Προς το περιεχόμενο

Mετατροπή από 220V σε 110V. Επηρεάζεται η ηχητική απόδοση???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν περιμένω ένα λαμπάτο μηχανάκι με ρεύμα 110v και κατανάλωση 25w.

Επίσης πήρα (πιστεύω) ένα αξιόλογο μετατροπέα σε 110v που είναι 300w.

Ο προβληματισμός βρίσκεται στην μη μετατροπή της περιόδου (50 ή 60hz δεν θυμάμαι τώρα).

Ο μαγαζάτορας μου έιπε ότι απλώς θα ζορίζεται λίγο παραπάνω ο εσωτερικός μετασχηματιστής του μηχανήματος που θα πάρω και ότι δεν θα υπάρχουν άλλες παρενέργειες. Αλλά μήπως υπάρξει πρόβλημα στην ηχητική απόδοση?

Να πάρω το ίδιο από Ευρώπη με 220v? (μπορώ για 1-2 μέρες ακόμη να ακυρώσω την παραγγελία)

 

Ποιο καλό παιδί έχει την γνώση στο θέμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είχα ενα ίδιο πρόβλημα με ένα μηχάνημα που πήρα από αμέρικα..Δεν ξέρω τι πήρες εσύ αλλά το δικό μου το αάνοιξα κ διαπίστωσα ότι είχε εσωτερικό μετασχηματιστή και με μία μικρή αλλαγή καλωδίων γινόταν απο 110->220 και το αντίστροφο.ίσως γίνεται το ίδιο κ σε σένα..

 

Ενα 2ο θέμα είναι αν το μηχάνημα σου θέλει γείωση,τότε ενας μετασχηματιστής χωρίς γείωση μπορεί να είναι πρόβλημα..Για παράδειγμα να αναφέρω ότι στη δική μου περίπτωση το μηχάνημα μου δεν άναβε λόγο προστασίας που διαθέτει και άρα ενας απλός μετασχηματιστής δεν έκανε.

 

Αυτά...ελπίζω να βοήθησα...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές λεπτομέρειες παραπάνω δεν θα έβλαπταν...  :P

 

Αν είναι π.χ λαμπάτο πετάλι προενίσχυσης, θα είσαι μια χαρά.

Αν είναι λαμπάτος compressor για studio ηχογράφηση, δεν θα στον συνιστούσα. ;D

 

Αν ο μετασχηματιστής είναι καλός, δεν θα έχεις αλλαγή στον ήχο εκτός ίσως από μια ελάχιστη αύξηση του θορύβου.

 

Όσες φορές ψώνισα κάτι π.χ από Αμερική, τους είπα να περιλαμβάνει το μηχάνημα τον αντίστοιχο μετασχηματιστή της χώρας μου και ποτέ δεν με απογοήτευσαν.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανάκι είναι λαμπάτος compressor (art pro vla) με εσωτερικό μετασχηματιστή , δηλ πίσω έχει μόνο καλώδιο με το χαρακτηριστικό αμερικάνικο φις. Δεν έχει δηλ εξωτερικό μετασχηματιστή όπου θα ήταν απλό. Θα άλλαζα τον μετασχηματιστή και τέλος.

Απλά τώρα πήρα μετατροπέα ρεύματος γιατί δεν μπορώ και δεν θέλω να επέμβω στον εσωτερικό μετασχηματιστή  του μηχανήματος (εκτός αν είναι κάτι τυφλοσούρτης που γίνεται εύκολα σε όλα τα μηχανήματα).

 

toneless πες μου αν θέλεις και γιατί να μην το παρω Τhanks.

subfire, ο μετατροπέας που πήρα είναι με γείωση για να είμαι καλυμμένπς.

 

 

υγ. στο site πάντως της art λέει ότι

Power 100-125VAC, 25 USA (Export units configured for country of destination). Τους ρώτησα τι χρειάζεται να κάνω αλλά ..μούγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μερικα μηχανηματατα που εχω με μικρη καταναλωση ρευματος (πεταλακια, minidisk, ηχειακια) απο αμερικη, τα δουλευω με απλο μετατροπεα απο 220 σε 110 χωρις κανενα προβλημα.. (και σ αυτα με γειωση και σ αυτα χωρις)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου