Προς το περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να αλλάξει ο ήχος αλλάζοντας τα ηλεκτρικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΒΑΡΕΤΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ,ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΤΕ

Έχουμε και λέμε.Η ιστορία ξεκινάει περίπου 3 χρόνια πίσω,όπου πηγαίνοντας χωριό για Σαββατοκύριακο σταματάω να κάνω μερικές ερωτήσεις στον Στόλλα Καλαμάτας,επειδή ψαχνόμουνα για την πρώτη μου ηλεκτρική.Μπαίνω,ρωτάω και πιρι..πιρι..πιρι..πιρι... σε συνδυασμό με την ασχετοσύνη μου(τότες)με ψήνουν να πάρω μια αγνώστου προελεύσεως κιθάρα σχήματος les paul και μάρκας D.Stanley(αν ξέρει κανείς κάτι για αυτές τις κιθάρες ας μου πει...) και τιμής 230 ευρώ η οποία αργότερα κατάλαβα πως το μόνο αξιόλογο που είχε ήταν τα κλειδιά που έχουν και οι Gibson( 8O :? :? :? ).Anyway,τη βγάζω έτσι κάνα 2χρονο,έχοντας πάρει ένα boss overdrive/distortion(γ@μ@το) και έναν Marshall MG30DFX(η κακιά η ώρα ήταν,δεν ήξερα τι έκανα...) και μετά αρχίζω να ψάχνω τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο της.Αρχίζω που λέτε αγαπητά μου παιδιά(...ναι παππού...) να ανεβοκατεβάζω τους μαγνήτες.Μην τα πολυλογώ καταλήγω να έχω βγάλει τα μεταλικά καπάκια των μαγνητών και να τους έχω αισθητά ανεβασμένους από πριν.Αυτό με κάλυψε κάνα 2μηνο αλλά μετά άρχισα να ξαναψάχνομαι και κατέληξα να πετάξω πάνω έναν SD JB bridge και έναν SD jazz neck.Αυτοί οι μαγνήτες σε συνδυασμό με ένα servise από έναν μάστορα παλικάρι με ανέβασε ηχητικά και παικτικά 8(τουλάχιστον) επίπεδα.

ΤΕΛΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ(το ήξερα πως θα την διαβάζατε) :lol: :lol: :lol:

 

  • Και φθάνουμε στη σημερινή μέρα όπου αναρωτιέμαι αν θα αλλάξει καθόλου ο ήχος αλλάζοντας τα καλώδια και τα ποτενσιόμετρα δεδομένου πως έχω ακόμα τα μαμίσια(τα οποία λογικά θα είναι για τα μπάζα).Όχι πως με χαλάει ο σημερινός μου ήχος,αλλά ξέρετε πως είναι αυτά τα πράγματα...ποτέ δεν είσαι απόλυτα ευχαριστημένος :roll:

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν δεν αλλάξεις την αντίσταση του ποτενσιόμετρου θα δείς μικρή διαφορά. Ο μόνος σοβαρός λογος να τα αλλάξεις ειναι αν δεν ειναι απαλα οταν γυρίζουν, αν κολλάνε, η αν κανουν θόρυβο.

Αν ξερεις απο κολλήσες δεν θα σου στοιχήσει και πολλα οποτε δοκιμασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ποτενσιόμετρα όταν μένεις στις ίδιες αξίες αντίστασης τότε μπορεί να καταλάβεις μια διαφορά στο πως σβήνει ή ανοίγει ο ήχος όταν χρησιμοποιείς το volume ή το tone λόγω κατασκευής.

 

Γενικά όσο πιο προσεγμένα και ποιοτικά είναι τα ηλεκτρικά τόσο το καλύτερο για να μην έχεις θόρυβο αλλά σε τελική ανάλυση ο ήχος σου θα παραμείνει ίδιο; και απαράλλακτος (πιστεύω) ποιοτικά και απλά θα έχει λιγότερο θόρυβο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δεν έχω πρόβλημα θορύβου αλλά δεν θα με χάλαγε να μειωθεί.Αν βγάζω καλά τους χαρακτήρες,τα ποτενσιόμετρα του level γράφουν A500 και του tone Β500,άρα μάλλον είναι 500άρια.Τι θα κερδίσω βάζοντας άλλα με διαφορετικές αντιστάσεις;Όσον αφορά το κόλλημα,δεν ξέρω και πολλά αλλά του π@&στη,πόσο δύσκολο να είναι;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ενοούμε θόρυβο βζζζ αλλα το χρατς χρατς που ακούγεται οταν γυριζεις το ποτ.

γενικα, οσο πιο μεγαλη η αντίσταση τόσο πιο πρίμος. Εγω σε συμβουλεύω να μην τα αλλαξεις παντως.

 

ο "τόνος" μένει ιδιος στην ουσία (κατα 99% στα αυτια του 99% του πληθυσμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ποτενσιόμετρα όταν μένεις στις ίδιες αξίες αντίστασης τότε μπορεί να καταλάβεις μια διαφορά στο πως σβήνει ή ανοίγει ο ήχος όταν χρησιμοποιείς το volume ή το tone λόγω κατασκευής.

 

Γενικά όσο πιο προσεγμένα και ποιοτικά είναι τα ηλεκτρικά τόσο το καλύτερο για να μην έχεις θόρυβο αλλά σε τελική ανάλυση ο ήχος σου θα παραμείνει ίδιο; και απαράλλακτος (πιστεύω) ποιοτικά και απλά θα έχει λιγότερο θόρυβο.

 

Να επίσης σημειώσουμε ότι με καλά ηλεκτρονικά έχουμε και μακροχρόνια μεγαλύτερη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής γενικότερα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα κανει αισθητη αλλαγη στο ηχο σου, σε αντιθεση με τα ηλεκτρικα (αν δεν αλλαξεις τιμες στα ποντεσιομετρα), θα ειναι η γεφυρα. Για ψαξ'το λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα κανει αισθητη αλλαγη στο ηχο σου, σε αντιθεση με τα ηλεκτρικα (αν δεν αλλαξεις τιμες στα ποντεσιομετρα), θα ειναι η γεφυρα. Για ψαξ'το λιγο...
+100............... το θεμα βεβαια ειναι αν σε μια τοσο φτηνη κιθαρα αξιζει να ριξεις κι αλλα λεφτα ,η θα αποταμιευεις απο τωρα για κατι καλυτερο...(ηδη με τους duncans εχεις ριξει καμποσα..)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλαξεις τιμες στα pots & capacitors τοτε η διαφορα θα ειναι δραματικη (πολύ μεγαλυτερη ας πουμε απο το να αλλαζες...μπρατσο η γεφυρα :lol: ) ενα 1000αρι pot σε συνδιασμο με capacitors μικροτερης αξιας θα σου αλλαξει δραματικα ,προς το πιο πριμο την κιθαρα)

 

Αν δεν αλλαξεις τιποτα και απλα βαλεις καλυτερης ποιοτητας pots τοτε απλα θα "πιανει" περισσοτερο το οποιο "κατεβασμα" η "ανεβασμα" κανεις στο vol & tone,ο ηχος ομως δεν θα αλλαξει. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκ γιου γκαις.¶μα η μόνη αλλαγή είναι να γίνεται πιο πρίμος ο ήχος,τότε θα τα αφήσω όλα όπως είναι και ίσως να ψαχτώ αργότερα για καμιά γέφυρα...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου