Προς το περιεχόμενο

How To Build Ernie Ball Music Man Guitars & Basses


The Genius Loci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

marathon επειδή δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς,θεωρείς οτι δεν θα πρεπε να χρησιμοποιουν basswood ή οτι η διαδιακασία του βερνικιού δεν είναι καλή?

Σε ρωτάω με απορία,μην το πάρεις στραβά...

Κάνω πλάκα στο Βασίλη. Και το baswood είναι μια χαρά...τι να πούμε άλλωστε? Όταν η ΕΒ βγάζει τέτοιες κιθαρούκλες με τέτοιο ήχο και λεπτομέρεια στη κατασκευή, εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει ούτε τι ξύλα βάζει ούτε πόσα χέρια λούστρο το περνάει ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παίξει μήπως και με BFR?Λέω γω τώρα...

Αξίζουν τα επιπλέον χρήματα?

 

Δεν έχω παίξει (που να τη βρω...  :-\) αλλά η γνώμη μου είναι ότι αγοράζεις και το "συλλεκτικό" του πράγματος, οπότε εσύ αποφασίζεις αν αξίζει.

 

Το μόνο διαφορετικό που έχουν από τις κύριες σειρές είναι, σε κάποιες περιπτώσεις, εναλλακτικά ξύλα (ας πούμε all rosewood neck) που και πάλι θα πρέπει να αποφασίσεις αν αλλάζει κάτι στον ήχο ή το playability "προς το καλύτερο". Η γνώμη μου είναι πως αλλάζουν και τα δύο, αλλά το "καλύτερο" είναι τελείως υποκειμενικό.

 

Προσωπικά, αν δεν είχα οικονομικό πρόβλημα θα έδινα τα +$500-$600 για να έχω ένα "μοναδικό" κομμάτι (έτσι για το γαμώτο) αλλά εν γνώσει μου ότι παραμυθιάζομαι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Κ. Genious L. επειδη ενδιαφέρομαι για μια musicman silhouette θα μπορούσες θα μου προτείνεις κάποιο e - shop που να έχει ? Ο Τhomann δεν βλέπω να φέρνει πλεον, και σε τοπικο καταστημα που ρώτησα (θεσ/νικη) μου είπε πως μπορει να φέρει μια (και μονο μια...) απο καποιον συνεργάτη του στην Αθηνα αλλα μονο αν έχω σκοπο να την αγοράσω ???

 

Γνωριζω οτι δεν επιτρέπεται να έρθουν καινουργια μοντέλα απο Αμερική και σχετικά...

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει (που να τη βρω...  Undecided)
Επειδή είπες οτι έχεις παίξει πολλές και έχεις 2 είπα μήπως και.. ;D

 

Όντως αλλάζουν οι συνδιασμοί των ξύλων,alder σώμα,ebony fingerboard και έχουν 5θέσιο επιλογέα στους μαγνήτες...Πάλι ίσως η όποια βελτίωση να βρίσκεται στο ψυχολογικό του πράγματος (ε αφού είναι family reserve θα είναι καλύτερη..).

Ενημερωτικά,ψήνομαι για την redburst με piezo..

 

Thanks για το άμεσο feedback πάντως.. ;)

 

 

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Κ. Genious L. επειδη ενδιαφέρομαι για μια musicman silhouette θα μπορούσες θα μου προτείνεις κάποιο e - shop που να έχει ? Ο Τhomann δεν βλέπω να φέρνει πλεον, και σε τοπικο καταστημα που ρώτησα (θεσ/νικη) μου είπε πως μπορει να φέρει μια (και μονο μια...) απο καποιον συνεργάτη του στην Αθηνα αλλα μονο αν έχω σκοπο να την αγοράσω ???

 

Γνωριζω οτι δεν επιτρέπεται να έρθουν καινουργια μοντέλα απο Αμερική και σχετικά...

 

Καλημέρα κύριε Lofring.  :)

 

Αν δεν σε πειράζει το μεταχειρισμένο, από Αμερική μπορείς να βρεις κομμάτια σε εξαιρετικές τιμές. Για παράδειγμα πρόσφατα πουλήθηκε από online μαγαζί Silo Special κάτω από $800 (μια CAR με 3 μονούς και τρέμολο), και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.

 

Επίσης στο ebay υπάρχουν αρκετοί που... ξεχειλώνουν τους κανόνες της εταιρίας περί αποστολών εκτός USA. Συχνά βρίσκονται shop demo κομμάτια (με ελάχιστες ώρες παιξίματος) σε τιμές μείον 10-20% απ'ό,τι καινούργια.

 

Τώρα, για καινούργιο, υπάρχουν οι εξής επιλογές:

 

1) Καναδάς (π.χ. το online shop 12fret αλλά και άλλα) που στέλνουν κανονικά παντού

 

2) Αγγλία, όπου για κάποιο λόγο οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες από την υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Από οπουδήποτε αλλού απλά δε συμφέρει να αγοράσεις, πληρώνεις μέχρι και τα διπλά λεφτά απ'ό,τι κάνει η κιθάρα στην Αμερική.

 

Θα έλεγα να ξεκινήσεις αναζήτηση στο ebay αλλά και στο gbase, και να επικοινωνήσεις με όσα περισσότερα μαγαζιά μπορείς (Αμερική, Καναδά, Αγγλία). Θέλει κυνήγι, δυστυχώς, το πράγμα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου