωμα

δηλαδη με τον ενα αυτο διακοπτη η ενεργοποιω το πεταλι καιτο bypass η απενεργοποιω το πεταλι και το bypass και δεν φτανει κανενα σημα στον ενισχητη right?

επειδη δεν βρισκω διακοπτη διαφορετικο πρεπει να χρησημοποιησω και δευτερο

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι να μην φτανει σημα στον ενισχυτη?  ???

Οταν λεμε bypass ενοουμε να μην επιδρα το πεταλι στον ηχο. Το σημα περναει κανονικα.

 

Αν για τον χ,ψ λογο θες να κοβεις τον ηχο εντελως(mute), χρειαζεσαι ενα απλο on-off διακοπτη δυο επαφων, τον οποιο θα παρεμβαλεις στο καλωδιο που παει το σημα στο βυσμα της εξοδου.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα δευτερη αποποιρα υλοποιησης του πεταλιου με gain αυτη τη φορα.Το πεταλι δουλευει.Βypass περναει κανονικα το σημα,απλα οταν το αναβω εχω ενα σκετο volume boost χωρις παραμορφωση και το gain δεν κανει τπτ.Κατα τ'αλλα το volume Pot δουλευει ρολοι.

Καμια προταση για το τι μπορει να φταιει?Παιζει να μην εχω κωλησει σωστα την αντισταση r3 η φταιει το gain ποτ για την απουσια παραμορφωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου