Προς το περιεχόμενο

Τρόπος συνδεσμολογίας nearfield monitors.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους την έκανα την αγορά την καλή, (οικονομικά με γονάτισε όμως) :? .

Όπου να'ναι έρχονται τα πρώτα μου σοβαρά ενεργητικά μόνιτορ.

Και το όνομα αυτών Genelec 8050A.

Στην αρχή που τα είχα δει με ψιλοχάλαγε το αυγοειδές σχήμα τους όμως και αυτό έχει τους λόγους του που είναι έτσι. αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Εκείνο που με ενδιαφέρει τώρα είναι αν θα πρέπει να παρεμβάλλω τον μίκτη μου, (Phonic MM 1705) μεταξύ ηχείων και κάρτας (Fireface 800) για εύκολο κοντρόλ της έντασης, η κατευθείαν από κάρτα στα μόνιτορ και αυξομείωση της έντασης από το software της κάρτας (λίγο μπελαλίδικο το δεύτερο).

Πρώτα που είχα παθητικά μόνιτορ και σαφώς υποδεέστερα δεν με πολυένοιαζε η τελική ποιότητα του ήχου εξ άλλου είχα προσαρμοστεί στο τι άκουγα και υπολόγιζα το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι είχα στη μέση την κονσολίτσα. Όμως τώρα που σοβαρεύουν τα πράγματα μήπως θα ήταν προτιμότερη η δεύτερη λύση μιας και όπως το φαντάζομαι κάποιες απώλειες στην ποιότητα του ήχου θα υπάρξουν λόγω της Phonic;

Εσείς τι λέτε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα παρομοιο προβλημα με σενα...

 

1. Lynx TWO->Focusrite TT Pro->M-Audio BX5

2. Lynx TWO->M-Audio BX5

 

Tελικα κατεληξα στην δευτερη (μπελαλιδικη) περιπτωση για τον απλουστατο λογο οτι παρατηρησα διαφορες στον ηχο (αν και δεν το περιμενα, δεν εχω και τα καλυτερα αυτια στον κοσμο...)

 

Βεβαια, δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και τις δυο περιπτωσεις και να διαπιστωσεις μονος σου αν υπαρχουν απωλειες στην ποιοτητα του ηχου.

 

Απ'την αλλη, αν βαλεις τις μαρκες διπλα-διπλα...RME->Phonic->Genelec, δε νομιζω οτι κολλαει και πολυ η Phonic αναμεσα σε τετοια 'μεγαθηρια'! :P

 

Οταν δοκιμασεις ομως για πες μας αποτελεσματα, ειμαι περιεργος :wink:

 

PS 1:By the way, ολες οι Phonic κονσολιτσες για τα λεφτα τους εμενα μ'αρεσουν παρα πολυ..

PS 2: Με γεια τα ηχεία :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικα τα καινούργια σου μόνιτορ.

Δέν ξέρω εάν τα συγκεκριμένα μόνιτορ τα οποία φαντάζομαι είναι αυτοενισχυόμενα έχουν ρυθμιστικά έντασης στο πίσω μέρος.

Εάν δεν έχουν χρειάζεται προσοχή γιατί εάν στείλεις σήμα κατ' ευθείαν από την κάρτα και αυτά βγάζουν full power κάποια στιγμή θα ξεχαστείς και θα κάνεις κανένα reset στον υπολογιστή και είναι πολύ πιθανό να τινάξεις τα tweeters.

Εγώ έχω τα TANNOY reveal active και δεν μπορείς να τα δουλέψεις με τίποτα κατ' ευθείαν από την κάρτα του PC. Γίνεται χαμός δεν μπορείς να ακούσεις τίποτα χαμηλά.

Μόλις ανοίξεις λίγο το volume στο PC "σκοτώνουν".

Έτσι τα έχω στον μίκτη Roland VM100 pro με την κάρτα M-Audio Delta RBus και μπορώ να δουλέψω.

Πάλι θέλει προσοχή.

Πρώτα άνοιγμα το PC μετά ο μίκτης και μετα τα μόνιτορ.

Στο κλείσιμο πάλι πρώτα κλείσιμο τα μόνιτορ μετά ο μίκτης και μετά το PC.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Και πάλι καλορίζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά και εγώ το ίδιο φαντάστηκα ότι όσο να'ναι θα επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα η Phonic, και αφού ως γνωστόν αυτό που θα ακούγεται θα είναι ίσο με τις δυνατότητες του λιγότερο ποιοτικά εξαρτήματος στην αλυσίδα, πάω για την δεύτερη λύση. Βέβαια όταν έρθουν θα το κάνω το πειραματάκι για να δω απλά την διαφορά.

Μελλοντικά με ένα Daw controller, (Mackie Control Universal), που παρεμπιπτόντως είναι και η επόμενη αγορά, φαντάζομαι ότι θα μου ξαναλυθούν τα χέρια. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου