Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ibanez tubeking


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εχω το distorion πετάλι ibanez tubescreamer (του οποίου ο ήχος παρεπιπτόντως μου αρέσει παααααααρα πολύ)..Στις τελευταίες λοιπόν πρόβες μου έκανε το εξής..Ενώ έπαιζα με μια Α ένταση ξαφνικά ο ήχος μου χαμηλώνει (σε ένταση) και ήταν τελείως αδύναμος και πρίμος..

Υστερα απο κάποια λεπτά επανήλθε ο ήχος στην αρχική του χροιά και ένταση..Αυτό μου το έχει κάνει τις τελευταίες 3 φορές που το έχω χρησιμοποιήσει το πετάλι...Δεν το κάνει αμέσως οταν μπει σε λειτουργία...Μπορεί να το κάνει μετα απο μισή ωρα, είτε απο μια ώρα..

Αυτό το πρόβλημα μου το έχει κάνει και σε εναν λαμπάτο και σε έναν τρανζίστορ ενισχυτή..(Οπότε αποκλείω να φταίει ο ενισχυτής)...Επίσης όταν το βγάλω απο την "αλυσίδα" των πεταλιών δεν ξαναεμφανίζεται αυτό το πρόβλημα..

Οπότε έχω καταλήξει οτι φταίει το tubeking..ή ίσως και ο μετασχηματιστής του τώρα που το σκέφτομαι αν και δν έχω παρατηρήσει κατι επ' αυτού...

(Εχω μια υπόνοια μήπως θέλει αλλαγή η λάμπα του πεταλιού. Το πεταλι το έχω αγοράσει καινούργιο εδώ και 3,5 χρόνια αλλα το έχω χρησιμοποιήσει συνολικά 15 ώρες)

Αν μπορεί κάποιος να υποψιαστεί τι μπορεί να φταίει θέλω την γνώμη του!

 

Ευχαριστώ ;D

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 15 ωρες η λαμπα αποκλειται, εκτος αν του κανεις δοκιμες ποσα G αντεχει. Το εχω και γω 2 χρονια κοντα, με πολυ περισσοτερες ωρες παιξιματος και ειναι κομπλε! Κοιτα αν ξερεις για καμια ψυχρη κολληση.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νιώσει καμία δύναμη G..ούτε σημείο...  :P

Το προσέχω και δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω..

 

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, αυτό που παρατηρώ είναι οτι το κάνει στο περίπου μετά απο 2 ωρες λειτουργίας και μετά..Ενώ την τελευταία φορά που μου το έκανε ενώ ήταν σε εξωτερικό χώρο που έπαιζα και το χτύπαγε ο ήλιος (ύστερα απο κανα 15 λεπτο περίπου..)

 

Υποψιάζομαι μήπως συμβαίνει λόγω υπερθέρμανσης..

 

Υπαρχει κάποια παρόμοια εμπειρία σε λαμπάτο πεταλάκι?

 

(Σκέψη:Παίζει κάποια κόλληση όσο αυξάνεται η θερμοκρασία του πεταλιού να μην κάνει καλή επαφή ή οτιδήποτε τέτοιο ηλεκτρολογικο?)

 

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες να αλλαξεις την λαμπα και να το υποβαλεις στις ιδιες συνθηκες?

 

εννοειται οταν κρυωσει καλα, ή μετα απο πολλες ωρες κλειστο γιατι η βαση της λυχνιας πιθανοτατα παταει πανω σε πλακετα και μπορει να "ξεχαρβαλωθουν" οι κολλησεις.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο προβλημα εμφανιστηκε και στο δικο μου tubeking πριν τρεις μερες. κατα την διαρκεια της προβας η ενταση του πεταλιου μειωθηκε δραστικα και αλλοιωθηκε ο ηχος εγινε πολυ πριμαριστος και ψηφιακος.Το δικο μου το εχω κανα χρονο με παρα πολλες ωρες παιξιματος και συνεχων μεταφορων.Παρατηρησα οτι η λαμπα του φωτιζει λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέγε τώρα!!

και ένιωθα τόσο μόνος με το πρόβλημα μου... ::)

 

Αν αλλάξεις λάμπα και δεις διαφορά στο πρόβλημα σου φίλε fm ενημέρωσε!

Η οτιδήποτε αν μάθεις οσον αφορά το πρόβλημα αυτό!

Το ίδιο θα κάνω και εγώ!

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου