Προς το περιεχόμενο

Να χτυπήσω τον πόλο του μαγνήτη γιά να χαμηλώσει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελπιζω να καταλαβαινεις οτι το να εκβιαζεις τους αλλους να συμφωνησουν μαζι σου την στιγμη που ΕΣΥ ζητας πληροφοριες ειναι τουλαχιστον φαιδρο.

 

Ημουν παρων στο τρυπημα του plate ενος ακριβου custom shop δια χειρος abbigail ybarra απο ενα φιλο που  με ελαχιστη δυναμη και με πλαστικο σφυρακι προσπαθησε να κατεβασει τα μεσαια pole pieces.

Φυσικα και γινεται και το κανουν αλλα κανενας δεν θα σου εξασφαλισει οτι θα χεις το σωστο αποτελεσμα.

Τωρα τι παραπανω θες να μαθεις? τι σκληροτητας σφυρακι πρεπει να χρησιμοποιησεις και ποσα newton δυναμη πρεπει να ασκησεις?

 

Ναι virusnake υπαρχουν εδω και χρονια adjustable pole pieces μαγνητες. Που ειναι το περιεργο ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι  CS '54 έχουν (όπως αναφέρεις) staggered polepieces με σκοπό να ισορροπήσουν τις εντάσεις από τις χορδές όταν το radius είναι vintage. Αν έχεις πιο flat ταστιέρα (με μια γρήγορη ματιά δεν μπόρεσα να βρω τι έχει η κιθάρα σου) είναι λογικό να έρχεται πιο κοντά η ΣΟΛ από ότι θα έπρεπε.

 

Έχεις το πρόβλημα σε όλους τους μαγνήτες ή σε κάποιον είναι πιο έντονο?

 

Θα έλεγα: Ενα σετ CS54 έχει την αξία του και καλύτερα να μην προσπαθήσεις να το πειράξεις. Μπορείς να κατεβάσεις τους μαγνήτες γενικώς και θα μειωθεί η ανομοιομορφία (θα χάσεις σε output βέβαια).

 

Αν δεν σε καλύπτει η λύση αυτή, μπορείς να τους αλλάξεις με κάποιο non-staggered set. Καθώς το θέμα δεν νομίζω να είναι επείγον, μπορείς αν έχεις υπομονή να πετύχεις και καμία ανταλλαγή που να σε βολεύει ώστε να μην χρειαστεί να πληρώσεις πρακτικά τίποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το radius είναι 7.25"

αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι ότι οι μαγνήτες αυτοί είναι για τυλιχτές σολ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω; Τα της φυσικής δεν τα ξέρω καλά. Πάντως όταν βγήκαν οι μαγνήτες αυτοί, δεν ξέρω αν υπήρχαν καν plain σολ.

Κι εγώ έχω το ίδιο θεματάκι με τους 57/62 αλλά το συνήθισα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου