Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επειδη ειμαι πολυ επιμονος τελικα βρηκα τι εφτεγε.Οσοι περνουν jack απο τον φανο προσοχη γιατι πρεπει να κοβοθμε απο το output το μεταλικο ελασμα μεσα απο το tip.

Με το 47κ ποτενσιομετρο το πεταλι εχει αποιρο γκαζι και εχει πολυ φαση ομως φαζαρει αποιρα.Παιζει κανενας συνδιασμος διοδων που να το κανουν λιγο πιο σφιχτο? η να βαλω led?

Επισης ολη η αλλαγη του gain γινεται απο το 1 μεχρι το 3 στο ποτενσιομετρο και οταν το βαζω στο 0 δεν ακουγεται ηχος.Αυτο γινεται επειδη πηρα λογαριθμικο?

 

εαν εδω εννοεις το βολιουμ ποτ οχι ... φταιει η συνδεσμολογια καθως οταν ειναι στο 0 φαντασου οτι βραχυκυκλωνεις την εξοδο του κυκλωματος με την γη ετσι ολο σου το σημα παει στην γειωση και δεν περναει καθολου στο output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οχι με το volume ειμαι μια χαρα. :D

Για το gain ποτενσιομετρο λεω οτι τα κανει αυτα.Εχω βαλει ενα piher 47k για πιο πολυ γκαζι επειδη καπου στο thread διαβασα οτι η τιμη της r2 αυξανει την παραμορφωση οσο μεγαλωνει και της r3 οσο μικραινει και ειναι λογαριθμικο αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτιαξα και εγω το πεταλι, μονο που δεν μου δουλευει. παιζει μονο clean, overdrive πουθενα.

το εχω δει αρκετες φορες αν εχω κανει κατι λαθος αλα ακρη δεν βρηκα.

μπωρει καποιος να μου πει τι εχω κανει λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα βάλε φωτογραφίες από την πλακέτα σου κ τις συνδεσμολογίες μήπως δει κάποιος κάτι λάθος. Έλεγξε τις κολλήσεις σου αν είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες δεν παιζει?Κλειστο δηλαδη περναει κανονικα το σημα?Και οταν το αναβεις δεν ακουγεται τπτ?Ακουγεται ελαχιστος ηχος?Παιζει αλλα χαλια?Πες μας κατι ποιο συγκεκριμενο,κι αν μπορεις βαλε και μια φωτογραφια του κυκλοματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια το βρικα το προβλημα, ηταν στην πλακετα σε μια λαθος κοληση στο ποδαρακι του τρανζιστορ. ετιμο και το δικο μου.

DSC02916.thumb.JPG.1b39e4b7a458fb538b072c95b22cfe44.JPG

DSC02917.thumb.JPG.5d656cd8b87026b787f00970a5649c23.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου