Προς το περιεχόμενο

Όμορφες κιθάρες, καλύτερο παίξιμο?


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε προηγούμενο θέμα είχα γράψει ότι επειδή με ότι κιθάρα και να παίζω έχω "σχεδον" τον ίδιο ήχο, για να ικανοποιήσω το G.A.S. μου αγοράζω πλέον τις κιθάρες εκείνες που πρωτίστως μου αρέσουν στο μάτι.

Αφορμή γι' αυτό το post είναι ένα άρθρο που διάβασα στη Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία. Αφορούσε τα βιολιά που έφτιαχνε ο Αντόνιο Στραντιβάρι και το τι είναι αυτό που τα κάνει να ξεχωρίζουν. Πολλοί θεωρούσαν ότι το μυστικό βρισκόταν στο βερνίκι. Σύμφωνα με μελέτη που έγινε όμως βρέθηκε ότι η συνταγή του διέφερε ελάχιστα από εκείνη που χρησιμοποιούσαν οι λοιποί κρεμονέζοι κατασκευαστές εγχόρδων.

Ο Ζαν-Φιλίπ Εκάρντ χημικός του Musee de le Musique στο Παρίσι που με άλλους ερευνητές ανέλυσαν μικροσκοπικά δείγματα ξύλου και βερνικιού απο βιολιά Strantivarius λέει "Τα συστατικά είναι απλά, επομένως το μυστικό ήταν στα χέρια και τα μάτια του. Αντιμετώπιζε την επικάλυψη των οργάνων σαν ζωγράφος". Και καταλήγει λέγοντας "ίσως όταν ένας μουσικός κρατά στα χέρια του ένα πανέμορφο όργανο παίζει καλύτερα. Μπορεί αυτό να είναι το μυστικό".

Εσείς τι λέτε?.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Συμφωνώ. Ένα όργανο που σου αρέσει εμφανισιακά και στέκεται καλά στα χέρια σου σε εμπνέει να παίξεις καλύτερα. Τουλάχιστον για μένα ισχύει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ισχυει....

φαντασου να ειχες μια ασχημη κιθαρα σπιτι, καθε ποτε θα την ακουμπαγες?

και αν ειχες μια πανεμορφη κιθαρα ποσο πιο συχνα θα επαιζες....

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Ένα όργανο που σου αρέσει εμφανισιακά και στέκεται καλά στα χέρια σου σε εμπνέει να παίξεις καλύτερα. Τουλάχιστον για μένα ισχύει.

 

:-*[move]μι 2[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα! Γι'αυτό άλλωστε (συνήθως) κολλάμε με κάποιο όργανο και αρχίζουμε τις μετατροπές για να το προσαρμόσουμε ΚΑΙ ηχητικά στα γούστα μας.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά πάντως οι διαφορές στον ήχο μεταξύ 2 ιδιας κατηγορίας οργάνων είναι πολύ μικρη για να με χαλάσει

 

αντιθέτως μια κιθάρα που μ'αρεσει να τη βλέπω θα με κάνει να παίξω περισσότερο και με περισσοτερη έμπνευση

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει τυχει να πιασω οργανο που στο ματι μου φαινεται πανεμορφο και που μολις ηρθα σε επαφη μαζι του να χανω καθε διαθεση για να συνεχισω να παιζω.

Οχι ομως πως η εμφανιση ειναι εντελως αδιαφορη ως προς το αν θα ευχαριστηθεις ενα οργανο.

Ειναι μια συνισταμενη συνθηκων και σε - μεγαλο βαθμο - διαθεσης του οργανοπαιχτη εκεινη τη στιγμη το αν θα ευχαριστηθει το παιξιμο με ενα οποιοδηποτε οργανο.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η εμφανιση της κιθαρας επηρρεαζει το ποσο μας εμπνεει το οργανο.Μαλιστα κατι εκτρωματικα για τα γουστα μου οργανα θα τα απεφευγα ακομη και αν πεταγαν.Αν ομως εχω μια κιθαρα που δεν ειναι κατι ιδιαιτερο εμφανισιακα,αλλα παιζει φοβερα,με τον καιρο μου φαινεται ολο και πιο ομορφη...

Μια ωραια blonde telecaster με εμπνεει,μια strat δεν με ενοχλει αν παιζει καλα,ενω μια αηδιαστικη pointy guitar με αποτρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου