Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα άλμπουμ του 2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντου Arcade Fire  βλεπω και σε υψηλες θεσεις ...

 

Είναι σπουδαία μπάντα. Δεν είναι μόνο το φετινό τους άλμπουμ πολύ καλό. Οτιδήποτε έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα στέκεται πολύ ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ολα αυτα εχω ακουσει μονο το Le Noise του Neil Young.

 

και το band of joy  του Plant (το καλύτερο του, για μένα )

 

...γερνάμε μου φαίνεται  ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ποστ.

Υπάρχουν αρκετές λίστες που διάβασα και δεν μπορώ να πω πως ταυτίζομαι με κάποια. Αξιοσημείωτες είναι και των

pitchfork http://pitchfork.com/features/staff-lists/7893-the-top-50-albums-of-2010/4/ 

και mic http://www.mic.gr/team.asp?id=35722

 

Απ' όση καινούργια μουσική άκουσα φέτος, συγκράτησα τα παρακάτω:

 

 

16. Das Racist - Sit Down, Man

Παλαβό χιπ χοπ. Η διασκευή του people are strange είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου

 

15. These New Puritans - Hidden

Ευχάριστος δίσκος αν και με χαλάει λίγο η ενορχήστρωση(αναλογικά σύνθια, πομπώδη κρουστά),

 

14. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Δεν πρόλαβα να τον ακούσω προσεκτικά. Βγήκε λίγο πριν το τέλος της χρονιάς. Πάντως οι περισσότερες δουλειές του(με αποκορύφωμα το late registration) μου αρέσουν πολύ καθώς συνδυάζει πολλά στοιχεία της παραδοσιακής μαύρης μουσικής με το σύγχρονο χιπ χοπ και το κάνει να ακούγεται όμορφα.

 

13. Tricky - Mixed Race

Τεράστιος μουσικός. Και μόνο που δείχνει πως θέλει να πειραματιστεί με νέες μουσικές κάνει τον δίσκο να αποκτά εξαιρετικό ενδιαφέρον.

 

12. Big Boi - Sir Lucious Left Foot: The Son of Chico Dusty

Άλλος παλαβός. Εξαιρετικός δίσκος από έναν απ' τους πραγματικούς μάστορες του είδους.

 

11. Neil Young - Le Noise

Ο ήχος της κιθάρας του Young(να σημειωθεί η πολύ καλή παραγωγή του Lanois) φτάνει.

 

10. Ariel Pink’s Haunted Graffiti - Before Today

Αυτός είναι ο μόνος δίσκος που μου άρεσε πραγματικά από όλο αυτό το νέο κύμα επανόδου των 80's. Καθώς αποστρέφομαι βαθύτατα τον ήχο αυτής της δεκαετίας(με εξαίρεση κάποια πανκ και εναλλακτικά της εποχής) ήμουν αρνητικά προδιατεθειμένος και  με αυτόν τον δίσκο. Έσφαλλα!

 

09. Τill Fellner & montreal symphony orchestra - ludwig van beethoven - piano concertos nos. 4 & 5

Πολύ όμορφες ερμηνείες αυτής της σπουδαίας μουσικής.

 

08. Four Tet - There Is Love in You

Απ' τους αγαπημένους μου ηλεκτρονικούς. Με το rounds είχα πάθει την πλάκα μου και έκτοτε τον παρακολουθώ στενά. Ο δίσκος αυτός αν και δεν με ξετρέλανε έχει πολλά ωραία και πρωτότυπα στοιχεία.

 

07. The National - High Violet

Όσο μεγαλώνουν τόσο καλύτερα τα πανε. Καταφέρνουν να παίζουν χαλαρά χωρίς να βαλτώνουν και να ακούγονται βαρετοί. Επίσης, πολύ ωραίος ήχος(και σπουδαίος ντράμερ).

 

06.Εlectric litany - Ηow to be a child & win the war

Ο αγαπημένος μου ελληνικός δίσκος της χρονιάς. Έχει έντονο πολιτικό στοιχείο(είναι αφιερωμένος στον Δεκέμβρη του 2008), πανέμορφο ήχο(η ηχογράφηση έγινε σε μια εγκαταλελειμμένη εκκλησία) και ωραίες και σκοτεινές μελωδίες. 

 

05. Roky Erickson and Okkervil River - True Love Cast Out All Evil

Δεν το βάζει κάτω ο παππούς. Παρά το βάρος της ιστορίας του και της ταλαιπωρίας που υπέστη τα καταφέρνει περίφημα. Οι Okkervil River δείχνουν τον σεβασμό που αρμόζει χωρίς να χάνουν την δημιουργικότητά τους.

 

04. Mountain Man - made the harbor

Μια ακουστική, κάποιες αιθέριες φωνές και η αμερικάνικη μουσική παράδοση σε μια πολύ γοητευτική και "φρέσκια" συνάντηση.

 

03. Lone Wolf - The devil and i

Πολύ όμορφος και σκοτεινός δίσκος.

 

02. Gil Scott-Heron - I’m New Here

Ακούγεται σαν 20άρης που μαθαίνει(το λέει και ο τίτλος...) ενώ εμείς ξέρουμε πως είναι απ' τους σπουδαιότερους μουσικούς του 20ου αιώνα. Το ξέρουμε και το ακούμε.

 

01. John Grant - Queen of Denmark

Μια ομορφιά. Τίποτ' άλλο. :)

 

 

 

 

Οι απογοητεύσεις της χρονιάς ήταν βασικά 3.

Tindersticks-δεν μου έχει ξανασυμβεί να μου αρέσει μόνο ΕΝΑ τραγούδι απο ολόκληρο δίσκο τους..

Kings of Leon-παίζουν πια ένα είδος που δεν με αφορά. Σαν μια αδιάφορη μίξη springsteen και u2..

Brian Ferry-το άκουσα, το ξανάκουσα...και δεν μου έμεινε τίποτα

 

Edit. Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλες λίστες και ανταλλαγή απόψεων. :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το band of joy  του Plant (το καλύτερο του, για μένα )

και Weller, Sharon Jones & Dap Kings, Gil Scott-Heron, Mellencamp, John Grandt, Mavis Staples, John Grant (kostri, αν σου άρεσε, ακούς και Sam Amidon).

 

Και ότι γερνάμε δεδομένο.

Απλώς μερικοί το κάνουμε με χάρη......  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λίστα του Pitchfork που παραθέτει παραπάνω ο kostri είναι η σημαντικότερη. Γενικότερα η ιστοσελίδα αυτή έχει εξελιχθεί στην πιο σημαντική πηγή σοβαρής μουσικής κριτικής. Εγώ έχω για νο.1 πάντως τους Deerhunter. Τσεκάρετέ το, αριστούργημα ψυχεδελικής ποπ/ροκ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Grant (kostri, αν σου άρεσε, ακούς και Sam Amidon).

Θα το ψάξω, θενκς!

Α, ο Weller μου άρεσε και μένα ;)

 

Τώρα που το σκέφτομαι...είναι κι άλλα τα καλά δισκάκια του 2010(π.χ. ένα που μου άρεσε πολύ και ξέχασα να το βάλω στη λίστα είναι το

Amsterdam Throwdown King Street Showdown από Solex vs. Cristina Martinez + Jon Spencer)

 

 

Η λίστα του Pitchfork που παραθέτει παραπάνω ο kostri είναι η σημαντικότερη. Γενικότερα η ιστοσελίδα αυτή έχει εξελιχθεί στην πιο σημαντική πηγή σοβαρής μουσικής κριτικής.   

 

το pitchfork είναι απ' τα πιο ενημερωμένα περιοδικά. Το διαβάζω τακτικά. Ωστόσο, πολύ συχνά με εκνευρίζει με τις βαθμολογίες του. Έχω την αίσθηση πως προσπαθεί σώνει και ντε να προωθήσει κάποια πράγματα(π.χ. νεοφολκ τα προηγούμενα χρόνια, την εητίλα αυτό το χρόνο) τα οποία δεν είναι και τόσο σπουδαία πια... Πάντως είναι ό,τι καλύτερο για να τσεκάρει κανείς τις νέες κυκλοφορίες. Επίσης, συχνά έχει πολύ καλά βίντεο και μικρα ντοκυμαντέρ(παραγωγές δικές του).

 

Edit.

Όσο για τους deerhunter αντιλαμβάνομαι πως έχουν κάτι ξεχωριστό. Άκουσα τον δίσκο τους. Παρά το ότι "κατέβηκε" σα νεράκι, όταν τελείωσε η ακρόαση δεν μου είχε αφήσει κάτι δυνατό. Κάποια στιγμή θα το ξανακούσω όμως, ίσως δεν έδωσα την προσοχή που θα έπρεπε.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και η λίστα του Pitchfork συνοπτικά. Συμφωνώ ότι έπρεπε να αναφεθεί.

 

Pitchfork

 

01. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

02. LCD Soundsystem - This Is Happening

03. Deerhunter - Halcyon Digest

04. Big Boi - Sir Lucious Left Foot: The Son of Chico Dusty

05. Beach House - Teen Dream

06. Vampire Weekend - Contra

07. Joanna Newsom - Have One on Me

08. James Blake - CMYK EP / Klavierwerke EP / The Bells Sketch EP

09. Ariel Pink's Haunted Graffiti - Before Today

10. Titus Andronicus - The Monitor

11. Arcade Fire - The Suburbs

12. Janelle Monae - The ArchAndroid

13. No Age - Everything in Between

14. Flying Lotus - Cosmogramma

15. Robyn - Body Talk

16. Sleigh Bells - Treats

17. Caribou - Swim

18. Erykah Badu - New Amerykah Part Two: Return of the Ankh

19. How to Dress Well - Love Remains

20. Oneohtrix Point Never - Returnal

21. The Walkmen - Lisbon

22. Girls - Broken Dreams Club

23. Das Racist - Sit Down, Man

24. Hot Chip - One Life Stand

25. Sufjan Stevens - The Age of Adz

26. Twin Shadow - Forget

27. Four Tet - There Is Love in You

28. The National - High Violet

29. The Fresh and Onlys - Play It Strange

30. The-Dream - Love King

31. Woods - At Echo Lake

32. Tyler, the Creator - Bastard

33. The Tallest Man on Earth - The Wild Hunt

34. Crystal Castles - Crystal Castles

35. Gorillaz - Plastic Beach

36. Emeralds - Does It Look Like I'm Here?

37. Zola Jesus - Stridulum II

38. Rick Ross - Teflon Don

39. Best Coast - Crazy for You

40. Abe Vigoda - Crush

41. Delorean - Subiza

42. Drake - Thank Me Later

43. Tame Impala - Innerspeaker

44. Kylesa - Spiral Shadow

45. Gil Scott-Heron - I'm New Here

46. Matthew Dear - Black City

47. Women - Public Strain

48. Forest Swords - Dagger Paths

49. Wild Nothing - Gemini

50. Wavves - King of the Beach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γενικά σχόλια.

 

Όλα τα περιοδικά και μουσικά sites έχουν κολλήματα, προσπαθούν να κρατήσουν ισορροπίες ή να δημιουργήσουν ρεύματα. Και το Pitchfork και το ΝΜΕ και το Spin κλπ. Για να μην πάμε σε πιο "εμπορικά" σχήματα όπως το Billboard όπου εκεί παίζονται πιο μεγάλα παιχνίδια.

 

Από τις παραπάνω λίστες βγαίνουν πάνω κάτω τα ονόματα της χρονιάς. Από κει και πέρα παίζει ρόλο το προσωπικό γούστο του καθενός στο αν θα βάλει ψηλότερα στη λίστα τους Deerhunter, τους Arcade Fire ή τον Kanye West ή δεν θα βάλει καθόλου τη Joanna Newsom (νισάφι πια με αυτή την αρτηριοσκληρωτική folk...).

 

@kostri

Δεν είχα ακούσει τους Electric Litany. Μου κίνησες την περιέργεια και θα το ψάξω!

 

Για μένα αυτή είναι και η έννοια αυτών των λιστών, από τη στιγμή που προέρχονται από κάποιους (δημοσιογράφους, περιοδικά, φίλους, κλπ.) που εκτιμούμε για το μουσικό τους γούστο: να αναζητήσουμε πράγματα που μας ξέφυγαν ή δεν αξιολογήσαμε σωστά μέσα στη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου