Προς το περιεχόμενο

Καινουργιο nut σε ακουστική - θελει στρωσιμο?


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Παιδιά, η ιστορια εχει ως εξης: Πηγα για service - settup την ηλεκτρακουστικη μου (martin 000c16 rgte aura),και αλλαξα μεταξυ αλλων nut (εβαλα κοκκαλινο) και καβαλλαρη,σε γνωστο μαγαζι στη Θεσσαλονικη.Επειδη μενω σε νησι στο Αιγαιο,δεν ειναι ευκολο να πηγαινω πανω συχνα. Δε λεω οτι δεν εγινε δουλεια,αλλα μολονοτι κατσαμε με τον τεχνικο καμποση ωρα(-ες) και καναμε δοκιμες ως προς το υψος χορδων κλπ και βγαλαμε ακρη,τελικα αποφανθηκα οτι η κιθαρα ειναι μια χαρα. Κατι παντως δε με ειχε πεισει, αλλα αυτα τωρα λες ειναι και λιγο υποκειμενικα και ιδεα μου ειναι και τετοια.....

   Γυρναω λοιπον στο νησι πριν καμμια 20 - 25 μερες και η κιθαρα να μη θελει να κουρδισει με τιποτα! Η ΣΙ βασικα,να μη θελει να εναρμονιστει  με ρε μινορε και σι μινορε.... Η το ενα ή το αλλο! Και διαφορα αλλα αντιστοιχα....  Κι εκει που ειχα τα διαολια μου και να λεω "ο παλιο^%$^&* :P  δε μου το ξυσε καλα (το nut ;D), τελικα μετα απο πολυ παιξιμο προβες κλπ εδω και καμμια βδομαδα εχει στρωσει! Και το κουρδισμα δε με προβληματιζει καθολου δε πα να παιζω ολο το βραδυ .  Να ειναι θεμα χορδων δεν πιστευω, αυτες στρωσαν γρηγορα.Να ηταν ιδεα μου δεν παιζει,τις πρωτες μερες καθε πεντε λεπτα επρεπε να κουρδιζω.

   

     Το ερωτημα ειναι: Τα καινουργια nut χρειαζονται στρωσιμο λιγο καιρο οσον αφορα το intonation, ή τρεχει κατι αλλο? Τα φωτα σας τζεντλεμεν 8)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινουργια nut χρειαζονται στρωσιμο λιγο καιρο οσον αφορα το intonation?

 

ΟΧΙ δεν χρειαζονται στρωσιμο.Επισης τι σχεση εχει το nut με το intonation?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  το nut αν δεν ειναι καλα κομμενο αυτο ακριβως το προβλημα δημιουργει (μεταξυ αλλων) . Ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει σε καμποσα ελληνικα και ξενα site ψαχνοντας για το θεμα,και το διαπιστωσα και μονος μου! Η κιθαρα ηταν μια χαρα πριν το service οσον αφορα το κουρδισμα, και την εχω χρησιμοποιησει για δουλεια ενα χρονο φουλ. Τι να ειναι?

 

  Ξαναλεω παντως οτι ΔΕΝ ηταν η ιδεα μου,οσον αφορα το κουρδισμα!    ;)

 

   

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μενω σε νησι στο Αιγαιο...

 

;)

 

Γυρναω λοιπον στο νησι πριν καμμια 20 - 25 μερες

 

;)

 

 

Όλη η κιθάρα θέλει στρώσιμο μέχρι να "εγκλιματιστεί" στις κλιματολογικές συνθήκες και κυρίως στα επίπεδα υγρασίας ενός νησιού... ;D

 

(Είμαι σχεδόν σίγουρος,οτί άνοιξες αμέσως τη θήκη της κιθάρας όταν έφτασες...I don't blame you και εγώ δύσκολα θα κρατιόμουν. ;D)

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η κιθάρα θέλει στρώσιμο μέχρι να "εγκλιματιστεί" στις κλιματολογικές συνθήκες και κυρίως στα επίπεδα υγρασίας ενός νησιού...

 

   Λες να ειναι αυτο? Παρεμπιπτοντως, συνηθιζα για πολυ καιρο να την αφηνω στον ορθοστατη αλλα το΄κοψα τελευταια για αυτο το λογο..... Και απο τοτε αρχισε να στρωνει....

 

    Παντως οχι απλα την ανοιξα κατευθειαν,αλλα με το που εσκασα στο λιμανι πηγα καπακια σε προβα κανονισμενη απο πριν ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.Φυσικά υποθέτω οτί ο τεχνικός έκανε ΣΩΣΤΗ δουλειά και...οτί ξες να...περνάς χορδές!  ;D

 

'Ενα απλό κολπάκι για να επιταχύνεις τη διαδικασία "στρωσίματος" των καινούριων χορδών (και κατά πάσα πιθανότητα το γνωρίζεις),είναι το τέντωμα της καινούριας χορδής στο ύψος του 12ου τάστου (2-3cm πάνω από το τάστο)

 

Ο Superfunk έγραψε ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το σωστό πέρασμα χορδών (και όχι μόνο).Διάβασέ το και εμπέδωσέ το. :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.Φυσικά υποθέτω οτί ο τεχνικός έκανε ΣΩΣΤΗ δουλειά και...οτί ξες να...περνάς χορδές!  ;D

 

'Ενα απλό κολπάκι για να επιταχύνεις τη διαδικασία "στρωσίματος" των καινούριων χορδών (και κατά πάσα πιθανότητα το γνωρίζεις),είναι το τέντωμα της καινούριας χορδής στο ύψος του 12ου τάστου (2-3cm πάνω από το τάστο)

 

Ο Superfunk έγραψε ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το σωστό πέρασμα χορδών (και όχι μόνο).Διάβασέ το και εμπέδωσέ το. :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

 

 

Ο δασκαλος της κλασσικης μου ελεγε να το κανω αυτο σε 3-4 σημεια του μπρατσου (2-4 ταστο 11-13 και στο ηχειο ) 3-4 φορες την μερα .. αλλα υποθετω οτι η κλασσικη ειναι αλλη ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου