Προς το περιεχόμενο

Πήρα 1ο βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό σύνθεσης!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ωωω ναι...!

 

Έλαβα μέρος σε ένα διεθνή διαγωνισμό σύνθεσης, στο Λουξεμβούργο και το έργο μου "Piano Stories" (αυτό με τους δύο πιανίστες σε ένα πιάνο) πήρε το 1ο βραβείο! YEEEEEEESSSSsssss!

 

Σας μεταφέρω το δελτίο τύπου

 

Το πρώτο βραβείο στον 2ο Διεθνή Διαγωνισμό Σύνθεσης Artistes en Hebre κέρδισε ο Έλληνας συνθέτης Νικόλαος Σιδερής. Ο Διαγωνισμός έγινε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού του Λουξεμβούργου και ξεπέρασε τις 220 συμμετοχές από τουλάχιστον 17 χώρες.

 

Ο ταλαντούχος συνθέτης, ιδιοκτήτης του μουσικού Εκδοτικού Οίκου Musica Ferrum που εκδίδει σύγχρονο ρεπερτόριο, κέρδισε το Διαγωνισμό με το έργο Piano Stories, πιάνο για τέσσερα χέρια.

 

Το έργο θα ερμηνευθεί στο πλαίσιο συναυλίας για την τελετή βράβευσης του Διαγωνισμού που θα πραγματοποιηθεί στο Λουξεμβούργο με τη συνεργασία του Ωδείο της πόλης.

 

Ο Νικόλαος Σιδερής θα συμμετάσχει στην κριτική επιτροπή για το Διαγωνισμό Artistes en Hebre του 2015.

 

Η παρτιτούρα του Piano Stories έχει εκδοθεί από τον Musica Ferrum και διατίθεται στην ιστοσελίδα του Οίκου και σε επιλεγμένα μουσικά βιβλιοπωλεία ανά τον κόσμο.

 

και εδώ, για πρώτη φορά, με ελάχιστη ταλαιπωρία για εσάς είναι και τα επτά μέρη του έργου σε ένα βίντεο:

(είναι 16 λεπτά, αλλά έχει όλο μουσική και εμένα να παίζω με την καταπληκτική Μυρτώ Ακρίβου)! ;)

 

ΥΓ. Είναι το κατάλληλο φόρουμ για αυτού του είδους τα νέα; Είναι νά (δελτίο τύπου), μαζί με βίντεο (βίντεο), μαζί με μουσική/οι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο ρε Νικόλα, μπράβο.

Είσαι μεγάλος.

 

ΥΓ. Είναι το κατάλληλο φόρουμ για αυτού του είδους τα νέα; Είναι νά (δελτίο τύπου), μαζί με βίντεο (βίντεο), μαζί με μουσική/οι...

Αν δεν είναι για αυτά τα νέα, γιατί θα είναι;

 

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ.

Τα υπόλοιπα από κοντά (άντε γιατί "άνοιξε" ο καιρός και το αργήσαμε πολύ).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπράβο ρε Νικόλα, μπράβο.

Είσαι μεγάλος.

Αυτό ακριβώς! Κοντά 2 μέτρα να πούμε και πλέον με κοιλιά! ;)

 

Αν δεν είναι για αυτά τα νέα, γιατί θα είναι;
Ξέρω 'γω... Είπα να ρωτήσω...

 

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ.

Τα υπόλοιπα από κοντά (άντε γιατί "άνοιξε" ο καιρός και το αργήσαμε πολύ).

Αυτό μάλιστα... Άντε μια μπυροποσία σας παρακαλώ... ;)

 

(και εντόπισε το μάτι μου τον Ιάσονα κάπου πρόσφατα; Είναι εδώ πλέον; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστικό (προσωπικά favorites τα 1,5,6 και 7). Ήσασταν και πολύ ωραίο θέαμα όπως ζούσατε την εκτέλεση.

 

Συγχαρητήρια για τη σπουδαία αυτή διάκριση και να έρθουν κι άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

Συγχαρητηρια φιλε μου.Και εις ανωτερα  ;)

Μου αρεσει που μας ενημερωνεις για τις διακρισεις σου και αισθανομαι περιφανος οχι μονον για την Ελληνικη σου καταγωγη αλλα και γιατι πολλες φορες (ισως και αθελα σου) μου εχεις μαθει πολλα πραγματα  ;)

  Να'σαι παντα καλα και ΠΑΝΤΑ τετοια  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μικρή σημείωση: Όταν βλέπετε πολύ blur στο video αυτό σημαίνει ότι κάτι πήγαινε στραβά με το sync video - audio!  ;D

 

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος κι ελπίζω ότι μεταδίδω και κάτι εδώ (που πολλές φορές έχω πει ότι το νοιζ ΔΕΝ είναι για κλασσικούς μουσικούς). Αλλά να που χωράει και αυτό εδώ! (και μια απόδειξη για το πόσο πιο ανοιχτόμυαλοί είστε σε σχέση με τους κλασσικούς μουσικούς πολλές φορές...) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια σε σενα Νικολα για τη συνθεση και το βραβειο,συγχαρητηρια επισης

και στους δυο σας,εννοω και την κυρια,για την εκτελεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου