Προς το περιεχόμενο

Περί παύσεων


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Barzucci καθυστερημένα το άκουσα το jam σου και μου άρεσε σε γενικές γραμμές!

 

Παρατηρώ ότι μια μόνιμη 'ατάκα' στις απαντήσεις για τα clips είναι το 'δώστου και ανάσες...'  ή το 'βάλε και μερικές ανάσες...'

 

Χωρίς να λέω ότι δεν χρειάζονται οι ανάσες στην μουσική, ίσα ίσα, απλά θεωρώ ότι έχει γίνει λίγο καραμέλα ή όλη ιστορία πέρι παύσεων! Αφενός είναι δύσκολο να προσδιορίσεις το πότε ακριβώς χρειάζεται μια παύση και αφετέρου εξαρτάται άμεσα τόσο από το στυλ σου όσο και από το συγκεκριμένο backing!!  :P :P

 

Και το να παίζεις χωρίς σταματημό, έχει την γοητεία και την δυσκολία του! Θέλει μεγάλη ικανότητα στο improvise, καλή γνώση της ταστιέρας και καλή τεχνική!

 

Κρύβει βέβαια την παγίδα ότι όσο περισσότερα παίζεις πιθανόν να παίξεις και περισσότερες λαλακίες ;D ...εκτός και αν είσαι ο Holdsworth βέβαια...

 

Τους περισσότερους τους κουράζει το συνεχόμενο παίξιμο και οι πολλές νότες. Σεβαστό!!  ;)

 

Εμένα πάλι καθόλου δεν με κουράζει! Μου αρέσει περισσότερο από το να παίζει κάποιος 2 νότες το λεπτό και να σκέφεται για ώρα την επόμενη φράση του! Αυτό μου φαίνεται πολύ safe και καλή τεχνική για να κρύψει κάποιος τις αδυναμίες του...

 

Εν τέλει όσους παίχτες βρούμε που παίζουν μετρημένα κλπ κλπ άλλους τόσους μπορώ να παραθέσω που κάνουν ακριβώς το ανάποδο!! ;) ;) Έχω αγαπημένους κιθαρίστες και από τις 2 προσεγγίσεις...

 

Το έχω ξαναπει, το ξαναλέω ... Υπάρχει η ΣΤΙΓΜΗ , υπάρχει και η ΡΟΗ... όλα χρειάζονται!!!! Το κακό είναι να επιβάλουμε αυτό που μας αρέσει έτσι απλά.  :P :P

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειπε κανεις οτι οι παυσεις ειναι για να σκεφτουμε τι αλλο θα παιξουμε..!  Επισης το παιξιμο με παυσεις δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το συνεχομενο παιξιμο μιας και οι παυσεις ειναι μερος του παιξιματος και τις εκφρασης (εγω θα ελεγα οτι ειναι νοτες) και μαλιστα πολυ δυσκολοτερο απο το να παιζεις συνεχομενα κατα την δικη μου γνωμη!

 

Επισης δεν ειδα κανεναν να επιβαλει κατι!!

Προφανως και εχει γινει καραμελα αν δεν ξερουμε τι εννοουμε παυση και απλα το λεμε..

 

Το τι αρεσει στον καθενα βεβαια ειναι ακρως υποκειμενικο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε κανεις οτι οι παυσεις ειναι για να σκεφτουμε τι αλλο θα παιξουμε..! 

 

φυσικά και δεν είναι για αυτό! Απλά οι περισσότεροι το κάνουν για αυτό...

 

Επισης το παιξιμο με παυσεις δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το συνεχομενο παιξιμο μιας και οι παυσεις ειναι μερος του παιξιματος και τις εκφρασης (εγω θα ελεγα οτι ειναι νοτες) και μαλιστα πολυ δυσκολοτερο απο το να παιζεις συνεχομενα κατα την δικη μου γνωμη!

 

πολύ ακαδημαϊκή προσέγγιση κατά τη γνώμη μου αλλά στην πράξη? Θεωρητικά ΟΛΑ σε ένα πεντάγραμμο γράφονται, είτε είναι νότες είτε είναι παύσεις! Οπότε οκ το ίδιο είναι ...

 

Επισης δεν ειδα κανεναν να επιβαλει κατι!!

Προφανως και εχει γινει καραμελα αν δεν ξερουμε τι εννοουμε παυση και απλα το λεμε..

 

Πραγματικά έχω να μάθω πολλά από εσένα. Θα ήθελα να ξεκινήσουμε με τις παύσεις αν γίνεται.. ;D ;D

 

Το τι αρεσει στον καθενα βεβαια ειναι ακρως υποκειμενικο..

 

πως θα μπορούσα να μην συμφωνήσω με αυτό! :P

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

πολύ ακαδημαϊκή προσέγγιση κατά τη γνώμη μου αλλά στην πράξη? Θεωρητικά ΟΛΑ σε ένα πεντάγραμμο γράφονται, είτε είναι νότες είτε είναι παύσεις! Οπότε οκ το ίδιο είναι ...

 

Πραγματικά έχω να μάθω πολλά από εσένα. Θα ήθελα να ξεκινήσουμε με τις παύσεις αν γίνεται.. ;D ;D

 

πως θα μπορούσα να μην συμφωνήσω με αυτό! :P

 

Το γεγονος οτι εισαι ειρωνικος δεν θα βγαλει κατι ειτε μαθεις απο μενα ειτε οχι. Οι παυσεις δεν ειναι ακαδημαικες!! ειναι οτι ειναι ολα τα αλλα μουσικη! Το πως θα στο μαθουν ισως να εχει να κανει με ακαδημαικο χαρακτηρα που και αυτο ειναι στο χερι του καθε δασκαλου.

 

Γενικα εχω ποσταρει σε πολλα θεματα αμα θες να σχολιασεις και αλλου! καλη συνεχεια!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνα δύο μέρες τώρα παίζουμε ένα ping pong το οποίο είναι κουραστικό! Άν δεις τα μηνύματα που έχω στείλει ήταν όλα πολύ ευγενικά παρά το γεγονός ότι εσύ επέμενες να έχεις ένα υφάκι! Μέχρι και το clip σου άκουσα και σου έδωσα και κάποιες πολύ σημαντικές κατά τη γνώμη μου πληροφορίες χωρίς ίχνος εμπάθειας.

 

Όταν είπα για 'καραμέλα' περί παύσεων κλπ κλπ, εσύ πιάστηκες από αυτό λες και είσαι ο μόνος που λες κάτι τέτοιο! Απλά για να σου λύσω την απορία έχω παρατηρήσει κάποιους φίλους που απαντούν πολύ συχνά με παρόμοιο τρόπο στα clips όπως έγινε και στο συγκεκριμένο! Απλά επειδή διαφωνώ με αυτή την τοποθέτηση ( περί παύσεων) είπα την αποψή μου ΧΩΡΙΣ να θίξω κάποιον και ειδικά εσένα!!!!

 

Θεώρησες καλό να απαντήσεις ξανά με ύφος!!!!  >:( >:( Όντως λοιπόν σε ειρωνεύτηκα! Αμφισβητείς πράγματα που ξέρω όταν :

 

α) παραδέχεσαι ότι τώρα ξεκινάς να μελετάς κάποια πράγματα

 

β) από αυτά που έγραψα στο clip σου κατάλαβες πιστεύω το κατά πόσο έχω γνώσεις ή όχι

 

γ) όσο είναι η ηλικία σου περίπου , είναι τα χρόνια που παίζω κιθάρα

 

δ) γενικότερα έχεις ένα ξυπνιτζίδικο στυλάκι που δεν μου αρέσει

 

Δεν απαντώ ξανά ότι και αν γράψεις. Ειλίκρινά γράψε ότι θέλεις. Το θέμα είναι να ανταλλάσουμε απόψεις είτε διαφωνούμε είτε συμφωνούμε! Άν αυτό δεν είναι εφικτό...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θεώρησες καλό να απαντήσεις ξανά με ύφος!!!!  >:( >:( Όντως λοιπόν σε ειρωνεύτηκα! Αμφισβητείς πράγματα που ξέρω όταν :

 

 

 

ζητας και τα ρεστα?!? μονος σου καρφωνεσαι!!!

 

οπου γραφεις ειρωνικα θα εχεις και ειρωνικη απαντηση Εσυ το αρχισες εγω το συνεχισα.. Η απαντηση μου στις συμβουλες σου ειδες ποια ηταν.. οχι μονο θετικη αλλα αναγνωρισα πληρως αυτα που ειπες.. αμα τωρα θες να μπαινεις ολως τυχαιως εκει που εχω ποσταρει και να λες για καραμελες και γλυφιτζουρια εσυ εχεις το προβλημα οχι εγω...

 

 

αμα παιζεις οσα ειναι τα χρονια μου ετσι οπως ακουσα στο κλιπ.. τοτε γυρνα το στο τριγωνακι ..αυτο που λεγαμε τα καλαντα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπορώ να το κάνω καλύτερα.

 

[/super κιθαρίστας mode]

 

 

Και σοβαρά τώρα, πάλι shredάδες vs αργόφρονες αρχίζουμε ρε παιδιά? Ηρεμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου