Προς το περιεχόμενο

vox ac 15h1tv


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως κανεις σας εχει ακουσει απο κοντα τον ενισχυτη αυτο?

γιατι εγω δεν τον βρηκα.

αξιζει τα λεφτα του?

παντως απο κατι ντεμο που τσεκαρα πρεπει να ειναι καλος.πολυ καλος.παρα πολυ καλος.

παρ ολ αυτα θελω και τις δικες σας γνωμες,ειδικα στην περιπτωση που τον εχετε ακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικός. Πολύ καλύτερος από τον φτηνότερο αδερφό του. Δεν έχει πολλά καθαρά, αλλά κι αυτό εξαρτάται (όπως με όλους τους ενισχυτές) από την ένταση με την οποία θα τον χρησιμοποιείς. Αριστεύει όμως στο χαρακτηριστικό Vox crunch. Έχει αρκετές επιλογές που έχουν προστεθεί στο παλιό κλασσικό σχέδιο του AC15. Για περισσότερες λεπτομέρειες για αυτές, αντιγράφω από μίνι κριτική του Guitar Player που τη βρήκα από το accessmylibrary.com (έχω και άλλη του Guitarist αλλά πάνω-κάτω τα ίδια λέει):

 

Channel I features an EF86 pentode preamp tube with a Volume control and a 3-position Brilliance switch that selects between three vintage brilliance voices (normal, boosted top end, and bass cut). There's also a 2-way Bass Shift switch that tightens up the low end, and a Pentode/Triode switch, that lets you eke more headroom out of the EF86 at the cost of a bountiful slab of gain. Channel II borrows the 12AX7-based Top Boost preamp circuit from the mid-'60s AC30, with highly interactive Treble and Bass controls, and a Top Cut control is shared by both channels. There's also a Pentode/Triode switch for the output stage, to reconfigure the two EL84s in triode mode and cut the output from 15 watts to 7.5 watts, smoothing out and warming up the tone in the process.

 

Δεν έχει φυσικά το headroom και το ηχητικό "σώμα" ενός AC30, αλλά είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να "τραγουδάει" (πώς αλλιώς να το πώ?  ;D) ανεβάζοντας τις εντάσεις, χωρίς και πάλι να σημαίνει πως πρέπει να τον τερματίσεις για να τον απολαύσεις. Με πετάλια δεν νομίζω να τον είχα δοκιμάσει (ή αν το είχα κάνει, δεν το θυμάμαι γιατί μάλλον δεν με είχε συγκλονίσει-ούτως ή άλλως προσωπικά θα τον έπαιρνα μάλλον αποκλειστικά για τους δικούς του ήχους, ή με κανένα μπουτίκ ψιλομπουστεράκι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά απίστευτος ενισχυτής!!! Τον είχα πέξει για κάνα μισαωρο στο Bon Studio και έπαθα πλάκα. Δεν είμαι σίγουρος για το Blue μεγάφωνο, κάπου ακουσα ότι τα φτιάχνουν στην κίνα τώρα, και δεν τον βλέπω σε στόκ στα γνωστά on-line μαγαζιά. Πάντως άμα τον βρέις με το Blue Made In England μεγάφωνο χτύπα τον.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνεπαίσθητες έως ανύπαρκτες διαφορές έχει το κινέζικο. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως πρέπει να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα για την αγορά του. Δεν πιστεύω πως υπάρχει και με εγγλέζικο Celestion, ούτως ή άλλως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πρώτοι Ac 15 TV που κυκλοφόρησαν (νομίζω) πως είχαν το Αγγλικό μεγάφωνο, τώρα δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές με το κινέζικο (λογικά θα είναι μια καλή κόπια) αλλά ανάμεσα στα δύο θα το προτιμουσα.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πρώτοι Ac 15 TV που κυκλοφόρησαν (νομίζω) πως είχαν το Αγγλικό μεγάφωνο, τώρα δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές με το κινέζικο (λογικά θα είναι μια καλή κόπια) αλλά ανάμεσα στα δύο θα το προτιμουσα.

 

'Οχι, από όσο γνωρίζω κανένας τους δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ με αγγλικό μεγάφωνο παρά μόνο με κινέζικο. Η υπόθεσή σου πως θα σου άρεσε περισσότερο με ένα εγγλέζικο φοβούμαι πως είναι αβάσιμη, ειδικά από τη στιγμή που τον άκουσες με το κινέζικο και σου άρεσε τόσο. Πιθανόν να ακούγονταν διαφορετικά, αλλά το ποιο θα σου άρεσε περισσότερο δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις αν δεν τα είχες δοκιμάσει στον ίδιο ενισχυτή και την ίδια στιγμή. (Υπάρχει ένα βίντεο στο YouTube επί του θέματος αλλά δεν προσφέρεται προς εξαγωγή συμπερασμάτων, όχι μόνο επειδή είναι από εκεί αλλά κι επειδή δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελεγχθεί η αξιοπιστία της σύγκρισης)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pu10.jpg

 

Από την πρώτη στιγμή που τον πήρα τον λάτρεψα!

Φανταστικός και πάνω απ'όλα αρκετά versatile ενισχυτής! Πράγμα που δεν συμβαίνει με τον απλό τον ac15. Αν σου αρέσει ο vox ήχος δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να πάρει κανείς αυτή τι στιγμή! (Εκτός από τον ac30htv φυσικά  ;D)

 

Το blue είναι ένα μεγάφωνο που μπορεί να σε ξινίσει στην αρχή αλλά μόλις το μάθεις θα σου αρέσει!

 

Επίσης εσωτερικά είναι ένα έργο τέχνης:

DSC00030.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγες μερες παρελεβα τον 30αρη κεφαλι...υπαρχει στο MUSIC SCHMIDT

 

http://www.musik-schmidt.de/gb-Vox-AC-15-H1TV-Heritage-Tube-Combo.html

 

εγω τους ειχα στειλε τιμη απ το αγγλικο σαιτ dv47 η οπως το λενε που τον ειχε τον ενισχυτη 900 ευρο και μου κοψανε οι γερμανοι και μου τον αφησαν 970!!!!!!

 

αλλα τελευταια στιγμη αποφασισα για κεφαλη και το πηρα απο αλλου...

 

ο ενισχυτης ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει και με το που τον πηρα εδωσα με τη μια τον απιστευτο koch...μοιαζουν πολυ αλλα ο vox εχει μια πιο vintage χροια...

 

αναμενω να παρω λαμπιτσες της προκοπης να σπαει πιο ευκολα...απο τοτε που επαιξα με βοξ ξεχασα τους φεντερ εντελως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου