Προς το περιεχόμενο

Crazy Train solo cover


TFM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Επιτέλους σήμερα παρέλαβα το Blue Snowball(usb mic) μιας και ο Blackstar ID15 έφυγε πίσω επειδή ήταν ελαττωματικός.

 

Οπότε ηχογραφώ για πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο(miced Peavey Vypyr 30). Χρησιμοποίησα το Reaper για την ηχογράφηση και μέσω Adobe Premiere έκανα export σε 320kbps mp3. Το backing track είναι από εδώ: http://www.guitarbackingtrack.com/play/osbourne,_ozzy/crazy_train_(2).htm

 

Κάθε σχόλιο δεκτό, ειδικά θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνεται η ποιότητα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ήχος μια χαρά είναι αν και θα προτιμούσα λιγότερο gain.

 

Παίζουν 2 ενδεχόμενα περί παιξίματος. Ή έχεις κάνει λάθος με το συγχρονισμό του track της κιθάρας σου με το backing track ή βιάζεσαι υπερβολικά.Είσαι σε όλα τα σημεία εκτός χρόνου ενώ φαίνεται να το κατέχεις.

 

Άκουσε ξανά την προσπάθειά σου και ηχογράφησε εκ νέου.Μπορείς!

 

Φιλικά πάντα και καλή χρονιά! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος μια χαρά είναι αν και θα προτιμούσα λιγότερο gain.

 

Παίζουν 2 ενδεχόμενα περί παιξίματος. Ή έχεις κάνει λάθος με το συγχρονισμό του track της κιθάρας σου με το backing track ή βιάζεσαι υπερβολικά.Είσαι σε όλα τα σημεία εκτός χρόνου ενώ φαίνεται να το κατέχεις.

 

Άκουσε ξανά την προσπάθειά σου και ηχογράφησε εκ νέου.Μπορείς!

 

Φιλικά πάντα και καλή χρονιά! :)

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο, όντως δυσκολεύτηκα στο θέμα του συγχρονισμού λόγο του ότι προσπαθώ με το ένα αυτί να ακούω το original τραγούδι(όχι το backing track) και με το άλλο τον ενισχυτή. Γι'αυτό είχα παραγγείλει τον Blackstar που έχει direct ηχογράφηση. Έχω συνηθίσει να παίζω μαζί με τα τραγούδια από τα ηχεία του υπολογιστή και τώρα με τα ακουστικά είναι κάπως δύσκολο λόγο του χαμηλού volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Το σόλο είναι αλλού γι'αλλού χρονικά.

Β. Η κιθάρα είναι πολύ δυνατά.

Γ. Το σόλο θέλει κι άλλη δουλειά.

 

Γιατί έγραφες ακούγοντας το original;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Το σόλο είναι αλλού γι'αλλού χρονικά.

Β. Η κιθάρα είναι πολύ δυνατά.

Γ. Το σόλο θέλει κι άλλη δουλειά.

 

Γιατί έγραφες ακούγοντας το original;

 

Άκουγα το original από το ένα ακουστικό(συνδεδεμένο στο PC). Από τον ενισχυτή άκουγα τον ήχο μου και παράλληλα έκανα την ηχογράφηση. Μετά πείρα το backing track και την ηχογράφηση και τα έκανα mix.

 

Έτσι μπορώ μετά να κάνω αλλαγές σε volume κτλ, ενώ αν έγραφα και το backing track μαζί με την κιθάρα μου θα με περιόριζε αργότερα. Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα για το πως να κάνω καλύτερα την ηχογράφηση ώστε να μην χάνω και στον συγχρονισμό μου λες. Εντάξει ήταν και πρώτη φορά περισσότερο για τον ήχο ήθελα να δω την ποιότητα η οποία μου φαίνεται αρκετά καλή (σε σύγκριση με τα direct recordings του Blackstar π.χ που είχα κάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μέσω Reaper ηχογράφησα. Μπορώ με το USB mic να χρησιμοποιήσω DAW;

Αλλά και πάλι ποιος ο λόγος, για τα εφέ/ενισχυτές το αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον.

Εφόσον έχεις το backing track και ξέρεις το σόλο, το original τι το θέλεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον.

Εφόσον έχεις το backing track και ξέρεις το σόλο, το original τι το θέλεις;

 

Γιατί όσο καιρό παίζω κιθάρα παίζω πάνω από τα original και με βοηθάει στον συγχρονισμό.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν ηχογραφώ και βάζω και το τραγούδι να παίζει από το PC δημιουργείτε καθυστέρηση στην ηχογράφηση οπότε μάλλον γι'αυτό βγήκε έτσι το solo.

Μου το είχαν πει και σε άλλο forum, το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου