Προς το περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να αλλάξει ο ήχος αλλάζοντας τα ηλεκτρικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σταματα τα..updates...προσπαθησε να την πουλησεις και βρες μια που να σε..φτιαχνει..μην χαλας αλλα λεφτα πανω της...

η μοναδικη ..δραματικη αλλαγη που μπορεις να κανεις σαν τελευταια λυση ειναι να πειραματιστεις με διαφορα ειδη μαγνητων :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω ακούσει οτι θα υπάρξει αλλαγή στον ήχο μιας κιθάρας αν κάποιος αλλάξει τα πλαστικά καλώδια

με τύπου cloth wire όπως έχουν οι παλιές fender. Υσχύει κάτι τέτοιο?

 

Επίσης για το Bzzzz που προαναφέρθηκε, καλό είναι, πάντα απο όσο έχω ακούσει,

να τοποθετήσεις πίσω απο το pickguard και στις εσωτερικές κοιλότητες φύλα χαλκού.

Είχα ακούσει ένα sample μεταξύ μιας κιθάρας χωρίς shielding και μίας που είχε επένδυση,

και αν όντως είναι πραγματικό αυτό που ακουσα είχε ακετή διαφορά.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αυτό το υλικό :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακούσει οτι θα υπάρξει αλλαγή στον ήχο μιας κιθάρας αν κάποιος αλλάξει τα πλαστικά καλώδια

με τύπου cloth wire όπως έχουν οι παλιές fender. Υσχύει κάτι τέτοιο?

 

bs_smiley.gif

 

eusa_wall.gif

 

 

μεγαλυτερη μπουρδα απο αυτη δεν εχω ξανα-ματα-κουσει.... :?

 

 

επίσης για το Bzzzz που προαναφέρθηκε, καλό είναι, πάντα απο όσο έχω ακούσει,

να τοποθετήσεις πίσω απο το pickguard και στις εσωτερικές κοιλότητες φύλα χαλκού.

Είχα ακούσει ένα sample μεταξύ μιας κιθάρας χωρίς shielding και μίας που είχε επένδυση,

και αν όντως είναι πραγματικό αυτό που ακουσα είχε ακετή διαφορά.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αυτό το υλικό

 

στο Praktiker επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις καλλιστα και χοντρο αλουμινοχαρτο. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακούσει οτι θα υπάρξει αλλαγή στον ήχο μιας κιθάρας αν κάποιος αλλάξει τα πλαστικά καλώδια

με τύπου cloth wire όπως έχουν οι παλιές fender. Υσχύει κάτι τέτοιο?

 

bs_smiley.gif

 

eusa_wall.gif

 

 

μεγαλυτερη μπουρδα απο αυτη δεν εχω ξανα-ματα-κουσει.... :?

 

Καλά μύριζε μπαρούφα....

 

Πάντως εδω κατι τέτοια λέει:

http://cgi.ebay.com/Genuine-Fender-Vintage-Reissue-Cloth-Wire-20-feet_W0QQitemZ300126835734QQihZ020QQcategoryZ47069QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καααααααλά.

 

Ο καθένας ότι θέλει γράφει για να π(ε)ουλήσει.

 

 

Και vintage και reissue, ευτυχώς που δεν το βάφτισε και new-old stock :roll:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτό.

 

Δεν εννοώ ότι σώνει και καλά βάζοντας vintage-styled καλώδια, ο ήχος θα είναι καλύτερος, αλλά πιστεύω ότι πολλές (συνήθως φτηνές) κιθάρες έχουν πολύ μάπα καλωδιάκια στα "σωθικά" τους...

 

Πιστεύω ότι, όπως και να έχει, τέτοια φτηνά καλώδια, πιθανότατα να φιλτράρουν κάποιες χρήσιμες συχνότητες...:roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα αρχηγε μου...οι ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ μεσα στην κιθαρα ειναι τοσο ΑΣΤΕΙΕΣ που οτιδηποτε καλωδιο και να βαλεις δεν παιζει κανενα ρολο...στον ηχο.

 

τωρα αν σε πειραζει ο θορυβος το να βαλεις θωρακισμενα καλωδια δεν ειναι και κανα.....εξοδο :lol:

 

οσο για το shielding πες με τρελλο ,οποιαδηποτε shielded Fender εχω ακουσει μου ακουγεται "ψοφια" μαζι με το θορυβο δυστυχως φευγει και το sparkle..... :lol: :lol: :lol:

 

Ακομα και οι vintage Fender μετα το 59 πλαστικα "της πλακας" καλωδιακια εχουν.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα αρχηγε μου...οι ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ μεσα στην κιθαρα ειναι τοσο ΑΣΤΕΙΕΣ που οτιδηποτε καλωδιο και να βαλεις δεν παιζει κανενα ρολο...στον ηχο.
'

 

Δε νομίζω ότι είναι έτσι...:roll:

 

Με την ίδια λογική' date=' δε θα παίρναμε (όταν είχαμε πετάλια... :lol:) George L καλώδια για τη σύνδεση πολλών πεταλιών, αλλά τέτοια βυσματάκια που δεν έχουν ΚΑΝ καλώδιο (και επομένως σύμφωνα με τη λογική σου δεν έχουμε καθόλου απώλειες):

 

[img']http://images4.thomann.de/pics/prod/175947.jpg[/img]

 

και θα κάναμε τη δουλειά μας άνετα και φτηνά (2.5¤ το ένα) χωρίς να καταξοδευόμαστε... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου