Προς το περιεχόμενο

vox ac 15h1tv


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

ο ενισχυτης ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει και με το που τον πηρα εδωσα με τη μια τον απιστευτο koch...μοιαζουν πολυ αλλα ο vox εχει μια πιο vintage χροια...

 

 

 

Έκανα ακριβώς το ίδιο...με το που πήρα τον 15άρη Heritage, o Koch έφυγε... Εξαιρετικός ενισχυτής και αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του. Αν δεν ήταν φτιαγμένος Κίνα θα κόστιζε κανά διχίλιαρο και πάλι ευχαριστώ θα λέγαμε :P

 

Έχω και τον μικρό heritage, τον τεσσάρη. Κι' αυτός στο μπλε ηχείο ακούγεται πολύ καλά- καλύτερα κατά τη γνώμη μου από έναν π.χ blues junior (γούστα είναι αυτά βέβαια)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τον τεσσαρη,ποιον ενοεις??

σε σχεση με τον blues junior πρεπει να ειναι(ο δεκαπενταρης) πολυ ανωτερος ετσι?

δηλαδη τον προτεινετε γενικα ολοι ανεπιφυλακτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεσσάρης είναι αυτός:

http://www.thomann.de/gr/vox_ac4tv.htm

 

 

Τον έχω σε κεφαλή και τον συνδέω στην καμπίνα του δεκαπεντάρη.

Οι Fender και οι Vox είναι δύο τελείως διαφορετικές σχολές/ ηχοχρώματα. Παίζει ρόλο και το θέμα του γούστου δηλαδή. Σε διαβεβαιώ πάντως ότι αν σου άρεσε στο youtube, από κοντά θα σου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση...Είναι από τους ενισχυτές που τα βίντεοζ τον αδικούν πολύ (λείπει και το κολακευτικό ριβέρμπ βλέπεις και επίσης για να μπορέσεις να πιάσεις σωστά τα φοβερά του πρίμα θες καλό μικρόφωνο/ ποιοτικό τρόπο ηχογράφησης για να μην ακουστούν πολύ "σκληρά")

 

Αν τον συνέκρινα -σε κλάση- με έναν Fender, θα τον συνέκρινα με τον Deluxe Reverb και όχι τον Blues Junior. Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τον τεσσαρη,ποιον ενοεις??

σε σχεση με τον blues junior πρεπει να ειναι(ο δεκαπενταρης) πολυ ανωτερος ετσι?

δηλαδη τον προτεινετε γενικα ολοι ανεπιφυλακτα?

 

Όχι, δεν είναι πολύ ανώτερος, ούτε κατώτερος. Είναι διαφορετικός. Τα καθαρά του Blues Junior μου αρέσουν περισσότερο, και για crunch και ήπιο overdrive θα χρησιμοποιούσα τον Vox.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι πεντε λεξεις που ειπες pascal,οτι δηλαδη αν μου αρεσε σε βιντεο,απο κοντα θα μου αρεσει ακομη περισσοτερο με βοηθησαν πραγματικα πολυ!!! 8)

αυτο που ειπες περι ριβερμπ δεν το επιασα.αφου αυτος ο βοξ δεν εχει ριβερμπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς έγραψα...ότι λείπει και το ριβέρμπ...που συνήθως κάνει έναν ενισχυτή ν' ακούγεται σε βίντεο ηχογράφηση πολύ πιο γλυκός.

Αν τον ακούσεις από κοντά, το ριβέρμπ δεν θα σου λείψει και τόσο- ο ήχος του έχει μια "τρισδιάστατη" αίσθηση, όπως κάθε καλού ενισχυτή άλλωστε.

 

Να σημειώσω επίσης ότι με τα πεταλάκια είναι κάπως δύστροπος- δεν είναι πεταλομηχανή όπως ένας Blues Junior. Π.χ δεν τα πάει καθόλου καλά με overdrives τύπου tubescreamer και οποιαδήποτε πετάλια γενικά μπουστάρουν τα μεσαία (έχει πολλά από μόνος του)

 

Άλλο αρνητικό επίσης είναι το ότι δεν έχει effects loop...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα ανεπιφύλακτο +1 και από εμένα.

 

Πολύ σωστό το σχόλιο του pascal περί τρισδιάστατου ήχου, δαιφωνώ όμως ως προς τη συμπεριφορά του με πεταλάκια. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τα πεταλάκια που του βάζω και δύσκολα βγάζω ήχους που να μην είναι καλοί.

 

Όσο για τη σύγκριση με τον blues junior, είναι ατυχής κατά την γνώμη μου. Παίζουν σε άλλη λίγκα αυτοί οι δύο..

 

εντιτ: να προσθέσω ότι είναι κ@..λ@ και εμφανισιακά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου