Προς το περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να αλλάξει ο ήχος αλλάζοντας τα ηλεκτρικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα αρχηγε μου...οι ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ μεσα στην κιθαρα ειναι τοσο ΑΣΤΕΙΕΣ που οτιδηποτε καλωδιο και να βαλεις δεν παιζει κανενα ρολο...στον ηχο.
'

 

Δε νομίζω ότι είναι έτσι...:roll:

 

Με την ίδια λογική' date=' δε θα παίρναμε (όταν είχαμε πετάλια... :lol:) George L καλώδια για τη σύνδεση πολλών πεταλιών, αλλά τέτοια βυσματάκια που δεν έχουν ΚΑΝ καλώδιο (και επομένως σύμφωνα με τη λογική σου δεν έχουμε καθόλου απώλειες):

 

[img']http://images4.thomann.de/pics/prod/175947.jpg[/img]

 

και θα κάναμε τη δουλειά μας άνετα και φτηνά (2.5¤ το ένα) χωρίς να καταξοδευόμαστε... :roll:

 

και ποιος σου ειπε οτι αυτα τα βυσματα δεν ειναι οτι το καλυτερο? :lol:

 

σουπερ ειναι...

 

στα πεταλακια δυστυχως οτι καλωδιο και να βαλεις παντα θα υπαρχει στη σειρα ο tone robber (λεμε τωρα .....) δηλ. τα ΙΔΙΑ τα πεταλακια.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

περι καλωδιων γενικα πολλα κουφα (μυθοι του Αισωπου) λεγονται που κανουν οσους ξερουν (δηλ. τους ηλεκτρονικους/τεχνικους) να...ανατριχιαζουν..... :lol: γιατι τι νομιζεις τα George L ειναι "ποιοτικα" καλωδια?Με το κιλο απο την Ινδονησια τα αγοραζουνε!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (αλλωστε η "φτηνη" κατασκευη τους τα κανει να εχουν τοσο χαμηλο capacitance..... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για τα μικρά καλωδιάκια μέσα στην κιθάρα, το cloth είναι μόνο για να αυτοϊκανοποιείται (no offense - όπως τη βρίσκει ο καθένας :lol: ) όταν βγάζει το pickguard.

 

Για τα υπόλοιπα καλώδια :

Η αντίσταση και η χωρητικότητα του καλωδίου, για κάθε τύπο καλωδίου, είναι ανάλογη του μήκους του.

Η αντίσταση είναι αμελητέα για όλα τα καλώδια.

Η χωρητικότητα είναι ένα θέμα καθώς σκοτώνει λίγα πρίμα. Το σημαντικότερο όλων των καλωδίων (ίσως το μόνο σημαντικό) είναι το πρώτο. Αυτό που "βλέπει" μαγννήτες. Και αν οι μαγνήτες είναι active, ούτε αυτό έχει τόση σημασία.

 

Θεωρώ ότι σημαντικότερες είναι οι επαφές παρά ο ίδιος ο αγωγός.

Λίπη-σκόνες- βρώμα-υγρασία μπορεί να επηρρεάσουν τις επαφές.

 

(Ότι καλώδιο και να πάρεις .... αν το βάζεις στο αυτί σου για να καθαρίσεις τη μαρμελάδα ( :lol: ), βράσε ρύζι :lol: )

 

Τέλος σκεφτείτε κάτι:

Ένα καλώδιο των 100 Ευρώ, αξίζει να βυσματωθεί στο αρχαίο (vintage) γεμάτο σκόνες, σκουριές και πουρί βύσμα για σασί του (30ετίας) πεταλακίου σας? Το οποίο βύσμα για σασί κάνει 13 cents όταν το αγοράζει ο αγαπημένος σας κατασκευαστής? Και όταν παρεμβάλλονται 20 από αυτά τα φτηνιάρια contacts μεταξύ του μαγνήτη και του ενισχυτή σας?

 

Εν κατακλείδι,

Κάποιες φορές, αν κάποιος παίζει με μια κιθάρα καρφί σε έναν ενισχυτή μπορεί να επωφεληθεί από ένα καλώδιο χαμηλής χωρητικότητας (+λίγα πρίμα, τα οποία εκλαμβάνονται ως "διαύγεια").

 

Ένας "πεταλάκιας" με 10 πετάλια στη σειρά...... μιλάμε για ψύλλους στ' άχυρα. (Στην τελική, δώσε λίγα πρίμα από ένα από τα 10 πετάλια)

 

Όποιος παίζει με το tone -έστω και λίγο- κατεβασμένο, είναι ΟΚ με ότι καλώδιο να' ναι.

 

Αυτές οι ιστορίες με το focus στα μπάσα και με το definition της κάθε νότας στα μεσαία με τα highend-άδικα καλώδια είναι αντίθετα προς τους νόμους της φύσης και (ως εκ τούτου) αδύνατες.

 

Αυτά. Τα' πα και ξαλάφρωσα ( :lol: :lol: )

 

 

(ΕΔΙΤ: Πόσα λάθη πια θα βρώ.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι' date='

Κάποιες φορές, αν κάποιος παίζει με μια κιθάρα καρφί σε έναν ενισχυτή μπορεί να επωφεληθεί από ένα καλώδιο χαμηλής χωρητικότητας (+λίγα πρίμα, τα οποία εκλαμβάνονται ως "διαύγεια").

 

Ένας "πεταλάκιας" με 10 πετάλια στη σειρά...... μιλάμε για ψύλλους στ' άχυρα. (Στην τελική, δώσε λίγα πρίμα από ένα από τα 10 πετάλια)

 

Όποιος παίζει με το tone -έστω και λίγο- κατεβασμένο, είναι ΟΚ με ότι καλώδιο να' ναι.

 

[/quote']

 

Ως (πρώην) πεταλάκιας, θα διαφωνήσω με κάποια από αυτά που έγραψες Χαρίλαε.

 

Καταρχήν θεωρώ κάπως αντιφατικό από τη μία να μιλάς με θεωρητικούς όρους (χωρητικότητες κλπ) και από την άλλη να λες κάτι τόσο υπεραπλουστευμένο όπως: "έλα μωρέ, κι αν έχασες λίγα πρίμα, δώσε λίγα παραπάνω σε κάποιο από τα πετάλια σου και θα είσαι ΟΚ"...

 

Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα...

 

Θα ήθελα να μιλήσω με βάση τη δική μου εμπειρία και να εκφράσω την άποψή μου, η οποία δεν βασίζεται σε νόμους φυσικής αλλά μόνο στα αυτιά μου (για αυτό ίσως και να κάνω και λάθος):

 

Όσες φορές είχα συνδέσει την κιθάρα στον ενισχυτή "καρφί", όπως είναι λογικό ο ήχος ήταν ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ!

Όμως, πειραματιζόμενος με διαφορετικά καλώδια, διατηρώντας το μήκος τους ίδιο καθώς και τα ίδια βύσματα (Neutrik), η διαφορά ήταν "η μέρα με τη νύχτα" :roll:

 

1ο συμπέρασμα που έβγαλα: Δεν ξαναγοράζω ό,τι να'ναι καλώδιο (πχ από το ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς)

 

Στη συνέχεια, και καθώς τα πετάλια μου έφτασαν κάποια στιγμή τα 15 σε πλήθος, είχα φοβερές απώλειες στο σήμα (για τους λόγους που είπες κι εσύ: κάποια ήταν φτηνά, κάποια δεν ήταν true bypass κλπ).

 

Έπαιζα με strat και το σήμα μου κατέληγε τόσο αλλοιωμένο στον ενισχυτή, που ακουγόμουν ως άλλος Slash...:lol: Η συχνοτική απώλεια ήταν τέτοια, η οποία ήταν μη αναστρέψιμη. Δεν ήταν δυνατόν, απλά δίνοντας λίιιγα πρίμα παραπάνω ο ήχος να φτιάξει...

 

Έτσι αποφάσισα να αλλάξω τα καλωδιάκια μεταξύ των πεταλιών τα οποία ήταν τα γνωστά πλαστικά/fixed/πολύχρωμα/του κιλου που έχουμε χρησιμοποιήσει όλοι μας κατά καιρούς.

 

Με το που έβαλα George L, o ήχος ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΕ κυριολεκτικά!!!

 

Αν και πάλι είχα κάποια σχετική απώλεια, ένιωθα ξαφνικά σαν κάποιος να έβγαλε μια πετσέτα που κάλυπτε τον ενισχυτή μου τόσο καιρό...

 

Ήταν κάτι ψυχο-ακουστικό? Ήταν η ανάγκη της τσέπης μου να δικαιολογήσει τα λεφτά που είχα σκάσει για τα George L, και η οποία έδινε εντολή στα αυτιά μου να ακούνε συχνότητες που δεν υπήρχαν? Δε ξέρω...

 

Εγώ πάντως το άκουγα...Και ήταν πολύ αισθητό στα αυτιά μου...

 

2ο συμπέρασμα: Δεν ξανασυνδέω πετάλια με καλώδια της πλάκας

 

 

 

Βέβαια μετά από όλα αυτά, πήρα την Tonelab και ησύχασα !!! (Κι εγώ το'πα και ξαλάφρωσα!!! :roll:)

 

 

ΥΓ: Είχα ανοίξει παλιότερα ένα θέμα με τίτλο "Ποιοτικά καλώδια" αλλά δε το βρίσκω γμτ...:roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ηλία, σαφώς και τα καλώδια πρέπει να είναι καλά.

Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια neutrik βύσματα (και κατά περίπτωση διάφορα) καλώδια τα οποία αγοράζω με το μέτρο και παίρνω το καλύτερο που μπορώ να βρώ.

 

Πάντα έφτιαχνα τα καλώδιά μου με τα καλύτερα υλικά που έβρισκα.

 

Προφανώς και ένα φτηνιάρικο καλώδιο με ελλλιπή θωράκιση και με απολύτως φτηνότατες επαφές, δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Για να πω την αλήθεια όμως, δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια καλώδια (πολλά στη σειρά) για να έχω εμπειρία του πόσο κακό μπορεί να κάνουν. Μήπως ένα (από τα φτηνιάρικά σου) ήταν προβληματικό?

 

Σε σχέση με το "δώσε λίγα πρίμα".... σαφώς και δεν το είπα 100% σοβαρά. Αλλά δεν απέχει από την πραγματικότητα και τόσο, ειδικά αν κάποιος έχει τον κομπρέσορα συνέχεια "πατημένο".

 

Τα λέω εγώ αυτά....ίσως επειδή ποτέ δεν έχω φτάσει σε πολύ χαμηλό σημείο...:lol: Ούτε με την ποιότητα των καλωδίων μου ούτε με το συνολικό τους μήκος.

Τέλος....15 πετάλια ταυτόχρονα συνδεδεμένα με 16 καλώδια.... είναι αδύνατον να παίξουν με απόλυτη διαφάνεια. Εγώ αυτή τη στιγμή στην "πεταλοκατάσταση" έχω συνδεδεμένα 6 πετάλια. Με συνολικά γύρω στα 4 μέτρα καλώδιο. Να φανταστείς, ότι το wah το αποσυνδέω όταν δεν είναι να το χρησιμοποιήσω γιατί -λέει- δεν είναι true bypass και γιατί χρειάζεται άλλο ένα μέτρο καλώδιο (εκεί στην άκρη που κάθεται).

Το συνολικό μήκος των καλωδίων το έχω ελαχιστοποιήσει προσεκτικά.

 

(Για να μην ξεχνιόμαστε....μεταξύ της truebypassίλας, έχω και 2 με buffer (ένα μονταρισμένο CS-3 στην αρχή και ένα H2O chorus/echo στα μισά για να μην "ξεφουσκώνει" το σήμα).

 

Αλλά αυτά τα κάνω γιατί είμαι geek και όχι γιατί είμαι σίγουρος ότι ακούγεται καλύτερα.

 

 

Υ.Γ. Και βέβαια τα George ΕΛ[/β] είναι καλά. Τα φέρνει ένας φίλος μου από το Σείριο.

 

Υ.Γ. 2 Και βέβαια και στην Tonelab, καλά καλώδια βάζω. Αλλά εκεί (λόγω μικρού πλήθους είναι ακόμα λιγότερο σημαντικό).

 

Υ.Γ. 3. Τις προάλλες ανακάλυψα ότι το Ρώσικο big muff μου είναι true bypass εκ γενετής. Και αμέσως άρχισε να chime με bell-like tones και να cut through the mix. :lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ. 4 Αν δεν το βρίσκεις κι εσύ το θέμα με τα καλώδια.... το έχει φάει η μαρμάγκα. ) :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα υπόλοιπα καλώδια :

Η αντίσταση και η χωρητικότητα του καλωδίου' date=' για κάθε τύπο καλωδίου, είναι ανάλογη του μήκους του.

Η αντίσταση είναι αμελητέα για όλα τα καλώδια.

[/quote']

Τα καλώδια μπορούν να παίξουν μεγάλο ρόλο στην ποιότητα του ακουστικού σήματος..Ακόμα κι αν η διάμετρος, ο αριθμός αγωγών, και η γενική κατασκευή είναι παρόμοια, δύο καλώδια μπορούν να έχουν πολύ σημαντικές διαφορετικές ιδιότητες όπως η αντίσταση(resistance), η χωρητικότητα(capacitance) μεταξύ των αγωγών, αυτεπαγωγή μεταξύ των αγωγών,διάρκεια στον χρόνο, δυνατότητα να αντισταθεί στη συντριβή ή στις αιχμηρές κάμψεις, απότομα τεντώματα, και τα λοιπά. :wink:

George ΕΛ και ξερό ψωμί!(πού μπορώ να τα βρώ αλήθεια στο κέντρο?)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George ΕΛ και ξερό ψωμί!(πού μπορώ να τα βρώ αλήθεια στο κέντρο?)
εγω ειχα παρει απο το guitar store (σουλτανη 4) ...................τελικα ρε παιδια κανεις δεν ξερει να μου πει τιποτα για το "BBCCS" του john suhr?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως, εγώ τα έχω δοκιμάσει αυτά τα βυσματάκια:

 

175947.jpg

 

Το μόνο αρνητικό που τους βρήκα είναι ότι δεν έχουν ελαστικότητα (φυσικό είναι άλλωστε αφού είναι μασίφ μέταλο) και αν τα πεταλάκια σας δεν είναι σε κάποια σταθερή βάση, π.χ. τα έχετε χύμα στην μοκέτα, όταν τα ενεργοποιείτε μπορεί να στραβοπατήσει το βύσμα και να ψιλοβγεί.

 

Το ξέρω, είμαι μογγόλος αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου