Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα άλμπουμ του 2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είχα ακούσει τους Electric Litany. Μου κίνησες την περιέργεια και θα το ψάξω!

 

Έχουν ενδιαφέρον. Είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα παλαιότερα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181344.0

 

Πάντως, ξεχάσαμε τους πολλούς και καλούς ελληνικούς δίσκους!

Όταν βρω λίγο χρόνο θα μαζέψω τα πράγματα που μου άρεσαν απ'το 2010.

 

Για τις λίστες έχεις δίκιο.

Πάνω κάτω αυτά είναι τα ονόματα. Απλώς, αυτό που προσωπικά με ενοχλεί είναι η απροκάλυπτη προώθηση κάποιων καλλιτεχνών με κριτήρια τα οποία είναι άσχετα με την αξία της μουσικής.

 

Το τάδε περιοδικό έχει κριτήριο το πόσο προωθημένες είναι οι μουσικές ιδέες, το δείνα το πόσο κλασσικές είναι κ.ο.κ. Θα έλεγε κανείς πως πρόκειται απλώς για "εξειδίκευση" η οποία είναι αναπόφευκτη σε κάθε έντυπο.

 

Όμως, νομίζω πως είναι κάτι περισσότερο από αυτό. Το pitchfork π.χ.(αναφέρομαι σε αυτό διότι το διαβάζω και το ξέρω αρκετά καλά) βάζει τον Heron στη θέση 45, τους beach house στη θέση 5(!) ενώ για άλλους σημαντικούς δίσκους(π.χ. εκείνον του t bone burnett, true false identity του 2006) δεν έχει καν καταχώρηση.

 

Δεν θέλω να μακρηγορήσω, και μάλιστα εκτός θέματος, απλώς υπάρχει, κατά τη γνώμη μου, μεγάλη έλλειψη σε πραγματικά ανεξάρτητα έντυπα τα οποία να έχουν μια συνολική άποψη για την μουσική και όχι "εξειδικευμένη" η οποία εν πολλοίς, όπως εκφράζεται στη μουσική δημοσιογραφία, είναι ανόητη.

 

Άλλες λίστες κανείς? :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και μέσα στο 2010 άκουσα πάαααρα πολλούς "καινούριους" (για μένα) δίσκους, ελάχιστοι από αυτούς βγήκαν αυτή τη χρονιά... ;D

5 από αυτούς που άκουσα αρκετά...

 

John Zorn The Book of Angels Vol. 14 - Ipos (The Dreamers)

Black Dub- ομώνυμο

Black Keys - Brothers

The Bambi Molesters - As The Dark Wave Swells

Isobel Campbell & Mark Lanegan - Hawk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, νομίζω πως είναι κάτι περισσότερο από αυτό. Το pitchfork π.χ.(αναφέρομαι σε αυτό διότι το διαβάζω και το ξέρω αρκετά καλά) βάζει τον Heron στη θέση 45, τους beach house στη θέση 5(!) ενώ για άλλους σημαντικούς δίσκους(π.χ. εκείνον του t bone burnett, true false identity του 2006) δεν έχει καν καταχώρηση.

 

Αν σου πω τώρα ότι κι εγώ θεωρώ το άλμπουμ των Beach House ένα από τα καλύτερα της χρονιάς. ;D ;D Είναι πολύ ποπ αλλά πολύ καλή ποπ. Σίγουρα θα το είχα μέσα στα 10-15 άλμπουμς της χρονιάς. Όπου σίγουρα θα είχα και τον Gil Scott-Heron.

 

Είπαμε, τα προσωπικά γούστα του καθενός παίζουν ρόλο...

 

Βέβαια η λίστα του kostri ή του indie στο noiz δεν επηρεάζουν κανένα. Οι λίστες του Pitchfork, του Amazon, του Rolling Stone και του NME επηρεάζουν πολύ κόσμο και μόνο αθώες δεν μπορώ να τις θεωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω τώρα ότι κι εγώ θεωρώ το άλμπουμ των Beach House ένα από τα καλύτερα της χρονιάς. ;D ;D Είναι πολύ ποπ αλλά πολύ καλή ποπ. Σίγουρα θα το είχα μέσα στα 10-15 άλμπουμς της χρονιάς. Όπου σίγουρα θα είχα και τον Gil Scott-Heron.

Μα κι εγώ το βρήκα αρκετά καλό. Ιδιαιτέρως ευχάριστο, για την ακρίβεια. :)

Στην υπερβολή στάθηκα, όπως θα κατάλαβες.

 

Τέλος πάντων, σιγά το πρόβλημα. Εδώ δεν έχουμε σχεδόν ούτε ένα ραδιόφωνο της προκοπής ενώ τα περισσότερα έντυπα ασχολούνται με σαχλαμάρες. Σίγουρα το πρόβλημά μας δεν είναι οι (συμπαθέστατοι) Beach House. ;)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, σιγά το πρόβλημα. Εδώ δεν έχουμε σχεδόν ούτε ένα ραδιόφωνο της προκοπής ενώ τα περισσότερα έντυπα ασχολούνται με σαχλαμάρες. Σίγουρα το πρόβλημά μας δεν είναι οι (συμπαθέστατοι) Beach House. ;)

 

Συμφωνούμε απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά έκανες Ινδιάνε, μπράβο σου!

Τώρα, χωρίς να σταθώ σε κάποια μπάντα συγκεκριμένα, θα εστιάσω σε αυτό που είπες:

Όλα τα περιοδικά και μουσικά sites έχουν κολλήματα, προσπαθούν να κρατήσουν ισορροπίες ή να δημιουργήσουν ρεύματα.

Και θα σου πω οτι έχεις απόλυτο δίκιο, καθώς αυτές οι λίστες βασίζονται στην εμπορικότητα και σε air-play και όχι στην μουσική σαν μουσική.

Προσωπικά θα έλεγα (μιάς και παρακολουθώ χρόνια τα περισσότερα απ'αυτά τα περιοδικά), οτι είναι "Άρθρα στρατηγικά γραμμένα και με μεγάλη δόση δημοσιογραφικού brain wash του 21ου αιώνα", αφού οι περισσότερες καταχωρήσεις δεν είναι πάντα αληθείς, αλλά έχουν να κάνουν με αυτό που ανέφερες παραπάνω.

 

Πέραν αυτών και πάλι μπράβω για τον κόπο σου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά έκανες Ινδιάνε, μπράβο σου!

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είχε κάμποση δουλίτσα πράγματι να φτιάξω όλες τις λίστες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκαν αρκετά πράγματα για την νέα ελληνική σκηνή αυτές τις μέρες στο φόρουμ. Κατά τη γνώμη μου, η κριτική που ασκήθηκε ήταν άστοχη, ιδιαιτέρως στο μέτρο που αφορούσε κοινωνικές παραμέτρους(συντηρητισμός κτλ). Βεβαίως, επειδή είμαστε σε μουσικό φόρουμ το βάρος θα έπρεπε να πέφτει στην μουσική. Έτσι δεν θα πάρω μέρος στον κοινωνικό σχολιασμό ο οποίος μάλλον είναι καταδικασμένος να οδηγήσει σε αδιέξοδο.

 

Προχωρώ λοιπόν με την λίστα την οποία είχα προαναγγείλει( ;D) πιο πάνω σ' αυτό το θρεντ. Οι δίσκοι που παραθέτω δεν είναι φυσικά οι μόνοι ελληνικοί "indie" που παράχθηκαν το 2010. Απλώς είναι εκείνοι που συγκράτησα, ξανάκουσα και σε μερικές περιπτώσεις έλιωσα. Δεν γράφω το όνομα του δίσκου του κάθε σχήματος διότι.. έτσι με βολεύει περισσότερο. :D

 

Έχουμε λοιπόν:

 

13. Silly boy

Μ' αρέσει πολύ η φωνή αυτού του τύπου. Χωρίς φανφάρες κτλ. λέει κάτι μεστό.

 

12. Expert medicine

Η τάση για επιστροφή στα 80's στην ελληνική εκδοχή. Παραδόξως(απεχθάνομαι τα 80's..)μου αρέσει!

 

11. Absent without leave 

Κάπως πειραματικό, κάπως post rock με πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

10. Burgundy Grapes

Χμμ...Πώς να τους περιγράψεις τώρα..Δεν μου' ρχεται τίποτα. Αν θέλετε ακούστε:

http://www.myspace.com/burgundygrapes

 

9. Tango with lions

Η τραγουδίστρια βαδίζει στα βήματα της Μόνικα. Απλά εδώ έχουμε πιο "συγκροτηματιακή" λογική. Άλλο ένα σχήμα με πολύ ενδιαφέρουσες συναυλίες

 

8. Cayetano

Μακάρι αυτό να ήταν το mainstream στην Ελλάδα. Ο δίσκος ακούγεται πολύ εύκολα, κυλάει σα νεράκι χωρίς να παύει να έχει χαρακτήρα και ΠΟΛΥ ωραία κομμάτια. Στην επόμενη εκδρομή με αυτοκίνητο θα είναι ο πρώτος δίσκος που θα πάρω μαζί μου.  :D

 

7. Berlin Brides

Ακούς τη μουσική τους και θες να πας σε συναυλία τους. Αν πας βγαίνεις δικαιωμένος!

 

6. My wet calvin

Γράφουν τραγουδάρες! Στις συναυλίες είναι τέλειοι. Τι άλλο θες? Επίσης έχουν βελτιωθεί άρδην από το τελευταίο δισκάκι το οποίο μου είχε φανεί ψιλοαδιάφορο.

 

5. The boy

Κάνει του κεφαλιού του, δεν με ενθουσιάζει πάντα, αλλά σίγουρα είναι δημιουργικός και έχει αγωνία να εκφράσει την εποχή του.

 

4. Snooze Loop

Έχω γράψει στο σχετικό θέμα. Γράφουν πολύ όμορφη μουσική, σύγχρονη, ενδιαφέρουσα με προσωπικό στίγμα. Με έκαναν να περιμένω το επόμενό τους πόνημα και να χαίρομαι που συμμετέχω κι εγώ σ' αυτό το φόρουμ! :) :)

 

3. Dalot

Αέρινη ηλεκτρονική.

 

2. Μόνικα

Φρέσκος ήχος, φωνή και αισθητική. Ομορφιά μου εκπέμπει αυτός ο δίσκος.

 

1. Electric Litany

Τα είπαμε γι αυτούς. :)

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου