Προς το περιεχόμενο

Περί παύσεων


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η διαμαχη αυτη ξεκινησε απο το σχολιασμο ενος κλιπ του govanmaniac από τον thanasis b !!!

 

Μετα αρχισε η αμπάριζα και η συγκριση των μουσικων δυνατοτητων των 2 διαφωνουντων...

Λογω του ειδους της διαφωνιας, αλλα περισσοτερο του θεματος απο οπου ξεκινησε, νομιζω οτι η συνεχεια της δεν τιμαει κανεναν απο τους δυο. Απλα η γνωμη μου, φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πέραν του έμφυτου που σπανίζει, τουλάχιστον στη χώρα μας, η λακωνικά προσεκτική έκφραση είτε καλλιτεχνική, είτε προφορική, είτε γραπτή, είναι κάτι που συνήθως έρχεται και εκτιμάται με την ωριμότητα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κανείς δεν έγινε γνωστός (μόνο?) για τις παύσεις του  :P Και ένα σχετικό (και άσχετο συνάμα) θεματάκι ... Υπάρχει κανείς εδώ , που να ισχυρίζεται οτι αγαπημένη του μουσική έιναι "η σιωπή" (sic) ... Να μου το εξηγήσει κι εμένα γιατί ποτέ μου δεν το κατάλαβα ...

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς εδώ , που να ισχυρίζεται οτι αγαπημένη του μουσική έιναι "η σιωπή" (sic) ... Να μου το εξηγήσει κι εμένα γιατί ποτέ μου δεν το κατάλαβα ...

Τί να σου εξηγήσει??

Ειλικρινά, πιστεύεις οτι θα βρείς εδώ κανέναν που υποστηρίζει κάτι τέτοιο??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς εδώ , που να ισχυρίζεται οτι αγαπημένη του μουσική έιναι "η σιωπή" (sic)

 

Πρέπει αγαπημένη σου μουσική να είναι η σιωπή, για να ισχυριστείς ότι οι παύσεις δίνουν εκφραστικότητα στο παίξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι παύσεις έχουν το νοημά τους,προς Θεού,αλλιώς δεν θα υπήρχαν.Όπως και η έλλειψη παύσεων.Από εκεί και πέρα είναι θέμα στυλιστικής πιστότητας μάλλον,καλλιτεχνικής επιλογής και προτίμησης.

Παραθέτω ένα βίντεο του John Cage συνθέτη(? ή επινοητή) του "4 minutes 33 seconds"

να μιλά για τη σιωπή.

Balance and practice is the key to success.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε govanmaniac,έγραψες ένα σχετικά μεγάλο και διευκρινιστικό κείμενο στο αρχικό σου ποστ,χρησιμοποιώντας διαστήματα,κόμματα,τελείες,αλλαγές παραγράφων κλπ.

Δεν σού κρύβω ότι μήκα στο μπήκα στον πειρασμό να το κάνω παράθεση χωρίς όλ' αυτά,αλλά θα μ' έπαιρνε ο ύπνος(ώρα που είναι). :D

 

Το να παίζεις ή να μιλάς χωρίς παύσεις δεν είναι απλά κουραστικό,είναι ανυπόφορο. ;)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου