Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσέκαρε μήπως το stereo jack έχει διακόπτη επάνω του, ίσως χρειάζεται να το αφαιρέσεις.

Επίσης, κοίτα προσεχτικά και τις 3 συνδέσεις που έχει επάνω του.

 

Σύμφωνα με το σχέδιο, εαν το jack δεν είναι σε μεταλλικό κουτί, τότε δεν γειώνεται όπως αναφέρεις, ακόμη και αν είναι το jack επάνω.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ψιλομπερδευτικα με ολα αυτα που λες...

ο λογος που απανταω ειναι επειδη και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και η λυση ηταν να κοψω το μεταλικο ελασμα στο tip του output του πεταλιου.Aν και το δικο σου εχει απο μεσα ενα αχριστο σιδερακι,απλα κοψε το,και ολα θα ναι οκ.Αυτο...

Ελπιζω να βοήθησα λιγακι.

Η μαλακια μου ηταν οτι ειχα συνδεσει το καλωδιο του σηματος στον δεκτη αυτου του ελασματος αντι για τον δεκτη του TIP και για αυτο ακουγα ενα ασθενικο σημα  ;D ;D ;D

 

Τσέκαρε μήπως το stereo jack έχει διακόπτη επάνω του, ίσως χρειάζεται να το αφαιρέσεις.

Επίσης, κοίτα προσεχτικά και τις 3 συνδέσεις που έχει επάνω του.

 

Σύμφωνα με το σχέδιο, εαν το jack δεν είναι σε μεταλλικό κουτί, τότε δεν γειώνεται όπως αναφέρεις, ακόμη και αν είναι το jack επάνω.

Εγω επειδη ηθελα να δουλευει και εξω απο το κουτι (η αν το εβαζα και σε αλλο κουτι, οχι μεταλλικο.) ειχα ενωσει την γειωση απο το αλλο βυσμα με τον αρνητικο της μπαταριας κατευθειαν ενω θα επρπεπε να το ειχα ενωσει στη γειωση που παει απο το βυσμα στο σασι (δηλαδη με τον 3ο ακροδεκτη που κανονικα επρεπε να ειναι κενος εφ'οσων ειναι σε μεταλλικο κουτι) αρα λογικα οταν αυτα ηταν ενωμενα τα πεταλια ξοδευανε μπαταρια συνεχεια...

 

αλλα τωρα τα διορθωσα ολα και αναμενω να υλοποιησω το επομενο προτζεκτ  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://img535.imageshack.us/img535/3579/dscn1924q.jpg

http://img11.imageshack.us/img11/7294/dscn1923lj.jpg

 

παλι μου κανει νερα το νοιζ.. και την αλλη φορα καθε φορα που τις εβαζα σαν να εμφανιζονται κατευθειαν (με κωδικα) οταν εκανα προεπισκοπιση με πετουσε σε μια λευκη σελιδα και οταν το ποσταρα δεν γινοταν τιποτα  >:( >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη,

όπως βλέπω το κύκλωμα μπορείς να κουμπώσεις επάνω ενα οποιοδήποτε npn darlington (π.χ MPSA13) ή φτιάξε κάποιο αν σου περισεύουν τρανζίστορ...

 

Για να πειραματιστείς με το νέο τρανζίστορ, παίξε με την R2 (π.χ απο 10K έως και 56Κ).

Εαν θες κάποιον άλλον ήχο αλλά πάνω στο ίδιο πετάλι...

τότε αφαίρεσε τη R1 (2.2M) και στη θέση της βάλε μια δίοδο silicon ή γερμανίου με τη κάθοδο στο πυκνωτή C1 και την άνοδο στο τρανζίστορ.

 

Σε αυτή τη περίπτωση, άσε επάνω τις άλλες 2 διόδους για δοκιμή και κατόπιν βγάλτες απο το κύκλωμα ...και μετά κάνε κανα ποστ να μας πεις ποιό απο τα δύο σου άρεσε περισσότερο.  ;D

 

Το hfe όταν έχεις μόνο ενα τρανζίστορ είναι καθαρά υποκειμενικό, ότι σου ακούγεται καλύτερα, δεν υπάρχει λάθος ούτε συγκεκριμένη πρόταση...

 

 

Thanks Νίκο, θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μοντες εχεις κανει στο καινουριο?Μεγιες!

2 transistor σε darlington διοδοι πυριτιου και 2 ποτενσιομετρα 100Κ εναντι ενος 100Κ και ενος 48 που εχω στο αλλο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μια ερώτηση μόνο , μπορεί κάποιος να δοκιμασεί τα σχέδια πρώτα σε δοκιμαστικό πίνακα ή είναι πολύ περιπλοκο;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν καταλαβαινεις πως λειτουργει το breadboard δεν ειναι καθολου δυσκολο.

Επιπλεον, εχεις την δυνατοτητα να δοκιμασεις ευκολα τροποποιησεις, χωρις το κολλα-ξεκολλα που θα ειχες διαφορετικα. ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον πρεπει να παρω ενα τετοιο τοτε...γιατι εγω κανω το κολα ξεκολα.

Παιζει κανα βοηθητικο βιντεακι για το πως χειρίζεται αυτο το breadboard γιατι εγω μονο

ψωμι ξερω οτι κοβουν σ'αυτα?

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου